Ще предложа разговорите да продължат с цел съставяне на експертно,

...
Ще предложа разговорите да продължат с цел съставяне на експертно,
Коментари Харесай

ГЕРБ ще предложи „експертно“ правителство за една година

Ще предложа диалозите да продължат за сформиране на експертно, за една година, на основите на цели, работещо държавно управление. Това сподели кандидат-премиера на ГЕРБ Мария Габриел, която взе участие на брифинг на партията. Фиксираният от нея период " е натрапен от целта за излизане от политическата рецесия, нормализиране работата на институциите и проявление, че формулата, на която са се спрели с сътрудниците, работи ". И добави, че до края на годината има да бъдат признати два бюджета.

За мен това е един реален период. За мен този период е привързан с доста справедливи фактори, каквито са бюджета. Те са свързани и с това да покажем, че тези, които споделят отговорността на такова държавно управление, ще изпълнят със наличие целите, когато към този момент ще си приказваме за ограничения, резултати и периоди ", съобщи Габриел.

Според нея в случай че след една година няма резултат, няма по какъв начин да се изясни на българския жител, че се мисли единствено положителното.

ГЕРБ и Габриел са притиснати от периодите и откакто в понеделник президентът им връчи първия изследователски мандат, ще имат единствено една седмица да показват държавно управление, след което вероятно да бъде утвърдено от Народното събрание. А водачът на партията, Бойко Борисов, към този момент няколко пъти обществено съобщи, че е подготвен на всичко и ще направи всичко, с цел да има държавно управление в първия мандат. Засега той получи поддръжката на Движение за права и свободи и безапелационният отвод на ПП–ДБ.

Мария Габриел в този момент сподели, че на следващия ден ще предложения групата на Българска социалистическа партия, тъй като с тях имали най-големи разлики. Габриел счита да предложения всички партии, като се изключи " Възраждане ", защото с тях имат големи разлики по целите и разговор е неосъществим.

По време на всички диалози стана ясно, че имаме разлики, само че те не трябва да са спънка да водим разговор и диалог по какъв начин да изведем напред сплотяващото и по какъв начин това да проработи. Има потребност да бъде построено доверие сред сътрудниците. Това още веднъж става с съответни ограничения, ясни задължения, акцентирам и на думата отговорност – да приказваш обществено това, което приказваш и в персонални диалози, с цел да може да се случи ", сподели кандидат-премиерът.

Тя твърди, че с всички групи, с които е разговаряла до момента, е съумяла да разпознава общи цели. Въпросът, съгласно нея, е в какъв формат. " Приех номинацията, тъй като познавам работата на европейските институции. Положих всичко с ясна цел и концепция по време на срещите ми с останалите парламентарни групи. Приоритетът е България. Поради разликите, които имаме, и те ясно бяха откроени и ние оставаме отворени за този разговор, за всички е ясно, че идната стъпка диалози за сформиране на държавно управление ще бъде за формат, който изключва думата коалиция. То може да бъде единствено експертно, с ясни цели ", изясни Габриел.

В брифинга взе присъединяване и Бойко Борисов. " За държавно управление приказва единствено Мария Габриел. Ние сме тук, единствено с цел да знаят другите водачи, че ще разчита на 69 депутати за тези политики. И в случай че прави взаимни отстъпки, тя ще ги реши дали да ги прави. Разговорите с Българска социалистическа партия, с Движение за права и свободи, с Има Такъв Народ ще са пред вас, на първия ред, с водачите. Няма да са подмолни. И какъв вид и проект ще избере претендентът ни за министър-председател, тя ще избере ", уточни той.

Борисов изясни, че не са водени диалози с другите партии, с изключение на с ПП-ДБ, тъй като са били положени старания да се случат нещата с тях.

Какво получихме? Някакви шикалкавения всеки ден. То не бяха пътувания измислени, то " Айде тази вечер ", " Айде във вторник вечер ". Днес е неделя, ние работим. Ако ви е значимо да извършите държавно управление, ще си съберете органите и ще ни кажете. Ние до на следващия ден би трябвало да знаем ", добави той.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР