Да растат децата с баба и дядо е много правилно! Ето защо
Съществува необикновено мощна връзка сред внуците и по-възрастното потомство. Бабите и дядовците не са просто безвъзмездни детегледачи. Нещата са надалеч по-сложни.
Често споделят, че бабите и дядовците изпитват особена обвързаност и обич към внуците, само че тя не ги прави капризни и мекушави. Благодарение на тази обич децата израстват мощни и уверени в себе си. Ето 5 аргументи за какво близката връзка с бабите и дядовците е изключително значима:
1. Децата получават невероятна поддръжка
Изследване, извършено в Оксфордския университет, посочило: децата, които са бизки с бабите и дядовците си, имат по-малко прочувствени и оведенчески проблеми, оправят се по-добре с житейските неуредици, да вземем за пример с развода на родителите си или издевателството в учебно заведение.
2. Укрепва устойчивостта на децата
Според други проучвания, съществуването на връзка сред поколенията, познаването на историята на предците прави децата по-способни в живота, оказва помощ им да управляват своя живот, изключително когато стабилността в фамилията се разрушава.
Децата, които са се срещнали с историята и произхода на фамилиите си, са се справили по-добре със напрежението след терористичните офанзиви на 11 септември. Те усещали, че са част от нещо огромно, което им помогнало да се оправят с компликациите и да се върнат към естествения живот.
3. Децата се научават да почитат по-възрастните
Кой в старостта си желае да се сблъска с насмешките и неуважителното отношение от страна на децата и внуците? За да се избегне това, по-възрастното потомство би трябвало да развива другарски връзки с внуците.
Според проучвания, в които са взели присъединяване 1151 деца на възраст от 7 до 16 години, децата, които са близки с баба и дядо, се отнасяли към възрастните хора с почитание и почтение.
Децата, които не са имали връзка с по-старото потомство (дори да са се вжидали често), се изказвали отрицателно за старите хора.
4. Това защищава децата от меланхолия
В проучване на Бостънския лицей от 2014 година, било намерено, че прочувствената връза на децата с баба и дядо понижава риска от пораждане на меланхолия както при първите, по този начин и при вторите.
В общуването с внуците по-старото потомство открива за себе си нещо ново, неразучено, младежите одобряват от възрастните житейски опит и мъдрост.
5 Благодарение на това другарство бабите и дядовците живеят по-дълго
Общуването с внуците носи здраве. Изследване демонстрира, че бабите и дядовците, които взимат интензивно присъединяване във възпитанието на внуците, приблизително получават спомагателни пет години живот.
Ето за какво би трябвало да се поддържа връзката сред поколенията. От това печелят всички!