Седмици след дългоочакваната контраофанзива на Украйна, западни служители описват все по-"отрезвяващи" оценки за способността на украинските сили да си върнат значителна територия, казаха пред CNN четирима висши американски и западни служители, информирани за последните разузнавателни данни.
„Те все пак ще видят през следващите няколко седмици дали има шанс да постигнат някакъв напредък. Но за тях наистина да постигнат напредък, който би променил баланса на този конфликт, мисля, че е изключително, много малко вероятно“, каза високопоставен западен дипломат пред CNN.
„Нашите брифинги са отрезвяващи. Напомняме ни за предизвикателствата, пред които са изправени“, каза конгресменът Майк Куигли, демократ от Илинойс, който наскоро се завърна от срещи в Европа с американски командири, обучаващи украинските бронирани сили. „Това е най-трудният момент от войната.
Основното предизвикателство за украинските сили е продължаващата трудност при пробиването на многослойните отбранителни линии на Русия в източните и южните части на страната, които са белязани от десетки хиляди мини и обширни мрежи от окопи. Украинските сили претърпяха огромни загуби там, което накара украинските командири да задържат някои части, за да се прегрупират и да намалят жертвите.
„Руснаците имат редица отбранителни линии и те (украинските сили) всъщност не са преминали през първата линия“, каза високопоставен западен дипломат. „Дори ако продължат да се бият през следващите няколко седмици, ако не са успели да направят повече пробиви през последните седем, осем седмици, каква е вероятността внезапно, с по-изчерпани сили, да ги направят? Защото условията са толкова трудни."
Високопоставен американски служител каза, че САЩ признават трудностите, пред които са изправени украинските сили, въпреки че запазват надежда за подновен напредък.
„Всички осъзнаваме, че това върви по-трудно и по-бавно, отколкото някой би искал – включително украинците – но все още вярваме, че има време и пространство, за да могат да постигнат напредък“, каза този служител.
Множество служители казаха, че наближаването на есента, когато се очаква времето и бойните условия да се влошат, дава на украинските сили ограничен прозорец за прокарване напред.
В допълнение, западни служители казват, че бавният напредък е разкрил трудността при трансформирането на украинските сили в комбинирани механизирани бойни единици, понякога с по-малко от осем седмици обучение на доставени от Запада танкове и други нови оръжейни системи. Липсата на напредък на място е една от причините украинските сили да нанасят по-чести удари на руска територия, „за да се опитат да покажат руската уязвимост“, каза висш американски военен служител.
Главнокомандващият въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужний каза на председателя на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили, че украинските сили стъпка по стъпка създават условия за напредък. Залужний добави, че е казал на Мили, че отбраната на Украйна е непоколебима.
„Нашите войници дават всичко от себе си. Противникът води активни щурмови действия в редица посоки, но не успява“, каза Залужний пред Milley, според съобщение на украинското правителство.
Говорейки за ситуацията на юг, където украинските сили изпитват затруднения да овладеят позиции, Залужний каза: „Тежките боеве продължават, украинските войски стъпка по стъпка продължават да създават условия за настъпление. Инициативата е на наша страна.”
Тези последни оценки представляват значителна промяна от оптимизма в началото на контранастъплението. Тези длъжностни лица казват, че тези очаквания са били „нереалистични“ и сега допринасят за натиска върху Украйна от страна на някои на Запад да започне мирни преговори, включително разглеждане на възможността за териториални отстъпки.
„Путин чака това. Той може да пожертва тела и да спечели време“, каза Куигли.
Някои официални лица се опасяват, че разширяващата се пропаст между очакванията и резултатите ще предизвика „игра на обвинения“ сред украинските официални лица и техните западни поддръжници, което може да създаде разделения в алианса, който остава до голяма степен непокътнат почти две години след началото на войната.
„Проблемът, разбира се, тук е перспективата за игра на обвинения, че украинците след това ще хвърлят вината върху нас“, каза високопоставен западен дипломат.
Миналия месец на форума за сигурност в Аспен украинският президент Володимир Зеленски посочи бавното пристигане на по-модерни оръжейни системи от Запада като причина за бавния напредък на украинските сили досега.
„Планирахме да започнем [контраофанзивата] през пролетта, но не го направихме“, каза Зеленски. „Защото, честно казано, нямаме достатъчно боеприпаси и въоръжение, нямаме достатъчно добре обучени бригади. Имам предвид правилно обучени с тези оръжия.
Мария Костенко и Тим Листър от CNN допринесоха за този доклад.