Състоянието на десетте най-богати хора в света се е увеличило

...
Състоянието на десетте най-богати хора в света се е увеличило
Коментари Харесай

Oxfam: Състоянието на десетте най-богати хора в света се е удвоило по време на пандемията

Състоянието на десетте най-богати хора в света се е нараснало двойно от началото на коронвирусната пандемия – от 700 милиарда до 1.5 трилиона $ или приблизително с 1.3 милиарда $ дневно, показва в собствен отчет неправителствената организация - асоциацията на благотворителни организации, бореща се с световната беднотия.

Междувременно се чака над 160 милиона души да се окажат под прага на бедността, съгласно отчета " Неравенството убива ", оповестен в понеделник преди оповестението на програмата на Световния стопански конгрес в Давос.

Oxfam дефинира неравенството като " икономическо принуждение " и твърди, че то има връзка с измирането на 21 000 души всеки ден поради липса на достъп до опазване на здравето, апетит, климатични промени и прочие

В същото време благосъстоянието на милиардерите е повишено по време на пандемията повече, в сравнение с в предходните 14 години.

Oxfam отбелязва, че калкулациите ѝ за благосъстоянието се базират наличните най-актуализирани и цялостни данни. Организацията е употребила и класацията на милиардерите, направена от американското бизнес списание " Форбс ".

Според листата на " Форбс " десетте най-богати хора в света са: основният изпълнителен шеф на Tesla Илон Мъск, създателят на Amazon Джеф Безос, създателите на Гугъл Лари Пейдж и Сергей Брин, създателят на Fаcebook Марк Зукърбърг, някогашните основни изпълнителни шефове на Microsoft Бил Гейтс и Стив Болмър, някогашният основен изпълнителен шеф на Oracle Лари Елисън, американският вложител Уорън Бъфет и притежателят и изпълнителен шеф на френската компания за първокласни артикули LVMH Бернар Арно.

Според отчета все по-големите стопански, полови и расови неравенства, както и неравенството, което съществува сред страните, унищожава света, в който живеем.

" Това не е въпрос на случайност, а на избор. " Икономическо принуждение " се прави, когато структурните политически избори са направени в услуга на най-богатите и най-могъщи хора. Това предизвиква директна щета на всички нас и на най-бедните, дамите и девойки и най-много на расовo разграничените групи ", пишат създателите на документа.

" Никога не е било толкоз значимо, колкото в този момент, да стартираме да поправяме неправдите от това непочтено неравноправие посредством " лишаване " на част от голямото благосъстояние на елита, в това число и посредством данъчно облагане. Тези пари би трябвало да се върнат назад в действителната стопанска система и да спасят животи ", съобщи основният изпълнителен шеф на Oxfam Габриела Бухер.

Пандемията от Covid-19 извади на бял свят както претекста за алчността, по този начин и опцията с политически и стопански средства крайното неравноправие да стане инструмент за икономическо принуждение ", добави тя.

Авторите на документа приканват за ограничение на несъразмерното благосъстояние посредством последователно облагане с налози, потвърдили се във времето държавни ограничения за битка с неравенството и смели промени в стопанската система и обществото.

Годишният стопански конгрес в Давос, който трябваше да се организира тази седмица, бе отсрочен поради пандемията. Фондацията уредник обаче ще събере водещите политици посредством онлайн връзка.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР