Сепаратисткият лидер на босненските сърби заяви, че полицията е получила

...
Сепаратисткият лидер на босненските сърби заяви, че полицията е получила
Коментари Харесай

Додик забрани на международен мирен пратеник да посещава сръбските територии

Сепаратисткият водач на босненските сърби съобщи, че полицията е получила указания да арестува и депортира почитан интернационален чиновник, който следи мира в Босна и Херцеговина, в случай че той влезе в следените от сърбите региони на разкъсваната от спорове балканска страна.


Предупреждението на президента на босненските сърби Милорад Додик в допълнение ускорява напрежението в Босна, където в кървавата война през 90-те години на предишния век починаха над 100 000 души и милиони останаха без дом.

Босненските сърби декларират, че не признават престижа на някогашния министър на немското държавно управление Кристиан Шмидт като интернационален висш представител на Босна. Те настояват, че той не е бил законно назначен за висшата мироопазваща служба и не е бил утвърден от Съвета за сигурност на Организация на обединените нации.

Додик, президент на Република Сръбска, към половината от Босна, която е под контрола на босненските сърби, от дълго време се застъпва за отделянето на района. Другата половина е Босненско-хърватската федерация - формирания, основани по силата на мирното съглашение с посредничеството на Съединени американски щати, което постави завършек на войната от 1992-1995 година

" Инструкцията беше изпратена на място през днешния ден ", съобщи Додик на конференция, проведена дружно с министъра на сигурността на Босна Ненад Нешич, сърбин, който поддържа самодейността му.

При анонсирането на възбраната, Додик съобщи: " Ако той (Шмидт) пристигна на среща в Република Сръбска, ще бъде изпъден. Веднага щом полицията разбере, че Шмидт е в Република Сръбска, нейната задача ще бъде да провежда звено, което да го изгони ".

Той добави, че в случай че пратеникът премине директно през територията, ще му бъде обезпечен " конвой ", с цел да се подсигурява, че ще напусне " допустимо най-скоро ".

Нямаше незабавна реакция от офиса на висшия представител в Сараево.

Длъжността на интернационалния делегат беше избрана в Дейтънските мирни съглашения, които сложиха завършек на опустошителната война в Босна през 90-те години на предишния век, с цел да следи за мира в балканската страна, разграничена на две самостоятелни области - Република Сръбска и Федерация, доминирана от бошняци и хървати.

По-рано Додик заплаши, че в случай че бъде изработен опит за използване на някои от препоръчаните от Шмид решения в следените от сърбите области, " неотложно ще обявим самостоятелност " от останалата част на Босна.

През юли интернационалният делегат, който има пълномощия да постанова закони и да уволнява длъжностни лица, за които се счита, че пречат на мира, анулира два закона, подписани от Додик, които спираха действието на решенията, взети от Конституционния съд на Босна и от Шмидт.

Босненските прокурори са в развой на покачване на обвинявания против Додик за сепаратистките му дейности и за това, че не се е съобразил с решенията на висшия представител. Додик може да бъде наказан на до пет години затвор, в случай че бъде приет за вминовен от босненски съд по тези обвинявания.

В отговор на това предходната седмица поддръжниците на Додик проведоха митинги в цяла Босна на административните граници сред двата района, развявайки флагове с съветския президент Владимир Путин и в допълнение повишавайки етническото напрежение.

Додик, който поддържа близки връзки с Путин и с промосковския сръбски популистки водач Александър Вучич, намерено се стреми да отдели босненските сръбски територии от останалата част на Босна и да ги причисли към прилежаща Сърбия.

Съединени американски щати и Обединеното кралство му постановат наказания за нарушение на мирното съглашение, с което Съединени американски щати сложиха завършек на войната.

Европейският съюз и Германия стопираха финансирането на планове в Република Сръбска поради неговата политика, само че Додик съобщи, че ще се обърне към други страни, като Китай, за вложения.

Широко публикувани са опасенията, че Русия, действайки посредством своя съдружник Сърбия, може да разпали напрежение на Балканите, с цел да отклони най-малко част от вниманието на света от войната в Украйна./БГНЕС

Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР