Съветът по правата на ООН отхвърли в четвъртък внесеното от

...
Съветът по правата на ООН отхвърли в четвъртък внесеното от
Коментари Харесай

Китай спечели важно гласуване в Съвета по правата на човека на ООН

Съветът по правата на Организация на обединените нации отхвърли в четвъртък импортираното от Запада по отношение на хипотетичните нарушавания на човешките права от страна на Китай против уйгури и други мюсюлмани в Синдзян , което е значима победа за Пекин, който се стреми да избегне по-нататъшен надзор, предава Ройтерс.

Поражението, отвхвърлено с 19 гласа " срещу ", 17 " за " и 11 въздържали се) е едвам вторият път в 16-годишната история на Съвета, когато е отхвърлено предложение и се преглежда от наблюдаващите като спънка както за напъните за търсена на отговорност, по този начин и за моралния престиж на Запада във връзка с човешките права и доверието в самата Организация на обединените народи.

Съединените щати, Канада и Англия бяха измежду страните, внесли предлагането .

" Това е злополука. Това е в действителност разочароващо ", сподели Долкун Иса, президент на Световния уйгурски конгрес, чиято майка умря в лагер и чиито двама братя са в неопределеност.

" Никога няма да се откажем, само че сме в действителност разочаровани от реакцията на мюсюлманските страни ", добави той.

Катар, Индонезия, Обединените арабски емирства и Пакистан отхвърлиха предлагането, като последният се базира на риска от отчуждаване на Китай.

Китайският представител Чън Сю предизвести преди гласуването, че предлагането ще сътвори казус за инспекция на обстановката с човешките права в други страни.

" Днес Китай е на прицел. Утре на прицел ще бъде всяка друга разрастваща се страна ", сподели Чън Сю, добавяйки, че дебатът ще докара до " нови борби ".

Офисът на Върховния комисар по правата на индивида на Организация на обединените нации на 31 август, който открива съществени нарушавания на човешките права в Синдзян, които може да съставляват закононарушения против човечеството, засилвайки натиска върху Китай.
 За Китай вратата за съдействие с Организация на обединените нации към този момент е затворена
За Китай вратата за съдействие с Организация на обединените нации към този момент е затворена

След публикуването на отчета за репресии по отношение на уйгурите

Правозащитни групи упрекват Пекин в, най-вече мюсюлманско етническо малцинство, което наброява към 10 милиона в западния район Синдзян, в това число всеобщото потребление на насилствен труд в лагери за интерниране. Съединените щати упрекнаха Китай в геноцид. Пекин изрично отхвърля всевъзможни злоупотреби.

Предложението е първият път, когато правата на индивида в Китай, мощен непрекъснат член на Съвета за сигурност, са в дневния ред на съвета. То провокира разделения и посланик сподели, че страните са били под " голям напън " от Пекин да поддържат китайската позиция.

Страни като Англия, Съединените щати и Германия дадоха обещание да продължат да работят за търсене на отговорност макар резултата от четвъртък. Активистите обаче споделиха, че провалянето би затруднило слагането му назад на дневен ред.

" Това е сериозен удар за доверието в Съвета и чиста победа за Китай ", сподели той. " Много разрастващи се страни ще го възприемат като превъзмогване на превеса на Запада в системата на Организация на обединените нации за правата на индивида. "

Събитието повдигна политически алтернативи за доста небогати страни в 47-членния съвет, които не желаят да се опълчват обществено на Китай от боязън да не застрашат китайските вложения. Други евентуално сами са желали да избегнат бъдещи инспекции.
 Хакерска офанзива разкри лагери за уйгурите в Китай
Хакерска офанзива разкри лагери за уйгурите в Китай

Политиката на геноцид от Пекин
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР