САЩ са прихванали най-малко три ирански петролни танкера в азиатски води
САЩ са прихванали и пренасочили минимум три ирански танкера, плаващи под ирански байрак, в границите на последните дни, оповестяват пред Ройтерс американски, индийски и западни морски източници. Танкерите са били засечени в акватории край Индия, Малайзия и Шри Ланка, като американските сили са ги отклонили от първичните им направления.
Според Ройтерс това е част от широкомащабната морска обсада, която Вашингтон наложи върху иранската търговия по море, до момента в който Иран обстрелва кораби, с цел да предотврати прекосяването им през Ормузкия пролив – основния вход към Персийския залив. Затварянето на протока докара до съществено нарушение на световните енергийни доставки, защото през него минава към пета част от международния нефт и газ.
Прихванатите кораби са: Deep Sea – супертанкер, отчасти претрупан със необработен нефт, последно засечен край крайбрежията на Малайзия; Sevin – по-малък танкер с потенциал до 1 млн. барела, пренасящ към 65% от товара си; Dorena – супертанкер, изцяло претрупан с 2 млн. барела необработен нефт, последно засечен край южна Индия, който съгласно Централното командване на Съединени американски щати към този момент се движи под конвой на американски унищожител в Индийския океан.
Източници настояват, че е допустимо Съединени американски щати да са прихванали и четвърти танкер – Derya, който не е съумял да разтовари петрола си в Индия преди приключването на американското позволение за покупка на ирански необработен нефт. Американската войска не е коментирала публично този случай.
Централното командване на Съединени американски щати заяви, че от началото на блокадата 29 кораба са били принудени да се върнат в пристанище или да трансформират курса си.
Междувременно Иран съобщи, че е задържал два контейнеровоза, опитващи се да изоставен Персийския залив през Ормузкия пролив, откакто по тях е бил открит огън – първите сходни дейности от началото на войната.
Според източници, представени от Ройтерс, Съединени американски щати се стремят да прихващат ирански кораби в открити води, надалеч от Ормуз, с цел да избегнат риска от морски мини по време на интервенции.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Според Ройтерс това е част от широкомащабната морска обсада, която Вашингтон наложи върху иранската търговия по море, до момента в който Иран обстрелва кораби, с цел да предотврати прекосяването им през Ормузкия пролив – основния вход към Персийския залив. Затварянето на протока докара до съществено нарушение на световните енергийни доставки, защото през него минава към пета част от международния нефт и газ.
Прихванатите кораби са: Deep Sea – супертанкер, отчасти претрупан със необработен нефт, последно засечен край крайбрежията на Малайзия; Sevin – по-малък танкер с потенциал до 1 млн. барела, пренасящ към 65% от товара си; Dorena – супертанкер, изцяло претрупан с 2 млн. барела необработен нефт, последно засечен край южна Индия, който съгласно Централното командване на Съединени американски щати към този момент се движи под конвой на американски унищожител в Индийския океан.
Източници настояват, че е допустимо Съединени американски щати да са прихванали и четвърти танкер – Derya, който не е съумял да разтовари петрола си в Индия преди приключването на американското позволение за покупка на ирански необработен нефт. Американската войска не е коментирала публично този случай.
Централното командване на Съединени американски щати заяви, че от началото на блокадата 29 кораба са били принудени да се върнат в пристанище или да трансформират курса си.
Междувременно Иран съобщи, че е задържал два контейнеровоза, опитващи се да изоставен Персийския залив през Ормузкия пролив, откакто по тях е бил открит огън – първите сходни дейности от началото на войната.
Според източници, представени от Ройтерс, Съединени американски щати се стремят да прихващат ирански кораби в открити води, надалеч от Ормуз, с цел да избегнат риска от морски мини по време на интервенции.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




