Забраняват танкери на рейд на по-малко от 35 км от бургаския бряг
Със заповед на " Морска администрация " от през днешния ден в Бургаския залив се вкарва 35-километрова зона, в която няма да се позволява танкери да чакат на рейд.
Това беше решено на среща сред общината, регионалния шеф, " Морска администрация ", управлението на нефтозавода и " Пристанищна инфраструктура ", оповестяват от Община Бургас.
Повод за срещата са множеството сигнали от бургазлии за натрапчива миризма на нефтени артикули.
По време на срещата стана ясно, че поради въведените наказания сега " Лукойл Нефтохим Бургас " зарежда два типа петрол – лек и тежък, с цел да може инсталацията на рафинерията да работи обикновено.
Практиката е част от този петрол да се смесва в открити води по така наречен способ Ship to Ship. От няколко седмици това се случва на 35 километра от Бургас.
Част от танкерите, които са натоварени с лек петрол, обаче чакат на рейд на към 3 километра от брега. Заради високите температури този вид петрол се изпарява доста по-бурно и най-вероятно това е повода за мощната миризма.
Експертите са на това мнение, тъй като в дните, в които е имало претоварване по метода Ship to Ship, сигнали не са подавани.
Забраната важи за безусловно всички танкери, без значение от товара им и за кое пристанище са предопределени.
Съгласно заповедта танкерите ще изчакват в избрания регион удостоверение от пристанищния оператор за заставане на пристан.
Нареждането за начало на маневрата ще се дава от " Управление на корабния трафик - Бургас ". След повдигане на котва танкерът следва избрания за заставане на пристан курс без прекъсване. При овакантяване на региона капитанът е задължен да понижи налягането в танковете до минимално допустимото от позиция на сигурността.
Контролът на зоната за недопускането на танкери ще се реализира от " Морска администрация ".




