Широк международен отзвук получиха вчерашните протести в България. Демонстрациите бяха

...
Широк международен отзвук получиха вчерашните протести в България. Демонстрациите бяха
Коментари Харесай

Гръмкият международен отзвук след демонстрациите у нас: Борисов игнорира протеста

Широк интернационален отзив получиха вчерашните митинги в България. Демонстрациите бяха едни от най-масовите за последните няколко години, а при оповестеното “Велико национално въстание ” се стигна и до ексцесии и конфликти с полицията.
Ето и по какъв начин някои от интернационалните издания видяха протичащото се в страната:

.

El Periodico: Поне 100 потърпевши в България по време на митинги против държавното управление

Най-малко 100 души са били ранени, включително и най-малко 80 служители на реда, а 126 души са арестувани по време на митингите в СОфия в сряда. Това е най-напрегнатият и изпълнен с принуждение ден от началото на митингите, които избухнаха преди 57 дни. Исканията са за оставката на държавното управление.

България е най-бедната страна-членка на Европейски Съюз. Държавата минава през една от най-жестоките политически и институционални рецесии от края на комунистическия режим през 1989 година

Георги Хаджиев, шеф на столичната полиция, уточни, че няколкохиляди “агресивни” протестиращи са се смесили с стачкуващите, които упорстват за оставка пред Народното събрание.

До този миг митингите бяха мирни и без произшествия. Въпреки това Хаджиев означи, че стачкуващите в сряда са мятали камъни и даже самоделни взривни устройства по униформените, които бранят постройките.

“Заради тази брутална експанзия взехме решение, че в името на това да запазим здравето и живота на полицейските чиновници и на жителите, тази нападателна навалица би трябвало да бъде избутана и разцепена. Тактиката ни беше извънредно пасивна умерена”, изясни той.

Футболните почитатели

Хаджиев съобщи, че по-голямата част от нападателните протестъри са били членове на радикални групи от футболни почитатели. 60 от тях са с полицейско досие. Намеренията им били само “да предизвикат полицията и да леят кръв”. По думите на служителя на реда минимум 80 униформени са с разнообразни пострадвания, фрактури и изгаряния. Някои даже са били обгазени от протестиращи.

Демонстрациите започнаха в сряда заран, тъкмо в деня, в който стартира новия парламентарен сезон. Хиляди хора се пробваха да блокират входовете към Народното събрание, само че бяха разпръснати от служители на реда и сълзотворен газ.

Полицията също така отстрани и трите палаткови лагери, които блокираха придвижването на основни кръстовища в центъра на столицата в продължение на един месец. Мотивът на управляващите е, че те са служили за предпазване на експлозиви и средства, предопределени за офанзива против полицията.

Интензивната вълна на митинги разкрива дълбоката липса на връзка сред гражданското общество и сегашните ръководещи - коалиция сред консерватори и ултранационалисти.

В опит да потуши напрежението, министър председателят Бойко Борисов, който господства политическата сцена в балканската страна от 2009 година предложи преди няколко седмици да бъдат направени промени в Конституцията и предложи да се отдръпна от властта, в случай че депутатите одобрят самодейността и се свика Велико национално заседание. Предложението обаче не е убедило протестиращите, които го виждат като опит на властта да си купи време.

(ФрогНюз напомня, че точно “El Periodico” бе изданието, което популяризира новината за следствието за пране на пари, в което бе забъркано и името на премиера Борисов. Скандалът стана известен като “БарселонаГейт”, а около сагата с къщата се появиха и нови детайлности преди към седмица.)


.


Le Monde: Българският министър председател пренебрегва митингите

Премиерът Бойко Борисов съумя да задейства много противоречивата си концепция за промени в Конституцията. Всичко това се случва на фона на апели за оставка и хиляди протестиращи, които се събират под прозорците на властта.

