Инициативата за газова свързаност в Централна и Югоизточна Европа се допълва със съвместен подход към електроенергийния пазар, енергийната ефективност и ВЕИ
Сътрудничество на пазара на електрическа енергия, взаимоотношение в региона на енергийната успеваемост и възобновимата сила - това са новите моменти, които допълват меморандума по самодейността за газова междусистемна съгласуваност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC), подписан на 10 юли 2015 година
Проектът бе утвърден на днешното държавно съвещание и следва да бъде подписан в Букурещ на 27-28 септември. Тогава в румънската столица ще бъде извършена среща на министрите от страните, участващи в самодейността, оповестиха от държавната пресслужба.
С допълненията страните се ангажират да положат всички вероятни старания за обезпечаване на устойчива регулаторна рамка в електроенергийния бранш. Ще бъдат подхванати взаимни ограничения за обединяване на пазарите по CESEC с вътрешния енергиен пазар. Това ще увеличи ликвидността и гъвкавостта на енергийната система и ще разреши пълноценно потребление на районния капацитет за енергийна успеваемост и възобновима сила.
Основна цел на направените допълнения е да бъде основан по-голям, по-ликвиден и конкурентен районен енергиен пазар в Югоизточна Европа, с цел да се подсигурява сигурността на електроснабдяването на допустимо най-ниската цена за потребителите.
Проектите, с които България ще взе участие в разширението на самодейността, са обединени в две съществени групи: междусистемен електропровод сред България и Гърция и вътрешни мрежови подсилвания в България; както и укрепване на междусистемната връзка сред България и Румъния („ Черноморски кулоар “).
Инициативата за газова междусистемна съгласуваност в Централна и Югоизточна Европа започва през февруари 2015 година в София. Тя оказа позитивно влияние за ускорено осъществяване на предпочитани инфраструктурни планове в газовата област, което е главен фактор за по-справедливи цени за потребителите и дейно действие на енергийните пазари.
Източник: 3e-news.net
КОМЕНТАРИ