Шри Ланка отбеляза днес 75-тата годишнина от независимостта си като

...
Шри Ланка отбеляза днес 75-тата годишнина от независимостта си като
Коментари Харесай

Шри Ланка отбелязва 75-тата годишнина от независимостта си

Шри Ланка означи през днешния ден 75-тата годишнина от независимостта си като банкрутирала нация, с доста гневни и тревожни жители, които нямат въодушевление да честват, съобщи Асошиейтед прес.

Много будистки и християнски духовници оповестиха протест на празненствата в столицата, а деятели и други локални поданици показаха недоволството си от това хабене на пари във време на икономическа рецесия.

Въпреки рецензиите, въоръжени бойци участваха в церемониал в центъра на Коломбо, демонстрирайки военна техника, в морето дефилираха военни кораби, а в небето над столицата минаха самолети и хеликоптери.

Католическият духовник Сирил Гамини назова тазгодишните празнувания на независимостта от английското ръководство „ закононарушение и хабене “ в миг, когато страната претърпява такива стопански компликации.

„ Питаме държавното управление каква самостоятелност се готвят гордо да честват като похарчат 200 милиона рупии (548 000 долара), сподели Гамини и съобщи, че нито един католически духовник няма да участва на церемонията.

Около 7 % от 22-милионното население на преобладаващо будистка Шри Ланка са християни, множеството -католици. Въпреки че християните са малцинство, позициите на църквата са уважавани.

Видният будистки духовник Омалде Собита сподели, че няма аргументи за празнуване, а церемонията е единствено показване на оръжия, създадени в други страни.

Шри Ланка е в действителност банкрутирала и е прекратила заплащанията по външния си дълг от близо 7-милиарда $, които би трябвало да направи тази година, в очакване на резултата от договарянията с Международния валутен фонд.

Общият външен дълг а страната надвишава 51 милиарда $, като 28 милиарда от тях би трябвало да бъдат изплатени до 2027 година Огромният дълг и тежката рецесия на платежния баланс, дружно с провалите от коронавирус пандемията, доведоха до изострен дефицит на артикули от първа нужда като гориво, медикаменти и храни.

Дефицитът докара до митинги предходната година, които накараха тогавашния президент Готабая Раджапакса да избяга от страната и да подаде оставка.

При ръководството на президента Ранил Викремесингхе има белези на усъвършенстване, само че има спирания на електричеството заради дефицит на гориво, в лечебните заведения не доближават медикаменти, а хазната се мъчи да събере пари, с цел да изплати заплатите на държавните чиновници. Икономическата рецесия ускори апатията и гнева на жителите към политическите водачи.

За да се оправи със обстановката, държавното управление усили внезапно налозите върху приходите и разгласи шестпроцентно понижение на средствата, предоставяни на министерствата през тази година. А персоналният състав на армията, която беше раздута до над 200 000 бойци на фона на дългата революция, до 2030 година ще бъде скъсен съвсем на половина.

Група деятели започнаха през вчерашния ден безмълвен митинг в столицата, осъждайки проведените от държавното управление празненства и неуспеха му да облекчи икономическото задължение.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР