Гъбички, които се хранят с радиация – едно интересно откритие в Чернобил
Съществуват две места в света, където радиацията е прекомерно висока. Едното е Фукушима, а другото е Чернобил. Второто е много по-известно, имайки поради добре направеният сериал на HBO. Покриването на обстоятелствата и проявлението на някои основоположни обстоятелства съумя да покаже мащабът на тази екологична злополука.
Въпреки всички породени несгоди, учените въпреки всичко пропуснаха опцията да споделят и един по-голям факт: природата постоянно се пробва да се възвърне от породените вреди. През 1991 година за първи път излиза наяве, че в зоната на Чернобил са открити гъбички, които употребяват радиация.
Учените употребяват жаргонната дума „ изяжда “ радиацията като най-близко изложение на въпросния феномен. Процесът се назовава радиосинтеза и по най-прост метод може да се опише като фотозинтеза, само че вместо поглъщането на светлина, горивото за този развой е точно радиация. Тайната на гъбичката е, че употребява голямо количество меланин, с цел да свърши работата и един път щом успее да радиосинтезира нездравословните лъчения отделя сила. Все още не е ясно дали процесът употребява същите стъпки, както фотосинтезата или има напълно друга технология на асимилиране на радиация. Въпреки това, проучването демонстрира, че сходни гъбички могат да получат необятно приложение освен за филтриране на инфектирани зони, само че и за лечение на пациенти, които са били изложени на по-високи дози радиация.
Такъв образец може да бъдат хората, които минават химиотерапия. Интересното е, че въпросните гъбички – Cladosporium sphaerospermum, Wangiella dermatitidis и Cryptococcus neoformans – ускоряват напълно растежа си и могат да виреят умерено тук-там, където радиацията е към 500 пъти по-висока от допустимото.
Снимка: By Photo Credit:Content Providers(s): CDC/Dr. Leanor Haley – This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention’s Public Health Image Library (PHIL), with identification number #3771.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=754066
Нещо още по-интересно е, че както при фотосинтезата се отделя О2, в този развой потребният детайл е точно силата. В момента учените се пробват да употребяват новооткритите гъбички, с цел да намерят метод за блокирането на радиацията и превръщането ѝ във възобновима сила. Ако съумеят, възможностите да се съкратят галактическите пътешествия или да станат доста по-удобни, се покачват доста. Нека не забравяме, че радиацията е известна като „ галактически прахуляк “.
Друго забавно приложение на този тип е редуцирането на ниски равнища на радиация, които нормално се срещат при рентгените и други устройства. Точно по този метод ще се понижи доста облъчването в ниски дози. Кастхури Венкатесуорън е биотеххнолог с 40-годишна процедура в NASA. Неговите проучвания върху въпросните гъбички го стимулират да ги изпрати в космоса, с цел да ревизира по какъв начин тъкмо се оправят там. Радиацията на галактическата станция нормално е на доста ниски равнища, само че в съпоставяне със земята е заплашително висока. Ако резултатите се окажат сполучливи, новото изобретение (практически на 29 години), правенето на галактически експедиции може да е доста по-лесно и безвредно.
Интересен факт е, че в този случай единствените впечатлени са хората отвън тази сфера. Учените са на мнение, че съвсем всяка гъбичка и всяка бактерия работи на този принцип – в случай че не може да употребява слънчевите лъчи, фокусът ѝ за развиване ще бъде в конвертиране на детайл, който се среща най-често във фона. В този случай въпросните залагат най-сериозно на радиацията, тъй като в Чернобил има задоволително.
Друг забавен факт е, че радиационната зона към Фукушима се радва на други форми на живот, които явно не се тормозят от нездравословните лъчения. Подобни наблюдения за следващ път демонстрират, че живите организми постоянно намират метод, с цел да се приспособяват към средата.