След часове на договаряния с няколко националистически и извънредно десни партии, които поддържат обединението, ръководещата партия ГЕРБ разгласи, че е получила 127 подписа - със 7 повече от нужните, с цел да се задействат дебатите по плана. Борисов разгласи, че при положение на неуспех, той ще подаде своята оставка.

Борисов разгласи концепцията си за промени в главния закон на 14 август, след седмици на митинги против корупцията в столицата. Демонстрациите събраха дружно проевропейски настроени младежи, които са близки до “Демократична България” и симпатизанти на Българска социалистическа партия - главната съпротива. Гражданите упорстват за оставката на премиера Бойко Борисов и на основния прокурор Иван Гешев, като главните обвинявания против тях са за това, че са се провалили в битката си с олигарси, които преобладават в страната подмолно. Страната се тресе от корупция 13 години след присъединението си в Европейския съюз.

“Такова обединяване има за пръв път от 30 години”ы уточни политическият анализатор Огнян Минчев. По думите му нормално демократи и някогашни комунисти са разграничени. Но са се обединили, с цел да смъкват онази власт, която считат за корумпирана.

Господин Борисов е отпред на страната от 2009 година. Той се стреми да построи своя интернационален облик като проевропейск закостенял водач, което до този миг му е донесло поддръжка от огромни европейски столици. Но в същото време съперниците му го упрекват, че не е направил нищо значително, с цел да се оправи с корупцията и съпоставят България със прилежаща Румъния, която означи забележителен напредък за същия интервал.

.

Der Standard: Десетки ранени по време на антиправителствените митинги в България

Десетки жители са били ранени по време на конфликти сред критиците на властта и полицията в България в сряда. Над 45 души са потърпевши, като измежду тях има и най-малко 27 чиновници на реда, както и няколко публицисти.

Протестиращите се пробваха да пробият полицейския кордон пред Народното събрание в сряда. Недоволството е ориентирано против държавното управление на премиера Бойко Борисов, който е упрекнат в корупция и непосредственост до олигархията.

Хиляди жители скандираха “Оставка!” и “Мафия!” в центъра на София. Някои хвърляха камъни, яйца и домати. Полицията употребява пикантен спрей и сълзотворен газ против жителите. Шестима души от приетите в болница имат изгаряния и затруднено дишане.

35 са арестувани. По-голямата част от тях са ултраси, които са добре познати в престъпните среди, съгласно изказване на Георги Хаджиев, шеф на Столична дирекция на вътрешните работи. Той отхвърли обвиняванията от цивилен деятели, че е била употребена непропорционална мощ, с цел да се наранят стачкуващите.

След края на лятната почивка, българският парламент разисква препоръчаните промени в Конституцията. В сряда ръководещата партия ГЕРБ съумя да събере нужните 120 подписа, с цел да премине към идната стъпка - спор. Анализатори обаче се съмняват държавното управление да успее да събере нужните 160 гласа, с цел да премине по-нататък с процедурата.

Критиците упрекват Борисов, че конституционалната промяна не подвежда под нужната отговорност основния прокурор. Иван Гешев, който извършва длъжността сега, също е на прицела на протестиращите, като настояванията са и за неговата оставка. Той също е упрекнат за връзки с избрани олигарси. В същото време пък препоръчаната правна промяна цели да ограничи правата на президента.

Държавният глава Румен Радев още един път прикани за предварителни избори и уточни, че доверието е било изгубено. Бившият военачалник има поддръжката на опозицията. Рейдове в президентството пък подпалиха митингите преди два месеца.

Борисов е на власт съвсем без спиране за последните 10 години. Той подаде оставка през 2013 и 2016 година, само че се върна отпред на държавното управление няколко месеца по-късно. До този миг обаче отхвърля да се отдръпна преди третият му мандат да завърши през месец март следващата година.

България е считана за най-корумпираната страна в Европейския съюз. Страната е относително бедна и няколко олигарси управляват огромна част от стопанската система.

Джесика Вълчева
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР