Създаването на Европейската агенция за убежището е в помощ на

...
Създаването на Европейската агенция за убежището е в помощ на
Коментари Харесай

Елена Йончева: Създаването на Европейската агенция за убежището е в интерес на България и всички държави членки на първа линия

Създаването на Европейската организация за убежището е в помощ на всички страни членки, които поемат тежестта на миграцията, защото се намират на първа линия по границите на Европейски Съюз.

България има народен интерес от нейното пълноценно действие, което се чака да стартира в идващите месеци. Това разяснява Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, след края на дебатите по регламента на организацията в пленарната зала в Страсбург. Докладът, прочут като отчетът „ Йончева “, защото тя е негов създател, ще бъде гласуван от Европейския парламент (ЕП) през месец ноември, което ще докара до влизането в действие на нов европейски правилник с директно деяние във всички страни членки.

Политическото единодушие за основаването на новата организация беше реализирано в края на юни сред Екологичен потенциал, Европейската комисия и Съвета на Европейски Съюз, повече от пет години след началото на договарянията за пълномощията й. Представянето на резултатите в пленарна зала през днешния ден провокира бурни овации и голям брой поздравления за работата на Елена Йончева. В рамките на дебата съглашението беше несъмнено като историческо, а тя се трансформира в първия евродепутат, съумял да реализира единодушие по проектозакон в региона на убежището. Темата е извънредно сензитивна, изключително след мигрантската рецесия от 2015 година, когато се сблъскаха диаметрално противоположни визии за това по какъв начин Европейски Съюз би трябвало да ръководи миграционните процеси и дълго време изглеждаше, че компромисът сред тях е неосъществим.

България, Гърция, Малта, Испания не могат сами да поемат цялата отговорност за мигрантите по границите на Европейски Съюз, сподели Елена Йончева по време на дебатите. Недопустимо е една дребна група страни членки да бъде наказвана поради географското си състояние. Елена Йончева е уверена, че с пълномощията си организацията ще отговори на упованията за помощ на място.

Освен техническата и организационна поддръжка, за България ще е от извънредно значение и опцията, която тази по-силна Агенция за убежището ще й даде – да понижи зависимостта й от заплахата, по политически или други аргументи, ръководещите в Турция да насочват мигрантските потоци, разяснява Елена Йончева. Новата организация ще може да разположи свои представители, както във всички страни членки, по този начин и в трети страни, намиращи се наоколо до конфликтни райони. Тя уточни, че регламентът е първа стъпка към гарантирането, че страни като България няма да могат да поемат безграничен брой хора единствено поради географското си състояние.

Новата конструкция, която се построява въз основата на съществуващата европейска работа за убежището в Малта, ще разполага с доста по-голям потенциал, с цел да подкрепя националните управляващи. Ще има запас от 500 специалисти в подготвеност да се включат при положение на по-големи потоци от мигранти. По-бързата система за идентификация ще форсира връщането на тези от тях, които нямат право да влязат в Европейски Съюз или съставляват опасност за сигурността на съюза.

Служители на организацията ще извършват задания за презаселване, а други ще бъдат изпращани в трети страни, с цел да следят обстановката и да дават изпреварваща информация при положение на предстоящи рецесии.

Показвате, че Европа може да откри взаимни отстъпки по убежището и миграцията. Това ще увеличи доверието сред страните членки. Нека образецът Ви въодушеви намирането на единодушие и по другите законодателни оферти в региона на убежището. С тези думи се обърна към Елена Йончева като главен договарящ от страна на Европейския парламент, еврокомисарят Стела Кириакидис, която взе участие в полемиката в пленарната зала.

Следващата седмица Елена Йончева ще бъде в Малта, с цел да се срещне персонално с изпълнителния шеф на настоящата европейска работа за леговище, словенката Нина Грегори, с която ще разиска бъдещото приложение на новия правилник и практическото преобразяване на сегашната работа в пълноправна европейска организация.

Създаването й е част от законодателен пакет, съдържащ девет нови регламента и наставления, целящи дълбока промяна на актуалната европейска система за леговище, в това число Регламента „ Дъблин “, според който първата страна на вход на процедура се явява виновна за лицето вечно.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР