Създаването на страх - дали икономически или от тероризъм -

...
Създаването на страх - дали икономически или от тероризъм -
Коментари Харесай

Христо Грозев посочи най-опасната пропаганда - отговорите на AI

" Създаването на боязън - дали стопански или от тероризъм - кара хората да се затворят в себе си . Тогава популацията губи интерес към световните проблеми и става доста комфортен запас за популистки режими ". Това съобщи пред bTV проверяващият публицист Христо Грозев, който от години изследва механизмите за въздействие върху публичното мнение.

Припомнями, че през седмицата стана ясно, че активността на основания от служебното държавно управление механизъм към Министерството външните работи за противопоставяне на дезинформацията и хибридните закани по отношение на идните избори.

Грозев разяснява информация за хипотетични съветски сюжети, в това число инсцениран атентат против Виктор Орбан.

" Той е достоверен до толкоз, доколкото в изтекли документи на съветското външно разузнаване се разказват такива проекти. Още преди година и половина се сдобихме с документи, които разказват така наречен " дейни дейности под подправен байрак " - интервенции за основаване на суматоха в избирателен интервал ", изясни журналистът.

Според него задачата е да се сътвори атмосфера на боязън, при която партията, която дава обещание ред и сигурност, получава електорален бонус.

Грозев предизвести за нова, по-опасна фаза на дезинформацията.
 Христо Грозев ще оказва помощ на властта в битката с хибридните закани към изборите
Христо Грозев ще оказва помощ на властта в битката с хибридните закани към изборите

Андрей Гюров и Надежда Нейнски разговаряха онлайн с проверяващия журналист

" Най-опасната обществена мрежа в близкото бъдеще няма да е TikTok или Фейсбук, а самите сътрудници на изкуствения разсъдък " , посочи той и означи, че към този момент се води целенасочена акция за въздействие върху AI системи - основава се голямо количество наличие не за хората, а с цел да бъде прочетено от тези системи.

" По този метод може да се повлияе на това какъв отговор ще получиш, когато попиташ коя партия е най-хубава ", изясни журналистът.

Относно България Грозев направи разграничаване сред вътрешно и външно въздействие.

" Легитимно е всяка партия да се пробва да убеждава гласоподавателите. Нелегитимно е, когато въздействието идва извън " , посочи той.

Конкретните източници съгласно него са както Русия, която сигурно се пробва да въздейства, само че и Иран и Китай.

Грозев акцентира, че модерната дезинформация не всеки път цели директна поддръжка за избрана партия - може нейната цел е хората въобще да не отидат до урните.

Като най-ефективна мярка против дезинформацията той уточни разкриването на участниците в такива мрежи.

" Когато започнеш да публикуваш техните имена и да ги санкционираш, това работи превантивно. По-ефективно е да се нападат центровете на дезинформация - сървъри, мрежи, IP адреси - в сравнение с да се опровергава всяка подправена вест ", отбеляза Грозев.

Той добави, че има информация за такива мрежи, в това число свързани с България , и изрази убеденост, че управляващите ще подхващат дейности в околните седмици.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР