Само в 4 области цените падат, защото са намалили загубите

...
Само в 4 области цените падат, защото са намалили загубите
Коментари Харесай

Плащаме 67% по-скъпа вода от 2 г. насам. До 2026 г. ще се качва още


Само в 4 области цените падат, тъй като са понижили загубите по мрежата, които тук-там доближават до 90 %

От " Софийска вода ", които са разделили столицата на зони, с цел да се види къде течовете са най-сериозни, са подготвени да оказват помощ на сътрудниците си от страната с експертиза

Водата съвсем в цялата страна от 1 януари нараства. Изключение прават 4 ВиК сдружения, за които е планувано поевтиняване - Добрич (с 15,4%), Хасково (с 6,2%), Кърджали (с 1,2%) и Ловеч (с -0,9%).

В останалите 24 области нарастването е от 0,8 до над 19 на 100.  

Най-голямо то е в Сливен - 19,2%, и кубик вода там ще коства 4,65 лева Но най-вече ще заплащат в Разград, където цената ще е 6,228 лева, макар че нарастването е единствено с 2,1 %. Втората област по растеж е Силистра - 6,12 лева

На съвещание в КЕВР стана ясно, че междинното нарастване за страната от 2020 година до момента е 67%, а в София е 20 на 100. Поне до 2026 година ВиК услугите ще нарастват, тъй като това е планувано и в признатите бизнес проекти на сдруженията за интервала 2021-2026 година и КЕВР прецизно ги съблюдава.

 В цените по години са планувани вложения, които фирмите би трябвало да създадат, с цел да подобрят качеството на услугите и да понижат загубите по мрежата, които тук-там стигат 70- 80, даже 90 на 100.

А понижението на цените в четирите области е таман поради това, че не са постигнали понижение на загубите, ограниченията за които са калкулирани в цената. 

Защо ще продължи да нараства водата?

Неглижирането на ВиК бранша през годините докара до остаряване на мрежата и до огромни загуби на все по-ценната вода. Това е съчетано с хроничното безводие при суша в огромни и дребни обитаеми места.

Към 11 декември на режим на водата бяха 300 обитаеми места с 430 000 поданици.  Хронично, защото от 80-те години на предишния век Плевен, Ловеч и Севлиево да вземем за пример при засушаване минават на режим. 40 година не стигнаха да се реши казусът с язовир “Черни Осъм ”, който при намаляване равнището на водата неизбежно води към режим.

В началото на декември в Плевен министърът на околната среда и водите Петър Димитров заяви, че загубите по мрежата в града са 70% и положението на амортизираната водопреносна мрежа е неглижирано повече от 35 година Режим в Плевен няма, само че се предвижда, че още през февруари отново ще спрат чешмите.

Другият проблем е дали в действителност огромните загуби във ВиК мрежата в страната са риални, тъй като множеството оператори не мерят при влизане на водата в мрежата, а я пресмятат на база водоползване. В проекта за възобновяване и резистентност имаше планове за слагане на водомери при входа на ВиК системите, само че никой не се е наел да направи сходен план и той не остана в проекта. 

“Софийска вода ” е една от дребното компании, които мерят водата освен на входа, само че е разделила града на зони и подзони, с цел да се вижда къде се губи най-вече. Мениджъри й са подготвени да окажат помощ на сътрудниците си в страната. 

  Неведнъж е коментирано, че трябват милиарди вложения в мрежата, а министърът на околната среда и водите съобщи на съвещание на съвета за водите към ведомството, че единствено в програмата на Министерство на регионалното развитие за общините имало 7,1 милиарда лева  Но тази стратегия надалеч не е единствено за ВиК инфраструктурата.

Инфо: " 24 часа "

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР