Колкото и поляризиращ да е, Шон Пен не е непознат за хуманитарните усилия и кръстоносните походи по целия свят, както е описано подробно в документалния филм „Гражданинът Пен“. Пен беше в Украйна, когато руските бомби започнаха да падат през февруари 2022 г., което превръща „Суперсила“ в мощна хроника на украинската смелост и съпротива, по начин, който отразява страстта на Пен в противовес на журналистическата непривързаност.
Въпреки че Пен се оказа на правилното (или на грешното) място, когато трябваше да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, „Суперсила“, който Пен режисира с Арън Кауфман, е продукт на седем пътувания до и от Украйна. Това започна в края на 2021 г., когато перспективата за руска инвазия оставаше само неспокойна заплаха и Пен беше заинтригуван да разкаже историята на комика/актьора, превърнал се в реален политик, натоварен да ръководи страната си, след като изигра такъв по телевизията.
Пен започва, като се обръща към натрапчивите въпроси относно участието си в такива въпроси към хора, склонни да питат, както той казва: „Кой мислиш, че си, Уолтър Кронкайт?“, отбелязвайки, че неговата знаменитост му дава възможност да пътува по света и „Понякога чувствам, че мога да бъда полезен.“
Както става ясно от опита му в Хаити, Пен не е дилетант, когато става въпрос за поемане на рискове и цапане на ръцете, и той се подготвя за задачата, като излиза да „изслуша умни хора“, сред които Стивън Пайфър, бивш посланик на САЩ в Украйна; Виталий Кличко, боксьорът стана кмет на Киев; и пенсиониран подполковник Александър Виндман, бивш директор по европейските въпроси към Съвета за национална сигурност на Съединените щати.
Шон Пен и украинският президент Володимир Зеленски през ноември 2022 г. Президент на Украйна/Анадолска агенция/Гети изображенияТези интервюта предоставят полезен исторически контекст на филма преди началото на снимките, включително протестите от 2014 г., руското анексиране на Крим и историята на Украйна, когато става дума за олигарси и корупция. Неговите разговори с украинския народ се оказват еднакво просветляващи както преди войната – когато мнозина изразиха съмнения относно Зеленски – така и по време на нея.
Пен също така включва усилията си извън Украйна, като участие в програмата на Шон Ханити след избухването на войната, въпреки недоверието му към Fox News, отбелязвайки, че ако Зеленски може да прояви такава вдъхновяваща смелост, той може да издържи интервю, за да помогне за популяризиране на каузата му.
На фона на ужасяващите кадри на руските зверства, Пен не крие възхищението си от духа на украинския народ и това, което е равносилно на завист към тяхното единство, нещо, което, както подчертава предпазливостта на неговия обмен с Ханити, силно липсва в САЩ.
Въпреки че заглавието може да се тълкува по различни начини, Пен е прегърнал, че неговата суперсила е неговата знаменитост, което му позволява да привлече вниманието към истории – особено тези, които се случват отвъд границите на САЩ – които биха могли да се борят иначе. (Проблемът с краткия обхват на вниманието за световните кризи се разглежда във филма с клипове от шамара на Уил Смит за Оскар и процеса Джони Деп-Амбър Хърд, за да илюстрира идеята.)
Разбира се, има хора, които бързо се подиграват или отхвърлят актьори като Пен, които излизат от звуковата сцена и влизат в такива роли. И все пак, ако сте чели дотук и може да не сте кликнали върху рецензия за друг документален филм за Украйна, познайте какво? Той те накара да погледнеш.
Премиерата на „Суперсила“ е на 18 септември по Paramount+.