Само две години след впечатляващата си изложба Той и То“

...
Само две години след впечатляващата си изложба Той и То“
Коментари Харесай

Павел Койчев отново в ГХГ Пловдив

Само две години след впечатляващата си галерия „ Той и То “ огромният ваятел Павел Койчев се завръща в Градска художествена изложба – Пловдив с нова галерия. Привлечен от светлия бял шир на Зала „ 2019 “ на ул. „ Гладстон “ 32, той е основал нови голямоформатни статуи особено за това пространство. Този път обектите са нереални и цветни.

На 26 юли в 18 часа Павел Койчев ще открие „ Хоризонтално, отвесно, наклонено “. Изложбата ще може да се прегледа до 26 август 2024 година

ПАВЕЛ КОЙЧЕВ е роден на 30 май 1939 година в София.

Завършил е Художествената гимназия в София.

През 1966 година се дипломира във ВИИИ „ Николай Павлович “ (сега Национална художествена академия) в София.

1966-1971 Работи в издателство „ Фотоиздат ” като художник и оформител на празнични и приветствени картички;

От 1971 работи на свободна практика;

1982 Първа независима изложба;

От 1984 се включва във всички по-важни национални изложения, взе участие и в изложения в  чужбина;

1984 Награда на името на Иван Лазаров;

1987 Награда на името на Марко Марков;

1999 Участва в ревюто „ Световни художници на хилядолетието “ в централата на Организация на обединените нации в Ню Йорк;

2002 Представя България на Международното биенале във Венеция, дружно с още двама български художници;

През 2012 още веднъж показва България на Международното биенале във Венеция, дружно с още двама български художници

Негови творби са владеене на Националната изложба (София), на Софийска градска художествена изложба, на галерии в страната и частни сбирки и експозиции в Белгия, Австрия, Дания, Съединени американски щати и други

АРТ ПРОЕКТИ:

1995 „ Торен бръмбар ” – изложени край НДК пластики, изплетени като кошерища от върбови пръчки и измазани с тиня.

1997 „ Доли или нещо за клонирането ” – Пластики от плява и шперплат на скат край гората край село Осиковица, Софийско.

2000 „ Стадото “

2000 „ Обиталище “ на пл. „ Княз Ал. Батенберг “ в София и пред църквата Notre Dame de la Chapelle в Брюксел – направена от дърво, дървени пръчки и други материали пластика, сходна на наколно жилище.

2005 „ Къщите, лятото, морето “ – в изложбената зала на „ СИБанк “ (сега на Българоамериканска кредитна банка) до Народния спектакъл.

2006 „ Скулптури от оникс “ – човешки фигури, направени от оникс, светещи от вътрешната страна, изложени в Националната изложба в София

2006 „ Високомерна разходка “ – високи по 4-5 метра фигури от леки материали и плат, изложени в изложба „ Райко Алексиев “ в София

2007 „ Преносителят “ – фигури на 4 магарета от друг материал, изложени в галерията на СИБанк (сега на Българоамериканска кредитна банка).

2007 „ Градежът “ – къща пластика, издигната край село Осиковица, на 68-и километър по автомагистрала „ Хемус ”, където по-късно е ситуирана изложба навън с моделите-оригинали на статуи.

2009 „ Водна паша “ – скулптурна група от човешка фигура и овце, ситуирани в средата на малко езеро край с. Осиковица. Пластиките са актуализирани с по-устойчиви материали и ситуирани още веднъж там за непрекъснато през 2016 година От 2022 година композицията е ситуирана в езерото в софийския Южен парк, пресъздадена от неръждаема стомана, стъкло и месингови фигури.

2009 „ Под масата “

2013 Участие на Венецианското биенале, представител на България, дружно с Греди Асса и Хубен Черкелов, Италия;

2014 „ Нещо персонално “, София;

2015 „ Възможност и щения “, СГХГ, София;

2016 „ Оригиналите “ и „ Явления и изкушения “, парк – изложба Осиковица;

      „ О, щастливи дни…, о…,о…,о…, София;

2017 „ Забити в морето “ и „ Морски тен “ за Празници на изкуствата „ Аполония “, Созопол;

2019 „ В градината на тревата “, изложба „ Райко Алексиев “, София;

2022 Композиция „ Водна паша “ в Южния парк, София;

2022 „ Той и То “, Градска художестевна изложба – Пловдив, Зала „ 2019 “

2023 „ Homo sapiens – възпоменания “, изложба „ Райко Алексиев “, София;

2Зала „ 2019 “, Градска художествена изложба – Пловдив

МОНУМЕНТАЛНА СКУЛПТУРА:

1988 Скулптура пред Ритуалния дом на Красно село, София

2000 Скулптура пред постройката на Американското посолство в София

2008 Скулптурна група „ Движение ” от няколко бронзови фигури край Американския университет в Благоевград

2014 Скулптура-фар на пристанището в Царево – 5,5-метрова бронзова женска фигура, по модел от антична тракийска пластика

2016 Парк-галерия „ Оригиналите “ – над 50 авторски скулптурни модели, правени в интервала 1967-2014 година, са изложени като непрекъсната експозиция в частен парцел край с. Осиковица, на 68-ия км по автомагистрала „ Хемус “. Скулптурите са модели оригинали, от които се създават калъпи за отливане от бронз. Всичките са бели на цвят, покрити със смола, с цел да са устойчиви навън. Част от тях са отлети от бронз и се намират в паркове и галерии в София, Брюксел, Благоевград, Созопол и други, някои са останали единствено като модели, план.
Източник: plovdiv-online.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР