Самоволното спиране на антибиотик, предписан ни за лечение, е най-добрият

...
Самоволното спиране на антибиотик, предписан ни за лечение, е най-добрият
Коментари Харесай

Доц. Кунчев: Самолечението с антибиотици повече вреди, отколкото помага

Самоволното прекъсване на антибиотик, постановен ни за лекуване, е най-хубавият метод да създадем условия за бактериална устойчивост. Това сподели основният държавен здравен контрольор доцент Ангел Кунчев пред БГНЕС.

„ Всякакво самолечение с антибиотици е безусловно недопустимо и в множеството случаи повече вреди, в сравнение с оказва помощ. Човек може и естествени количества антибиотици да взима, само че в случай че те се пият без да знаем против какво са ориентирани, без да сме създали антибиограма, без да сме сигурни, че съответният бактерий е сензитивен към тези антибиотици, то ще е ненужно. Има и доста други частни случаи. Например, започваме 10-дневен антибиотичен курс, почувстваме се на третия ден по-добре и стопираме антибиотика – ето това е идеалният случай, в който ние сътворяваме условия в нашето тяло тези бактерии да изградят устойчивост “, сподели доцент Кунчев.

Главният държавен здравен контрольор разясни, че случаите, в които антибиотици могат да се употребяват неопределено и погрешно, са доста, само че всички те водят до създаване на безмилостност към всички типове антибиотици.

В отговор на въпрос дали е неверно пациент каже на персоналния си доктор, че желае антибиотик, с цел да се възвърне по-бързо, доцент Кунчев сподели, че не е неверно, тъй като всеки желае да се излекува по-бързо, само че когато сме се доверили на лекаря си и разчитаме на неговите познания и опит, е негова работа да реши дали е необходим антибиотик, кой да е той, в каква доза и с каква дълготрайност.

„ Антибиотиците би трябвало да бъдат включвани при затруднения, при продължаващи недоволства, при задълбочаване на кашлицата, когато тя стане влажна, отхрачваща, в случаите, когато става въпрос най-често за затруднения на една зараза, с която в този сезон се среща съвсем всеки човек. Но лекарят е този, който би трябвало да реши и да предпише типа на антибиотика, дозата и курса на лекуване “, акцентира той.

По думите на доцент Кунчев сега най-често боледуваме от новите разновидности на Коронавирус, които не престават да са необятно публикувани, само че не провокират тежки затруднения. „ Към момента грип в България няма. Тези една, две талази – изключително преди седмица, две имаше много хора, които очевидно имат някакви недоволства на горните дихателни пътища – кихане, кашляне, сълзотечение, болки в гърлото, инертност, температура, в най-малко половината от случаите ставаше въпрос за Коронавирус. Кашлицата е много присъща, тъй като се задържа до седмица, две, три от време на време. Тя е мъчно лечима, суха, дразнеща. Срещат се и естествените за сезона риновируси и синцитиални вируси “, добави основният държавен здравен контрольор.

За хората, изключително тези, които са част от някоя от рисковите групи, доцент Кунчев предложи имунизация. „ Това въпреки всичко е нещо, което ви обезпечава в случай че не тотално с отбягване на болестта, то най-малко, с цел да липсват съществени затруднения “, съобщи доцент Кунчев.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР