Повишение на долара и колеблив старт на Уолстрийт след силния доклад за американския трудов пазар през август
Щатският $ парира тазседмичната си уязвимост по отношение на останалите съществени валути, намирайки поддръжка от мощния отчет на Департамента по труда за американската претовареност и почасовото възнаграждение през август. В рамките на предишния месец бяха разкрити 201 хиляди нови работни места, безработица стабилизира на равнище от 3,9% (недалеч от многогодишното дъно от 3,8%, достигнато през май), а заплащането на труда се увеличи с цели 2,9% до 27,16 $ на час, отбелязвайки най-солиден напредък от юни 2009-а година насам.
Солидните данни бетонираха предстоящото от финансовите пазари трето за годината покачване на главната рента на Федералния запас на идното към края на сегашния месец постоянно съвещание (на 25-и и 26-и септември), както и още едно нарастване евентуално в края на годината (на последното съвещание през декември).
Това се удостоверява от търгуваните на паричните пазари фючърси на краткосрочната федерална фондова рента, които правят оценка още две покачвания на главната рента на Фед до края на годината (след двете нараствания от началото на година досега). Те също по този начин към този момент правят оценка на близо 100% вероятността за нови две покачване на американската краткосрочна рента следващата година.
Доходността на държавните облигации на Съединени американски щати също нараства като реакция на мощните данни на Департамента по труда, оказвайки спомагателна поддръжка за зелените пари. Доходността на 10-годишните облигации се увеличи към близо едномесечен връх от 2,93%, а на двегодишните краткосрочни бумаги - към 2,695%.
Индексът на американския $ по отношение на останалите шест съществени валути се покачва към края на петъчната европейска търговия с 0,25% към 95,35 пункта, откакто по-рано денем се намали до тазседмичнио дъно от 94,87 пункта.
Еврото се намалява с 0,4% към двудневно дъно от 1,1562 щатски $, като отрицателно въздействие върху единната валута оказват и днешни изненадващо слаби данни от Германия и дефинитивни данни на Евростат за постоянен, само че не доста мощен стопански напредък на еврозоната в границите на второто тримесечие.
В същото време доларът нараства с 0,42% от утринно двуседмично дъно към 110,38 японски йени към 111,25 равнището и към 0,99684 швейцарски франка, откакто по-рано в петък зелените пари се търгува в ново 6-месечно дъно към 0,9640 равнището.
Инвеститорите на пазарите на акции на Уолстрийт обаче реагират със смесени усеща на мощния отчет на Департамента по труда. От една страна солидният напредък на новите работни места и на заплащането на труда през август са знак за продължение на солидното показване на американската стопанска система и през третото тримесечие. От друга страна обаче тези данни бетонират упованията за идно в края на септември ново покачване на лихвите от страна на Фед освен това в миг, когато се ускоряват терзанията по отношение на интернационалната комерсиална политика и положението на разрастващите се пазари.
Индексът DJIA се намалява с 52 пункта (с 0,2%), необятният показател S&P500 се колебае директно под негово снощно равнище на затваряне, а софтуерният показател Nasdaq нараства с 0,3%, парирайки част от вчерашното намаляване с близо 1%.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