Сертифицираните площи за отглеждане на биологични култури през последните 7

...
Сертифицираните площи за отглеждане на биологични култури през последните 7
Коментари Харесай

За 7 г. площите с биокултури в България са се увеличили над 6 пъти

Сертифицираните площи за развъждане на биологични култури през последните 7 години са се нараснали над 6 пъти. Към 2018 година площите в система на надзор са 162 332 ха, а към 2011 година те са били 26 622 ха. България разполага с подобаващи почвени и климатични запаси за развиване на биоземеделие, оповестяват от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

От 2015 година насам, България заема едно от челните места по площи с лозя, отглеждани по методите на биологичното земеделие в Европейски Съюз, което прави допустимо производството на биовино, показват от ведомството.

Страната ни е измежду водачите в Европа във връзка с брой пчелни кошери, отглеждани в сходство с методите на биологичното земеделие. Към 2011 година броят им е 58 855, а през 2018 година нараства четири пъти и доближава до 265 069.

За две години – от 2016 година до 2018 година се регистрира растеж и при засадените площи с роза и лавандула, надлежно към 2018 година те са 2255 ха и 7 021 ха. България е най-големият производител на биологично розово и лавандулово масла в света.

От министерството регистрират, че се разтаства произвеждане и на други разнородни биологични етерични масла, като масло от маточина. Това дефинира страната като основен производител с обичаи в производството на първични материали за био козметиката.

Биоземеделието е предпочитан бранш за подкрепяне по капиталовите ограничения по Програма за развиване на селските региони. От началото на 2007 година досега по Програмата са изплатени към 150 млн. евро, главно за планове за рационализация на биологичните аграрни стопанства, следвани от планове на млади фермери, дребни стопанства и планове за преправка на био първични материали.

Министерство е изготвило Национален проект за деяние за развиване на биологичното произвеждане за интервала до 2027 година.

Предвижда се тази година да бъде основана дирекция " Билогично произвеждане " в министерството. Сред задачите са още включване на схеми и ограничения за подкрепяне на ферми, които не дават отговор на критериите за подкрепяне по размер 11 " Билогично произвеждане " по програмата.

Предвижда се 30 % от тях да бъдат подпомагани по такива схеми. От министерството ще работят за създаван на условия за резистентност на дребните и фамилни биологични стопанства, посредством поощряване сдружаването на производителите. Сред другите цели са включване на био артикули в схемите " Училищен плод " и " Училищно мляко ".

Предвижда се годишно присъединяване на биологични стопанства в схемите за времена претовареност на служащи в тях. Създават се благоприятни условия и за безвъзмездни консултантски услуги и професионално образование за биофермери по ограниченията по програмата при започване на новия програмен интервал.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР