Съветът за електронни медии няма да открие нова процедура за

...
Съветът за електронни медии няма да открие нова процедура за
Коментари Харесай

СЕМ ще забави новия конкурс за директор на БНТ поне до 1 септември

Съветът за електронни медии няма да открие нова процедура за избор на общоприет шеф на Българска национална телевизия най-малко до началото на септември.

Това стана ясно от изявление на ръководителя на Съвет за електронни медии Соня Момчилова в четвъртък.

Момчилова разгласи, че Административният съд - София област е насрочил за 1 септември съвещание по жалбата на една от кандидатките, неизбрани в проваления конкурс през юни. Жалбата е против решението на Съвет за електронни медии да приключи процедурата, без да излъчи победител всред 8-те кандидати за позицията на Емил Кошлуков.

Въпреки че самият Кошлуков получи единствено 1 глас " за " и 4 " срещу " по време на гласуването, той продължава да ръководи Българската национална телевизия оттатък официално изтеклия си мандат. Това е възможно от Закона за радиото и малкия екран (ЗРТ), до момента в който не бъде определен законен нов общоприет шеф.

" Бяхме известени, че съдът е оповестил дата за първо съвещание, а тя е 1 септември. Счетохме за належащо и рационално да оставим време, с цел да преценим по какъв начин ще подходи съдът към тази тъжба. Уверени сме в непредубедеността и мъдростта на българското правосъдие. Фактът, че толкоз скорошна дата е назначена, също приказва за експедитивността и за това, че жалбата ще бъде прегледана навреме ", сподели Момчилова.

Междувременно Съвет за електронни медии съумя да блокира и още един значим избор в управлението на публичните медии - този път на проектосъстава за Управителен съвет на БНР, препоръчан от шефа на радиото Милен Митев.

В състава му влизаха издателят и публицист Валери Запрянов (бивш член на УС на Българска национална телевизия до 2019), музикантът Теодосий Спасов, юристът Димитър Димитров и Албена Миланова, която управлява дирекция " Международно съдействие " в БНР.

" За " този състав гласоподаваха трима от петимата членове на Съвет за електронни медии - Соня Момчилова, Габриела Наплатанова (и двете от квотата на Румен Радев), както и Галина Георгиева (квота Народно събрание, излъчена от ГЕРБ).

За да стане факт изборът на директорски съвет обаче, се изисква по-специално болшинство - 4 от 5, а не 3 от 5.

Пролет Велкова и Симона Велева (квота Народно събрание, излъчени надлежно от Демократична България и ПП) гласоподаваха " въздържал се " поради подозрения в двама от препоръчаните претенденти - Димитров и Запрянов.

Първият е членувал в УС на БНР по време на скандално отстранения общоприет шеф Светослав Костов, който беше уволнен от Съвет за електронни медии поради опита да смъкна от ефир Силвия Великова като водеща на " Преди всички ".

Валери Запрянов беше неодобрен от Пролет Велкова поради връзки сред някогашните му издания " Преса " и " Тема " с сдружения, финансирани от КТБ.

Според текста на Закон за радиото и телевизията - управителните препоръки на Българска национална телевизия и БНР би трябвало да се изберат с болшинство от две трети от всички членове. Ако на три следващи съвещания в продължение на един месец не се вземе решение по този избор, той може да се прегласува за четвърти път, когато елементарното болшинство от 3 гласа към този момент ще бъде задоволително.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР