СЕМ изпрати в Административния съд София-област преписката за избор на шеф на БНТ
Съветът за електронни медии (СЕМ) е изпратил в инструкции период административната кореспонденция по Решение № РД-05-5 от 20 февруари 2026 година за избор на общоприет шеф на Българската национална телевизия (БНТ), оповестиха от регулатора.
Документите са изпратени до 12:00 часа през днешния ден според предписание № 420 от 23 февруари на арбитър Велислава Кипрова от Административен съд София-област – II състав. От Съвет за електронни медии показват, че заради огромния размер на преписката, почнала с Решение № РД-05-70 от 15 юли 2025 година, с което е открита новата процедура за избор на общоприет шеф на Българска национална телевизия, както и поради множеството съпътстващи актове и комплицирания в действителност състав, материалите са изпратени по законоустановения ред посредством „ Български пощи “ ЕАД, оповестява Българска телеграфна агенция.
От Съвет за електронни медии означават, че ще наблюдават с внимание развиването на правосъдното произвеждане по настояването за прекъсване на предварителното осъществяване на решението за избор на Милена Милотинова за общоприет шеф. Предварителното осъществяване е позволено по силата на закона – член 38, алинея 2 от Закона за радиото и малкия екран.
В позицията си Съвет за електронни медии показва, че са изложени подробни претекстове за какво вероятно прекъсване на осъществяването би довело до значими и мъчно поправими вреди за Българска национална телевизия при съществуване на постоянно определен общоприет шеф.
Съветът отбелязва още, че във връзка с претендента Емил Кошлуков е налице неспособност за възобновяване или продължение на осъществяването на длъжността близо седем години след избора му, от който черпи права.
Към преписката е приложено и искане от Милена Милотинова да бъде конституирана като заинтригувана страна. То е постъпило в Съвет за електронни медии на 24 февруари, като е входирано в Административен съд София-област на 23 февруари.
Документите са изпратени до 12:00 часа през днешния ден според предписание № 420 от 23 февруари на арбитър Велислава Кипрова от Административен съд София-област – II състав. От Съвет за електронни медии показват, че заради огромния размер на преписката, почнала с Решение № РД-05-70 от 15 юли 2025 година, с което е открита новата процедура за избор на общоприет шеф на Българска национална телевизия, както и поради множеството съпътстващи актове и комплицирания в действителност състав, материалите са изпратени по законоустановения ред посредством „ Български пощи “ ЕАД, оповестява Българска телеграфна агенция.
От Съвет за електронни медии означават, че ще наблюдават с внимание развиването на правосъдното произвеждане по настояването за прекъсване на предварителното осъществяване на решението за избор на Милена Милотинова за общоприет шеф. Предварителното осъществяване е позволено по силата на закона – член 38, алинея 2 от Закона за радиото и малкия екран.
В позицията си Съвет за електронни медии показва, че са изложени подробни претекстове за какво вероятно прекъсване на осъществяването би довело до значими и мъчно поправими вреди за Българска национална телевизия при съществуване на постоянно определен общоприет шеф.
Съветът отбелязва още, че във връзка с претендента Емил Кошлуков е налице неспособност за възобновяване или продължение на осъществяването на длъжността близо седем години след избора му, от който черпи права.
Към преписката е приложено и искане от Милена Милотинова да бъде конституирана като заинтригувана страна. То е постъпило в Съвет за електронни медии на 24 февруари, като е входирано в Административен съд София-област на 23 февруари.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




