Плащанията над 30 евро с банкова карта минават проверка с два елемента
Ще настъпят ли промени в потреблението на еврото от българските консуматори, какви нови права и отговорности поемаме с повдигането на шенгенските бариери, изясняват от Асоциация „ Активни консуматори ”, цитира Парите ни.
Можете да употребявате еврото в 20 страни от Европейски Съюз: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Можете да употребявате всички банкноти и монети във всички страни от Европейски Съюз, въвели еврото, в това число в доста от отвъдморските им територии, като да вземем за пример Азорските и Канарските острови, Сеута и Мелиля, Френска Гвиана, Гваделупа, Мадейра, Мартиника, Майот, Реюнион, Сен Бартелеми и Сен Пиер и Микелон. Андора, Монако, Сан Марино и Ватиканът употребяват еврото като своя национална валута по съглашение с Европейски Съюз. Някои страни и територии употребяват еврото като своя валута де факто, като да вземем за пример Косово и Черна гора.
Парични преводи и заплащания с карта
Когато пътуваме, нормално заобикаляме да носим доста пари в брой със себе си. Най-често покриваме дневните си разноски при пътешестване благодарение на дебитна или кредитна карта. Ако плащате в евро в границите на Европейски Съюз, не би трябвало да ви таксуват повече, в сравнение с за всяко друго електронно заплащане в евро в нашата страна. Тези правила се отнасят и до преводи на суми в евро (например сред сметки в евро) в страни отвън еврозоната. Нуждаете се от съдействието на службите за помощ? Свържете се със профилираните служби за помощ.
Можете да употребявате и Инструмент за търсене на услуги за оказване на помощ, с цел да намерите нужната ви помощ. https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/using-euro/index_bg.htm.
Плащания, преводи и чекове
Вашата банка не може да желае от вас да заплатите по-висока такса за заплащания в евро в границите на Европейски Съюз, в сравнение с за еквивалентна национална интервенция. Това включва всички:
преводи сред банкови сметки в разнообразни страни от ЕС;
изтегляне на пари от банкомати в страни от ЕС;
заплащания с дебитни или кредитни карти в ЕС;
директни дебитни преводи.
Банките, които се намират в страни от Европейски Съюз отвън еврозоната, също би трябвало да ползват това предписание, като не могат да желаят от вас да заплатите по-висока такса за заплащане в евро към/в друга страна от Европейски Съюз, в сравнение с е таксата за национални заплащания в национална валута.
Сигурни онлайн заплащания
Ако желаете да извършите онлайн заплащане на стойност повече от 30 евро, ще би трябвало да употребявате комбиниране от най-малко два детайла за инспекция на достоверността, като да вземем за пример:
нещо, което имате (например вашия мобилен телефон или читател за карти), И нещо, което знаете (PIN код или парола)
нещо, което имате (вашия мобилен телефон или читател за карти), И нещо, което е част от вас (пръстов отпечатък)
нещо, което знаете (PIN код или парола), И нещо, което е част от вас (пръстов отпечатък)
Такси за потребление на карта
Когато плащате за нещо в Европейски Съюз с кредитна или дебитна карта, търговците и банките не могат да ви начисляват спомагателна такса единствено тъй като употребявате избрана карта. Това предписание се ползва за всички покупки с карта (в магазини и по интернет) във вашата страна или в друга страна от Европейски Съюз. Кредитни и дебитни карти, издадени от тристранни схеми (като American Express и Diners Club), и служебните или корпоративните кредитни карти, при които заплащането е за сметка на вашия шеф, не са обхванати от разпоредбите на Европейски Съюз за платежните услуги и е допустимо да ви бъде начислена спомагателна такса за потребление на тези карти.
Ако плащате в друга от евро валута на страна от Европейски Съюз, издателят на вашата карта може да ви начисли такса за продан на валута, когато употребявате картата в друга страна. Издателят на картата, вашата банка, търговецът или уебсайтът, които правят трансакцията, би трябвало да ви осведомят за размера на всички сходни такси преди да се съгласите да извършите покупката. Издателят на вашата карта би трябвало да ви осведоми за сходни такси в реда и изискванията за издаване на картата и на леснодостъпна електронна платформа, като уеб страница или приложение.
Не може да желаят от вас да плащате такса, с цел да употребявате картата си
Клара от Австрия желае да купи самолетни билети онлайн. Тя избира билети на уеб страницата на самолетната компания и отива на страницата за заплащане. Когато вкарва данните за кредитната си карта обаче, самолетната компания прибавя към цената на поръчката ѝ спомагателна такса от 10 евро за потребление на кредитна карта. Клара се свързва с локалния Европейски потребителски център, който подава тъжба до самолетната компания. Авиокомпанията възвръща на Клара таксата от 10 евро и трансформира разпоредбите си, с цел да отстрани противозаконната спомагателна такса от своя развой на резервация.
Измами с карти и заплащания
С разпоредбите на Европейски Съюз се лимитира сумата, която може да изискат от вас да заплатите, в случай че сте жертва на машинация с карта или заплащане — когато картата или сметката ви са дебитирани без ваше позволение. Във всички случаи могат да изискат от вас да платите най-много 50 евро за покриване на разноските, свързани с измамата. В случаите, когато не сте били в положение да разберете за загубата, кражбата или противозаконното заграбване на средства (напр. в случай че профилът ви е хакнат или картата ви е копирана и дебитирана без вашето знание), тогава не би трябвало да плащате нищо. Вашата банка или издателят на вашата карта би трябвало да покрият всички разноски. Това предписание се ползва и в случай че загубата е по виновност на банков чиновник.
Блокиране на средства по вашата карта Понякога, когато вършиме резервация, да вземем за пример в хотел или на кола чартърен, може да ви се наложи да предоставите данните от картата си за гарантиране на резервацията. Търговецът може също по този начин да изиска да блокира избрана сума по вашата карта, когато вършиме резервацията. Това значи, че търговецът резервира част от лимита по вашата карта или от средствата по вашата сметка за покриване на разноски, които чака да се натрупат, да вземем за пример за обслужване по стаите в хотел, или за възможни вреди по нает автомобил. Търговецът би трябвало да ви осведоми, в случай че има намерение да блокира сума по кредитната ви карта, и вие би трябвало да дадете единодушието за това и за точния размер на блокираната сума. Веднага щом извършите действителното заплащане, да вземем за пример когато напускате хотел и употребявате кредитната си карта, с цел да платите за стаята, или когато връщате нает автомобил и плащате окончателната сметка, банката би трябвало неотложно да освободи блокираната сума по вашата карта.
Борис от Унгария отива във Венеция с приятелката си за уикенда. Когато идват, в хотела вземат данните за кредитната карта на Борис. От хотела го осведомят, че желаят да блокират 500 евро за покриване на резервацията и възможното потребление на минибара и ресторанта по време на престоя им. Борис дава единодушието си. Преди да напусне хотела, Борис заплаща сметката с кредитната си карта. Седмица по-късно, когато се пробва да резервира няколко полета с кредитната си карта, Борис схваща, че сумата от 500 евро към момента е блокирана. Той се обажда на хотела, откъдето се извиняват за грешката и незабавно споделят на банката да освободи блокираните средства.
IBAN дискриминация
Ако желаете да употребявате кредитни преводи или директни дебити в границите на единната зона за заплащания в евро (SEPA), с цел да плащате сметки, да купувате продукти/услуги онлайн, да плащате налози или да ви бъдат възстановявани налози, да получавате компенсации за безработица или други компенсации, вашата сметка не може да бъде отказвана, тъй като е в страна от Европейски Съюз, друга от страната на вашия контрагент. Това предписание е използвано единствено в случай че контрагентът приема такива преводи от сметки в своята страна. В случай на IBAN дискриминация можете да подадете тъжба до съответния способен орган в страната от Европейски Съюз, където се намира вашият контрагент.
Директни дебити
Ако употребявате пряк дебит за заплащания от вашата банкова сметка, е допустимо по простъпка да бъде осъществено заплащане или сумата по заплащане да е неверна — да вземем за пример, в случай че сте анулирали контракт с снабдител, само че все пак след прекратяването на контракта е осъществена интервенция по пряк дебит. В сходни обстановки имате право на възобновяване на заплащането в период от 8 седмици. Това се отнася до всички директни дебити, както до тези във вашата страна, по този начин и до трансграничните директни дебити в границите на Европейски Съюз.
Какво да извършите, в случай че възникне проблем
При проблеми с заплащания в границите на Европейски Съюз се обърнете към вашата банка или към издателя на вашата карта. Те би трябвало да ви отговорят документално в границите на 15 дни (или до 35 дни при избрани изключителни обстоятелства). Те също по този начин би трябвало да имат публична процедура за подаване на тъжби от консуматори. Ако се нуждаете от помощ по отношение на признаването на правата ви, можете да се свържете с FIN-NET за проблеми с снабдители на финансови услуги или с ECC-Net за проблеми с търговци. За случаи на IBAN дискриминация можете да съобщите и тук. Това ще даде опция на Европейската комисия да следи от близко и да подкрепи вземането на ограничения по отношение на тъжби за IBAN дискриминация, изпратени до способените национални органи.
Чекове
Правилата на Европейски Съюз за банковите такси за интернационалните и национални заплащания не важат за чековете. Понякога има доста високи такси за преводи за осребряване на чек от друга страна от Европейски Съюз. Освен това в доста страни чековете към този момент не се одобряват като платежно средство.
Можете да употребявате еврото в 20 страни от Европейски Съюз: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Можете да употребявате всички банкноти и монети във всички страни от Европейски Съюз, въвели еврото, в това число в доста от отвъдморските им територии, като да вземем за пример Азорските и Канарските острови, Сеута и Мелиля, Френска Гвиана, Гваделупа, Мадейра, Мартиника, Майот, Реюнион, Сен Бартелеми и Сен Пиер и Микелон. Андора, Монако, Сан Марино и Ватиканът употребяват еврото като своя национална валута по съглашение с Европейски Съюз. Някои страни и територии употребяват еврото като своя валута де факто, като да вземем за пример Косово и Черна гора.
Парични преводи и заплащания с карта
Когато пътуваме, нормално заобикаляме да носим доста пари в брой със себе си. Най-често покриваме дневните си разноски при пътешестване благодарение на дебитна или кредитна карта. Ако плащате в евро в границите на Европейски Съюз, не би трябвало да ви таксуват повече, в сравнение с за всяко друго електронно заплащане в евро в нашата страна. Тези правила се отнасят и до преводи на суми в евро (например сред сметки в евро) в страни отвън еврозоната. Нуждаете се от съдействието на службите за помощ? Свържете се със профилираните служби за помощ.
Можете да употребявате и Инструмент за търсене на услуги за оказване на помощ, с цел да намерите нужната ви помощ. https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/using-euro/index_bg.htm.
Плащания, преводи и чекове
Вашата банка не може да желае от вас да заплатите по-висока такса за заплащания в евро в границите на Европейски Съюз, в сравнение с за еквивалентна национална интервенция. Това включва всички:
преводи сред банкови сметки в разнообразни страни от ЕС;
изтегляне на пари от банкомати в страни от ЕС;
заплащания с дебитни или кредитни карти в ЕС;
директни дебитни преводи.
Банките, които се намират в страни от Европейски Съюз отвън еврозоната, също би трябвало да ползват това предписание, като не могат да желаят от вас да заплатите по-висока такса за заплащане в евро към/в друга страна от Европейски Съюз, в сравнение с е таксата за национални заплащания в национална валута.
Сигурни онлайн заплащания
Ако желаете да извършите онлайн заплащане на стойност повече от 30 евро, ще би трябвало да употребявате комбиниране от най-малко два детайла за инспекция на достоверността, като да вземем за пример:
нещо, което имате (например вашия мобилен телефон или читател за карти), И нещо, което знаете (PIN код или парола)
нещо, което имате (вашия мобилен телефон или читател за карти), И нещо, което е част от вас (пръстов отпечатък)
нещо, което знаете (PIN код или парола), И нещо, което е част от вас (пръстов отпечатък)
Такси за потребление на карта
Когато плащате за нещо в Европейски Съюз с кредитна или дебитна карта, търговците и банките не могат да ви начисляват спомагателна такса единствено тъй като употребявате избрана карта. Това предписание се ползва за всички покупки с карта (в магазини и по интернет) във вашата страна или в друга страна от Европейски Съюз. Кредитни и дебитни карти, издадени от тристранни схеми (като American Express и Diners Club), и служебните или корпоративните кредитни карти, при които заплащането е за сметка на вашия шеф, не са обхванати от разпоредбите на Европейски Съюз за платежните услуги и е допустимо да ви бъде начислена спомагателна такса за потребление на тези карти.
Ако плащате в друга от евро валута на страна от Европейски Съюз, издателят на вашата карта може да ви начисли такса за продан на валута, когато употребявате картата в друга страна. Издателят на картата, вашата банка, търговецът или уебсайтът, които правят трансакцията, би трябвало да ви осведомят за размера на всички сходни такси преди да се съгласите да извършите покупката. Издателят на вашата карта би трябвало да ви осведоми за сходни такси в реда и изискванията за издаване на картата и на леснодостъпна електронна платформа, като уеб страница или приложение.
Не може да желаят от вас да плащате такса, с цел да употребявате картата си
Клара от Австрия желае да купи самолетни билети онлайн. Тя избира билети на уеб страницата на самолетната компания и отива на страницата за заплащане. Когато вкарва данните за кредитната си карта обаче, самолетната компания прибавя към цената на поръчката ѝ спомагателна такса от 10 евро за потребление на кредитна карта. Клара се свързва с локалния Европейски потребителски център, който подава тъжба до самолетната компания. Авиокомпанията възвръща на Клара таксата от 10 евро и трансформира разпоредбите си, с цел да отстрани противозаконната спомагателна такса от своя развой на резервация.
Измами с карти и заплащания
С разпоредбите на Европейски Съюз се лимитира сумата, която може да изискат от вас да заплатите, в случай че сте жертва на машинация с карта или заплащане — когато картата или сметката ви са дебитирани без ваше позволение. Във всички случаи могат да изискат от вас да платите най-много 50 евро за покриване на разноските, свързани с измамата. В случаите, когато не сте били в положение да разберете за загубата, кражбата или противозаконното заграбване на средства (напр. в случай че профилът ви е хакнат или картата ви е копирана и дебитирана без вашето знание), тогава не би трябвало да плащате нищо. Вашата банка или издателят на вашата карта би трябвало да покрият всички разноски. Това предписание се ползва и в случай че загубата е по виновност на банков чиновник.
Блокиране на средства по вашата карта Понякога, когато вършиме резервация, да вземем за пример в хотел или на кола чартърен, може да ви се наложи да предоставите данните от картата си за гарантиране на резервацията. Търговецът може също по този начин да изиска да блокира избрана сума по вашата карта, когато вършиме резервацията. Това значи, че търговецът резервира част от лимита по вашата карта или от средствата по вашата сметка за покриване на разноски, които чака да се натрупат, да вземем за пример за обслужване по стаите в хотел, или за възможни вреди по нает автомобил. Търговецът би трябвало да ви осведоми, в случай че има намерение да блокира сума по кредитната ви карта, и вие би трябвало да дадете единодушието за това и за точния размер на блокираната сума. Веднага щом извършите действителното заплащане, да вземем за пример когато напускате хотел и употребявате кредитната си карта, с цел да платите за стаята, или когато връщате нает автомобил и плащате окончателната сметка, банката би трябвало неотложно да освободи блокираната сума по вашата карта.
Борис от Унгария отива във Венеция с приятелката си за уикенда. Когато идват, в хотела вземат данните за кредитната карта на Борис. От хотела го осведомят, че желаят да блокират 500 евро за покриване на резервацията и възможното потребление на минибара и ресторанта по време на престоя им. Борис дава единодушието си. Преди да напусне хотела, Борис заплаща сметката с кредитната си карта. Седмица по-късно, когато се пробва да резервира няколко полета с кредитната си карта, Борис схваща, че сумата от 500 евро към момента е блокирана. Той се обажда на хотела, откъдето се извиняват за грешката и незабавно споделят на банката да освободи блокираните средства.
IBAN дискриминация
Ако желаете да употребявате кредитни преводи или директни дебити в границите на единната зона за заплащания в евро (SEPA), с цел да плащате сметки, да купувате продукти/услуги онлайн, да плащате налози или да ви бъдат възстановявани налози, да получавате компенсации за безработица или други компенсации, вашата сметка не може да бъде отказвана, тъй като е в страна от Европейски Съюз, друга от страната на вашия контрагент. Това предписание е използвано единствено в случай че контрагентът приема такива преводи от сметки в своята страна. В случай на IBAN дискриминация можете да подадете тъжба до съответния способен орган в страната от Европейски Съюз, където се намира вашият контрагент.
Директни дебити
Ако употребявате пряк дебит за заплащания от вашата банкова сметка, е допустимо по простъпка да бъде осъществено заплащане или сумата по заплащане да е неверна — да вземем за пример, в случай че сте анулирали контракт с снабдител, само че все пак след прекратяването на контракта е осъществена интервенция по пряк дебит. В сходни обстановки имате право на възобновяване на заплащането в период от 8 седмици. Това се отнася до всички директни дебити, както до тези във вашата страна, по този начин и до трансграничните директни дебити в границите на Европейски Съюз.
Какво да извършите, в случай че възникне проблем
При проблеми с заплащания в границите на Европейски Съюз се обърнете към вашата банка или към издателя на вашата карта. Те би трябвало да ви отговорят документално в границите на 15 дни (или до 35 дни при избрани изключителни обстоятелства). Те също по този начин би трябвало да имат публична процедура за подаване на тъжби от консуматори. Ако се нуждаете от помощ по отношение на признаването на правата ви, можете да се свържете с FIN-NET за проблеми с снабдители на финансови услуги или с ECC-Net за проблеми с търговци. За случаи на IBAN дискриминация можете да съобщите и тук. Това ще даде опция на Европейската комисия да следи от близко и да подкрепи вземането на ограничения по отношение на тъжби за IBAN дискриминация, изпратени до способените национални органи.
Чекове
Правилата на Европейски Съюз за банковите такси за интернационалните и национални заплащания не важат за чековете. Понякога има доста високи такси за преводи за осребряване на чек от друга страна от Европейски Съюз. Освен това в доста страни чековете към този момент не се одобряват като платежно средство.
Източник: petel.bg
КОМЕНТАРИ