Фермер от Симитли с 10 000 дка зеленчуци! Павел Стоименов: Трета година съм на загуба
Само за предходната година имам към 30 00 тона продадена продукция на българския пазар, а към този момент трета година сме на загуба, даже и с приемане на дотации. Това разяснява Павел Стоименов от Симитли, производител на зеленчуци, отглеждани на 10 000 дка повърхност. Задно с това Стоименов отглежда и зърнени култури.
“При нас зърното субсидира зеленчукопроизводството ", изясни Стоименов.
По думите му това, че е и от двете страни на монетата, му дава опция да види нещата действително.
“Затова, че се занимавам и със зеленчуци, и със зърно, виждам какъв брой е огромно несъответствието и какъв брой им е мъчно фактически на зеленчукопроизводители, овощари и животновъди.
По принцип съм срещу дотациите, само че тези браншове действително не могат без помощ. Въпреки че получих дотация тази година, съм още веднъж на загуба от зеленчукопроизводството, като не си считам личния труд. А ние работим непрекъснато, цяла година ”, сподели още фермерът.
Според Павел Стоименов политиката на страната би трябвало да се промени.
“Нещата са по този начин направени, че в случай че някой сега реши да създава зеленчуци, той съвсем няма късмет. Затова не е неприятно зърнопроизводителите да влязат малко в “обувките на другите ” и да видят и другите сектори.
Бих призовал огромните зърнопроизводители да си вземат по 50-100 крави. Дори да ги гледат като домашни любимци. Всеки огромен зърнопроизводител може да отдели 100 дка, с цел да сътвори зеленчукова градина или пък 50 дка овощна градина, с цел да подкрепи дефицита на плодове и зеленчуци в страната.
Дори, в случай че ме питате, бих предложил със закон, в случай че някой човек отиде на село и желае да гледа зеленчуци, да му се дава най-хубавата земя. Само и единствено това произвеждане у нас да се случва ”, безапелационен е Стоименов,пред Агри бг.
В отговор на коментар на собствен сътрудник, той разяснява, че сензитивните браншове - отглеждане на животни, плодове и зеленчуци, извънредно се нуждаят от дотации, с цел да преживеят и хората да продължат да създават.
“В момента можем да захраним 20% от българския пазар с плодове и зеленчуци, а в случай че го няма и това нещо, няма да имаме безусловно никаква продукция. Според мен би трябвало да се стремим в бъдеще да подвигаме този % и да даваме от ден на ден труд, работна ръка и хубави зеленчуци на българския пазар ”, заключи Павел Стоименов.