Състезателят на Етикс - Куикстеп Марсел Кител затвърди доминацията си

...

Кител направи хеттрик от победи и облече зелената фланелка в "Тур дьо Франс"

Състезателят на " Етикс - Куикстеп " Марсел Кител затвърди превъзходството си в спринтовете и завоюва втора поредна и общо трета етапна победа в тазгодишния " Тур дьо Франс ".

Благодарение на триумфа в днешния седми стадий немският колоездач смъкна зелената фланелка от гърба на французина Арно Демар. Кител събра 197 точки и поведе със 17 пред представителя на домакините, който се класира едвам 11-и.

За разлика от предходните си две победи, Кител завоюва надалеч по-драматично през днешния ден. Той пресече финалната линия един до друг с норвежеца Едвалд Боасон Хаген и разногласието за първото място трябваше да бъде позволен от фотофиниш.

© Reuters

Кител (вляво) и Боасон Хаген (в средата) пресякоха финалната линия един до друг и фотофиниш трябваше да дефинира спечелилия

Кител следваше от самото начало състезателя на " Дайменшън дата ", който получи доста положително извеждане и потегли мощно към първото място. Германецът обаче още веднъж сподели, че сега е с класа над останалите чисти спринтьори в колоната. Той откри място в дясната част на трасето и със ужасно ускоряване в последните 70 метра съумя да отмъкне успеха отдолу под носа на Боасон Хаген.

" Когато влязох в завоя, си мислех, че остават 200 метра, а в действителност се оказа, че са 120 метра. За благополучие обаче вдясно се отвори междина и хвърлих всички сили да задмина Едвалд. Когато пресякох финала, настина нямах никаква визия дали съм спечелил или не ", сподели Кител след финала.

Майкъл Матюс от " Сънуеб " приключи трети през днешния ден и резервира третата позиция в борбата за зелената фланелка с актив от 123 точки. Грайпел, който през днешния ден финишира едвам девети, е на четвърто място със 110 точки, следван от Александър Кристоф със 102.

Кител записа дванадесета етапна победа при петото си присъединяване в Обиколката на Франция и се изравни със сънародника си Ерик Цабел, който до момента беше едноличен немски рекордьор по извоювани стадии в Тура. Двамата имат с един триумф повече от Андре Грайпел.

" Да имам 12 победи в Тура е необикновено достижение. Намирам се в отлична форма и съм доста благополучен. Извеждането също беше ужасно ", сподели още Кител, който измина 213.5-километровата права от Троа до Нюи Сен Жорж за 5.03:18 часа.

Етапът се разви изцяло съгласно упованията. Още в самото началото се откъсна група от четирима - Мануеле Мори (ОАЕ), Йохан Жене ( " Директ енерджи " ), Дилан ван Баарле ( " Канондейл " ) и Максим Буе ( " Фортунео - Оскаро " ).

Основната група обаче напълно контролираше стадия и позволина откъсналата се група да натрупа оптималната преднина от 3:40 минути. Жене пръв се отхвърли, когато колоната се приближи на 20-ина секунди, а 7.5 километра преди финала и останалите бяха прихванати. Ван Баарле получи премията за най-активен играч в стадия.

В челото на генералното класиране предстоящо не настъпиха промени след днешната напълно равнинна права.

Трикратният първенец Крис Фрум има задатък от 12 секунди пред съотборника си в " Скай " Герант Томас, а Фабио Ару е трети с пасив от 14 секунди.

Дан Мартин заема четвъртата позиция на 25 секунди зад водача, а след ирландеца се подреждат Ричи Порт (+39 сек.), Саймън Йейтс (+43 сек.), Ромен Барде (+48 сек.), Алберто Контадор (+52 сек.) и Найро Кинтана (+54 сек.). Рафал Майка затваря топ 10 с пасив от 1:01 мин.
Източник: dnevnik.bg