Филипинско село се бори с денга, като предлага награди за комари – живи или мъртви
Село в гъсто обитаемата филипинска столица стартира борба против денга в сряда, като предлага алегорична премия на жителите за, оповестява „ Асошиейтед прес “.
Необичайната тактика , възприета от село Addition Hills в Мандалуйонг Сити, отразява възходящата угриженост, откакто през уикенда близкият град Кесон разгласи зараза от заболяването, пренасяна от комари . Още 8 области оповестиха за повишаване на случаите на евентуално смъртоносната вирусна зараза.
Според статистиката на здравното министерство тази година до 1 февруари във Филипините са регистрирани минимум 28 234 случая на денга , което е с 40% повече в съпоставяне със същия интервал на предходната година. Град Кесон разгласи зараза от денга в събота, откакто смъртните случаи тази година доближиха 10 души, най-вече деца, от 1769 инфектирани поданици.
Градско населено място с повече от 100 000 поданици, живеещи в препълнени квартали и жилищни кули, Addition Hills е направило разчистване , филтриране на канали и хигиенична акция за битка с денгата . Но когато тази година случаите на болестта скочиха до 42 и двама млади студенти починаха, водачът на селото Карлито Чернал реши да ускори битката .
„ Имаше паника “, признава Сернал пред „ Асошиейтед прес “. „ Намерих метод. “
Жителите ще получат премия от 1 филипинско песо /малко над 1 цент/ за всеки пет предадени комара или ларви на комари , сподели Сернал. Критиците предизвестяват, че тактиката може да се обърне против тях, в случай че обезверените хора стартират да развъждат комари поради премията . Сернал съобщи, че това е малко евентуално, защото акцията ще бъде прекъсната незабавно щом броят на случаите намалее.
С началото на акцията в офиса на селото се появиха към десетина ловци на комари . Мигел Лабаг, 64-годишен скитник, съобщи кана с 45 тъмни ларви на комари, които се гърчеха в малко вода, и получи премия от девет песос /15 цента/.
„ Това е огромна помощ “ , сподели Лабаг с усмивка –„ Мога да си купя кафе. “
Денга е вирусна зараза, пренасяна от комари, която се среща в тропическите страни по света. Тя може да аргументи болки в ставите, гадене, повръщане и обриви, а в тежки случаи може да провокира проблеми с дишането, кръвоизливи и органна непълнота. Въпреки че няма характерно лекуване на болестта, медицинските грижи за поддържане на равнищата на течности в организма на индивида се смятат за извънредно значими .
Властите в друго село в град Кесон обмислят стартирането на рояци жаби, които да изяждат комарите.
Министърът на опазването на здравето Теодоро Хербоса съобщи, че е от решаващо значение да се почистят местата за размножаване на комари и всеки, който може да е инфектиран, да потърси неотложно здравна помощ. Той акцентира:
„ Въпреки увеличението на случаите на заразяване с денга, Филипините съумяват да поддържат ниски равнища на смъртност. “
Случаите на денга ненадейно са се нараснали преди дъждовния сезон , който стартира през юни, евентуално заради периодическите превалявания, които са оставили застояли водни басейни, където комарите, причиняващи денга, могат да се развъждат, съобщи заместник-министърът на опазването на здравето Алберто Доминго , като добави, че изменението на климата евентуално е асъдействало за преваляванията отвън сезона .
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Анализатор с остра рецензия към властта поради изолацията на България от срещата за Украйна




