Седем войници бяха убити в четвъртък в югозападната част на Нигер при нападение от заподозрени джихадисти, а други петима загинаха при пътнотранспортно произшествие, докато се опитваха да отговорят на нападението.
Смъртните случаи идват, когато бившата колониална сила Франция се готви да изтегли антитерористичните сили, разположени в страната, по искане на новите й военни лидери, които заеха властта с преврат преди два месеца.
Министърът на отбраната на Нигер Салифу Моди каза в изявление, че военна част е била "насилствено нападната от няколкостотин терористи" в град Кандаджи в четвъртък, добавяйки, че седем войници са били убити в боевете.
"По време на интервенция", стартирана в отговор на атаката, „трагичен пътен инцидент доведе до загубата на петима от нашите смели войници“, продължи той.
Други седем души бяха ранени и евакуирани в болница, каза той.
„Операция по издирване и почистване е сега се извършва, за да се проследи врагът", каза министърът.
Регионът Тилабери, където е извършена атаката, се намира в така наречената зона на "трите граници", където се срещат Нигер, Буркина Фасо и Мали. Районът е убежище за джихадисти, особено за тези, свързани с Ал Кайда и групировката "Ислямска държава".
В югозападната част на страната, където граничи с Нигерия, тя също е засегната от атаки на Боко Харам и неговия дисидентски клон , Ислямска държава в провинция Западна Африка.
Изтегляне на Франция
Лидерите на преврата, който свали избраното правителство на Нигер в края на юли, посочиха влошаването на ситуацията със сигурността в страната като оправдание.
Според неправителствената организация Acled броят на смъртните случаи при джихадистки атаки в Нигер се е увеличил, откакто генералите завзеха властта.
В средата на август най-малко 17 войници бяха убити и 20 ранени при предполагаема джихадистка атака близо до границата с Буркина Фасо.
Това беше най-смъртоносното известно нападение в страната след преврата.
Франция в момента се готви да изтегли - както беше поискано от правителството след преврата - контингент от 1500 войници, разположени в Нигер като част на разполагане на антиджихадистки сили в района на Сахел.
Френският президент Еманюел Макрон каза, че изтеглянето ще приключи до края на годината, като същевременно твърди, че властите в страната след преврата „вече не искат да се борят срещу тероризма“ .
Превратът срещу демократично избрания президент Мохамед Базум беше третият подобен пуч в региона от толкова години, след подобни действия в Мали и Буркина Фасо, които също някога са били френски колонии.
По-ранните преврати също принуди изтеглянето на френските войски и трите страни бяха обект на джихадистки атаки от няколко години.
Съединените щати, които имат около 1100 военни в Нигер, заявиха, че ще „оценят“ бъдещите си стъпки след съобщението на Франция че нейните войски ще се изтеглят.
(AFP)