Сдружение на Югозападните общини организира обща пресконференция на кметове на

...
Сдружение на Югозападните общини организира обща пресконференция на кметове на
Коментари Харесай

В Благоевград! 36 кметове с обща позиция за управление на отпадъците на принципа замърсителят плаща

Сдружение на Югозападните общини провежда обща конференция на кметове на общини от Югозападна България, с цел да показа позицията им по отношение на локалните политики по ръководство на отпадъците. На конференцията в Благоевград участваха 36 кметове,които показаха своята обща позицията по отношение на политиките на локалните управляващи за ръководство на отпадъците.

Кметовете разясниха, че е належащо изцяло преразглеждане на процесите в ръководството на отпадъците и предприемане на ограничения за реализиране на баланс сред публичната значителност на дейностите по поддържане на непорочност и обществената търпимост на размера на такса битови боклуци. Постигането на този баланс ще подсигурява преустановяване на систематичното дофинансиране на дейностите за непорочност и ощетяването на други сфери от обществено – икономическия живот на общините.

Очакваното повишение на минималната работна заплата от 1 януари 2025 година, инфлационните процеси, разноските за поддръжка на към този момент построени съоръжения и уреди и други, независещи от общините фактори, ще задълбочат систематичният недостиг във финансирането на услугата, в случай че не бъдат навреме подхванати ограничения за ограничение на този развой. Тези ограничения са още по-наложителни в този момент, с цел да подсигуряват плавното прекосяване от 1 януари 2026 година към новия метод на образуване на такса боклук. Една от ограниченията за понижаване на недостига е плавното повишение на такса битови боклуци.

Домакинът на събитието кметът на Благоевград М. Байкушев съобщи:
- Съгласно европейското законодателство следва въвеждане на правилото " замърсителят заплаща ". Въвеждането на този принцип е извънредно предизвикателство за цялото ни общество, за всяка една от общините това е момента, в който ние като локална власт, администрацията, общинските препоръки и жителите би трябвало да си подадем ръка с цел да създадем, тъй че този преход да стане гладко и дейно, дружно да понижим темпа на повишаване на общото количество боклук да увеличим разделно събраният боклук, тъй като колкото по ефикасен е този развой, толкоз по постепенно нараства такса боклук в бъдеще.

За да може да се вкара този развой би трябвало да се трансформират въз основи системите ни за ръководство на отпадъците, който развой към този момент тече в общините, който ще би трябвало да бъде приключен в идващите години, това изисква опериране качествено и въвеждане в употреба на нова инфраструктура, нови съоръжения за отнасяне на отпадъците, вложения в сметосъбираща техника, в метачна техника, в съдове, в осведомителна акции, в нов програмен продукт, който да събира бази данни за информация, в нови механически средства за премерване, увеличение на административния потенциал на общините, с цел да могат да обработват тази цялата информация и основаване на ефикасни механизми за надзор.

С всичко това от в този момент е ясно, че последователно такса боклук ще се усилва през идващите години и този развой е необратим и неминуем , от нас обаче зависи да създадем темпа на повишаване по този начин, че всичко това да бъде финансово търпимо въвеждането на този режим " замърсителят заплаща " влиза в действие от 1 януари 2026 и с цел да се случи общините би трябвало още през идната година да създадат съществени вложения, точно поради това всички общини които заставаме зад тази позиция ще създадем още през тази година предложение на общинските препоръки за увеличение такса битови боклуци, с цел да можем действително да посрещнем тези потребности и с цел да можем действително да опитаме да предоставим по качествена услуга на нашите поданици, с което да повишим и качеството на живот.
Позиция по тематиката изрази и кметът на Сандански Атанас Стоянов :

Съобразно екологичното законодателство точно на Българските общини е вменена отговорността и уговорката по отношение на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците, а в същото време и наред с тях несъмнено и грижи по отношение на зелените площи и чистотата на публичните пространства.

За да бъдат обезпечена тази извънредно значима сложна и социална активност, съгласно законодателството всяка една от общините е определила съответната такса битови боклуци, посредством която да бъде финансово обезпечена тази значима обществена и социална активност такса битови боклуци, която годишно се заплаща от физическите и юридическите лица, имащите надлежно благосъстоятелност и парцели в общинският бюджет.

Но публично икономическата конюнктура, която всички виждаме и усещаме сериозните стопански разбори, които всяка една от общините направи, в действителност довежда до мисълта за това, че всяка една от общините и огромна част от тях в действителност изпитва, остра потребност продължителен и резистентен недостиг на финансови средства по отношение на обезпечаването на тази значима активност и аргументите за това са сложни.

Те са доста, като тръгнем от икономическата рецесия, годишното повишение на минималната работна заплата, а възнагражденията на работещите в този бранш за жалост са с невисок обществен статус и те са доста близки до минималната работна заплата, скрития инфлационен развой, които продължава години наред, значимите средства нужни за поддръжка и на инсталациите, и на автомобилния, и механически парк на съответните сдружения.

Всичко това въздейства директно върху финансовото положение на тази активност и точно за това е този необятен спор издигнат от сдружението само че Югозападните общини, с цел да може дружно да търсим салдото сред приходната и разходната част на дейностите по ръководство на отпадъците и приходната част, поетапно и гладко да доближат разходната част посредством поетапно повишение на таксата за битови боклуци.

Това е общ проблем и общ развой на огромна част от общините и всички ние търсим общо рационално решение без политическа измама, както доста постоянно се случва в България, а най към този момент с разсъдък експертиза и причини, сподели Стоянов.

Петричкият градоначалник Димитър Бръчков беше безапелационен че макар отсрочения с 1 година метод на образуване на таксата " замърсителят заплаща ", от 1 януари 2026 година още веднъж няма да има подготвеност за това. " Общините дофинансират дейностите по сметосъбиране, транспортиране, преправка и депониране. Това нормално става за сметка на спортните, културни и други действия.

Голяма част от общините нямат съоръжения. Нямат средства за инфраструктура, нова техника, съоръжения, съдове. З а първи път имаме проведено осъзнаване на систематичен проблем и проведен опит за решаването му ", съобщи още Бръчков..

Държавата би трябвало да се намеси да окаже помощ на общините при подготовката и въвеждането на правилото " замърсителят заплаща ", безапелационни бяха кметовете.
Почти всички общини ще подвигат и други налози като налог здания и налог МПС, Данъчните оценки на недвижимите парцели не са вдигани от години, а в това време пазарните цени порастват. Така и приходите от налог здания не са действителни, обясниха кметовете, които са безапелационни, че сега липсва разговор сред локалната, изпълнителната и законодателната власт. В последна сметка градоначалниците изрязиха общата си позиция по проблема:

" Водени от устрема за отбрана на публичния интерес и възстановяване на качеството на живот на жителите на общините в Югозопадна България, и в осъществяване на европейските и национални политики в региона на околната среда, устойчивото развиване и ръководството на отпадъците ние кметовете на общини от Югозападна България, се сплотяваме към следната позиция по отношение на осъществените от локалните управляващи политики по ръководство на отпадъците:

- Местната политика по ръководство на отпадъците има за цел да даде на жителите на общините качествена услуга която обгръща събиране, превозване и отнасяне в съоражения и съоръжения на битови боклуци и поддържане на чистотата на териториите за публично прилагане.

- За постигането на тази цел е належащо изцяло преразглеждане на процесите в ръководството на отпадъците и предприемане на ограничения за реализиране на баланс сред публичната значителност на дейностите по поддържане на непорочност и обществената търпимост на размера на такса битови боклуци. Постигането на този баланс ще подсигурява преустановяване на систематичното дофинансиране на дейностите за непорочност и ощетяването на други сфери от социално- икономическия живот на общините.

- Очакваме плануваното повишение на минималната работна заплата от 1 януари 2025 година, инфлационните процеси разноските за поддръжка на към този момент построени съоръжения и уреди и други, независещи от нас фактури, да задълбочат систематичният недостиг във финансирането на услугата, в случай че не бъдат навреме подхванати ограничения за ограничение на този развой.

- Тези ограничения са още по наложителни в този момент, с цел да подсигуряват плавното прекосяване от януари 2026 година към новия метод на образуване на такса боклук. Една от ограниченията за понижаване на недостига е плавното повишение на таксата битови боклуци.

- Продължаваме с дейна работа за обосноваване и ангажиране на хората и бизнеса за разделно събиране при източника и висококачествено преработване на чисти боклуци.

- Очакваме поддръжката на централната власт и останалите виновни инститции, при подготовката и при въвеждането на правилото замърсителят заплаща използването на новите бази за пресмятане на такса боклук и постигането на задачите за преработване.

- Необходими са законодателни промени в нормативната уредба, касаеща локалните налози и такси, които да дадат опция за разширение на личната приходна база на общините и повече пълномощия и автономия за осъществяване на локални политики.

Грета Георгиева


Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР