Със 149 гласа За“ (61 на ГЕРБ-СДС, 33 от ПП-ДБ,

...
Със 149 гласа За“ (61 на ГЕРБ-СДС, 33 от ПП-ДБ,
Коментари Харесай

На първо четене, без дискусии, парламентът прие удължителния бюджет

Със 149 гласа „ За “ (61 на ГЕРБ-СДС, 33 от ПП-ДБ, 23 от ДПС-Ново начало, 17 от Има Такъв Народ, 13 от АПС и с два гласа от нечленуващи в парламентарни групи) Народното събрание одобри на първо четене удължителния бюджет за 2026 година. „ Против “ гласоподаваха 38 депутати – 29 от „ Възраждане “ и 9 от „ Морал, единение, чест “. „ Въздържал се “ бяха 12 народни представители от групата на „ БСП-Обединенна левица “. „ Величие “ не взе участие в гласуването.

След гласуването Делян Добрев от ГЕРБ-СДС – ръководителят на водещата комисия по законопроекта- тази по бюджет и финанси – предложи той да бъде прегледан и на второ четене. Във връзка с това ръководителят на Народното събрание Рая Назарян даде отмора до 14.30 часа, за да бъде спазена конституционната процедура и депутатите да могат да създадат предложенията си сред първо и второ четене.

Преди гласуването на първо четене на законопроекта за удължителния бюджет министърът на финансите в оставка Теменужка Петкова показа главните акценти в него. С него се предлага ред и метод за осъществяване на разноски и тяхното приоритизиране, ако размерът на разноските е по-голям от размера на постъпилите доходи, както и използване на правилото на пропорционалност.

Достигнатите размери на главните месечни заплати в бюджетните организации към 31 декември 2025 година няма да могат да бъдат намалявани или увеличавани. Изключение ще се прави единствено за заетите на минимална работна заплата, посочи министър Теменужка Петкова.

Тя добави и че за обезпечаване на финансиране от държавния бюджет за БНР и Българска национална телевизия в преходните и заключителните разпореждания се оферират съответните промени в Закона за радиото и малкия екран.

Предлагат се и промени в Закона за обществените услуги, поради обстоятелството, че имало състояние, че домовете за медико-социални грижи за деца трябвало да бъдат закрити до 31 декември 2025 година. Тъй като закриването може да се реализира единствено след извеждането на всички деца от въпросните домове, то срокът на действието на центровете във Варна и Плевен ще бъде продължен до 31 декември 2027 година.

С препоръчаните промени в Закона за локалните налози и такси се планува, когато до 31 януари 2026 година общинските препоръки не са одобрили план-сметка за 2026 година или не са приели съответните актове, таксата за битови боклуци за 2026 година да се дефинира по реда за 2025 година. Предвижда се до края на 2028 година общините да дават в края на всяко шестмесечие в Министерството на финансите информация за регистрирания прогрес по приемането на актове за размера на таксата за битови боклуци.

Заложено е и до приемането на Закона за държавния бюджет за 2026 година да се даде опция на българските общини, които осъществят планове по Инвестиционната стратегия, да могат да ги финансират посредством Българската банка за развиване със сума до 900 000 млн. лв. – по този начин, както е планувано и в в този момент настоящата план-сметка за 2025 година.

Предлага се и плануванаъа смяна в Закона за налога върху приходите на физическите лица и в Закона за корпоративното подоходно облагане – а точно освобождението от налог върху финансовите облаги за покупко-продажби на пазарите за напредък – да стане непрекъсната мярка. Целта е да се увеличи ползата на вложителите.

Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР