Със 70% да бъде увеличено заплащането на дейността на ТЕЛК,

...
Със 70% да бъде увеличено заплащането на дейността на ТЕЛК,
Коментари Харесай

Задължават министъра да осигури 23 млн. лв. за ТЕЛК в бюджета за 2025 г.

Със 70% да бъде увеличено заплащането на активността на ТЕЛК, като средствата за здравната експертиза да бъдат в размер на 23 млн. за 2025 година Това планува план на решение за задължаване на министъра на опазването на здравето да предприеме дейности и ограничения за възстановяване на работата на здравната експертиза за трайната нетрудоспособност, импортиран в Народното събрание от депутати от ПП-ДБ, ДПС-ДПС, Българска социалистическа партия, Има Такъв Народ и ГЕРБ.

Министърът би трябвало да обезпечи нарастването в процедурата по разработване на държавния бюджет за 2025 година и след приемането му.

Съвместно с министъра на електронното ръководство пък в период от три месеца би трябвало да приложи ограничения за възстановяване на действието на електронната база данни на здравната експертиза посредством достъп до пациентските досиета в НЗИС на лекарите от състава на ТЕЛК; опция за връчване на уведомленията и решенията посредством системата за несъмнено електронно връчване и консолидиране на електронното пациентско мобилно приложение с електронната система на здравната експертиза.

Освен това министърът би трябвало да предприеме законодателни и организационни ограничения, тъй че всички лица, които имат право на пожизнено освидетелстване, да го получат, с изключение на при експлицитен отвод. Трябва да се направи разбор и оценка на положенията и болесттите, които подлежат на пожизнено освидетелстване. Министърът би трябвало да сътвори опция за автоматизирано подаване на претенции за освидетелстване посредством лекарите експерти и издаване на решения за здравна експертиза при пожизнени положения, болести и съпътстващи затруднения посредством ресурсите на електронната база на здравната експертиза и НЗИС, като се осигури оперативна съгласуемост и връзка сред тях.

Вносителите напомнят, че през 2022 година е стартирана промяна в системата на ТЕЛК посредством промени и допълнения на Наредбата за здравната експертиза и Правилник за устройството и организацията на работа на органите на здравната експертиза и на районните картотеки на медицинските експертизи. Броят на ТЕЛК комисиите в лечебните заведения е повишен, заявките за осъществяване на експертиза на трайно понижената продуктивност се разпределят служебно до комисиите в цялата страна на инцидентен принцип, електронизирани са преписките с всички документи по отношение на здравословното положение на лицата и въвеждането на решенията на ТЕЛК.

„ Въпреки това през последните месеци са налице сигнали и изявления за продължаващи компликации в активността на ТЕЛК. Те са в няколко насоки – продължение на забавянето в осъществяване на експертизите от страна на ТЕЛК с няколко месеца, като забавените освидетелствания са 25 000 към момента; отвод и липса на мотивация от страна на обществените държавни и общински лечебни заведения за разкриване на комисии; незадоволително възнаграждение за труда на медицинския и немедицински личен състав на ТЕЛК; несъблюдение на условията за пожизнено освидетелстване на лицата, като на доста от лицата се издават срочни експертизи, което затруднява заявителите и не понижава административната тежест за лицата; проблеми пред неналичието на специализация на съставите на ТЕЛК, които са общи по всички медицински специалности, само че доста пъти нямат подобаващ експерт в състава си; закъснение на процесите и компликации в случаите, когато наличната в базата данни здравна информация и проучвания не са задоволителни и се постанова осъществяването на спомагателни диагностични действия, които при новия ред забавят доста завършването на експертизата или предпоставят постановяване на експертно умозаключение при липса на информацията, каквато е практиката; забавянето при обжалване пред НЕЛК на решенията на ТЕЛК и други “, написа в претекстовете към проекторешението.

Вносителите акцентират, че всички посочени проблеми могат да намерят организационни и законодателни позволения, които са в пълномощията на министъра на опазването на здравето и при нужда – в тези на Народното събрание.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР