Сензационната една секунда не достигна след 42.195 км на Милица

...

Секунда не достигна на Милица Мирчева за рекорд на маратона в София |

Сензационната една секунда не доближи след 42.195 км на Милица Мирчева да усъвършенства държавния връх в атлетическия маратон. Куриозът се оказа основното събитие на тазгодишния Wizz Air София маратон, в който феновете видяха най-бързото тичане на българка на родна земя.

Милица финишира за 2.35:03 ч., а секунда по-бързо бе бягала Галина Горанова през 1996 година в Хюстън. Въпреки това Мирчева получи най-вече овации и поздравления за невероятната борба и върховото достижение, което записва, като остави след себе си 4 представителки на елитната кенийска школа в маратона.

Въпреки студеното, дъждовно и прохладно време, 38-ото издание на най-масовото и известно тичане у нас събра на старт над 3000 спортисти от 32 страни, а стартиралите на 10 км бяха рекордните 1700. Точно в 9.30 от площад Александър Батенберг пред Национална художествена изложба потеглиха участниците в класическия маратон на 42.195 км. Стартът бе даден от ръководителя на Столичния общински съвет Георги Георгиев и президента на БФ волейбол и члена на Изпълкома на БОК Любомир Ганев.

Изключително трагично мина битката по трасето при дамите. Милица Мирчева се откъсна още първоначално със мощната упоритост да усъвършенства брадатия държавен връх, подложен преди четвърт век оттатък Океана. По-късно тя бе застигната от туркинята Ердал Тубай, която в последните километри се оказа по-свежа и завоюва, само че с това оказа помощ на българката да запише доста мощен резултат. Мирчева остана втора с 2.35:03 ч., единствено на една секунда от върха на Галина Горанова от Хюстън през 1996 година Специалистите на фотофиниша дълго разчитаха записа, само че в последна сметка това бе доказано като формален резултат. Все отново, всички на финала приветстваха Милица като победителка, защото тя записва най-хубавото време на българка у нас.

При мъжете с 2.15:47 ч. Дънкан Коеч от Кения финишира на близо минута пред мароканеца Мохамед Шабо, бронзът остана за Ахмет Алканоглу от Турция с 2.19:47 ч. И при мъжете, и при дамите върховете на трасето не бяха усъвършенствани. Състезанието бе годно и за държавно състезание по маратон, което при дамите естествено бе извоювано от Милица Мирчева, до момента в който при мъжете победи Мирослав Спасов – и двамата са представители на Семеен кодекс „ Атлет “ Мездра.

В полумаратона най-бързи бяха украинците Наталия и Богдан Семьонович, спечелили надлежно с 1.17:47 ч. и 1.04:22 ч. В по-кратката отдалеченост на 10 км Лиляна Георгиева сграбчи купата с 40:44 мин. при дамите, до момента в който при мъжете победител е Сава Тодоров с 34:54 мин. За втора поредна година кенийката Наом Джабет завоюва огромния Джакпот, очакван за най-хубаво показване във провежданата към този момент шеста година верига „ Бягането като метод на живот “, включваща три маратона.

Кенийката остана през днешния ден пета, само че поради двете си победи преди този момент в Стара Загора и Варна, остана недостижима в крайното класиране Победителите бяха поздравени от министъра на младежта и спорта Андрей Кузманов, който връчи лавровите венци на първенците в маратона, останалите призьори бяха отличени от Владимир Гълъбов - старши управител „ Комуникации ” на „ Софийска вода ” АД, Анатоли Илиев, Диян Драшков – състезателен шеф на БФЛА, Даниел Дуков – състезателен шеф на софийския маратон и др.
Източник: offnews.bg