Само двама от 10 пациенти разпознават мозъчния удар и викат

...
Само двама от 10 пациенти разпознават мозъчния удар и викат
Коментари Харесай

Доц. Росен Калпачки, невролог и епилептолог: На всеки 10 минути инсулт покосява по един българин 

Само двама от 10 пациенти разпознават мозъчния удар и викат помощ
В някои страни тромболиза се прави в колите за спешна помощ

Над 45 000 българи са били покосени от инсулт през 2023 година. Това значи, че на всеки 10 минути в България някой получава исхемичен удар. Едва 2-ма от 10 пациенти търсят здравна помощ незабавно след неврологичната увреда. Повечето от потърпевшите не разпознават симптоматиката, техните близки също не схващат, че става дума за мозъчен удар и чакат неразположението да “отмине от единствено себе си ”.

Данните изнесе доцент Росен Калпачки, бележит невролог и епилептолог, по време на конференция, проведена от Българското сдружение по инсулт и Асоциацията по инсулт и афазия.

“Инсултът би трябвало да се лекува незабавно. Нашата задача е оптимално бързо да разтворим и премахнем съсирека, тъй като най-общо казано той е тъкмо това - съсирек, попаднал и запушил кръвоносен съд. Исхемичният удар може да се овладее, само че най-важното изискване е времето. Всяко закъснение образува некроза в мозъка и прави лекуването безсмислено и неефективно. При 14 пациенти, постъпили в болница след третия час от приемането на удар, ние може да спасим единствено един от тях. А повече от половината идват точно след третия час, когато е към този момент прекомерно късно ”, означи доцент Калпачки.

“Около 15 души на ден получават инсулт в София. При толкоз лечебни заведения в града да се приказва за липса на кревати е неуместно. Касае се за липса на предпочитание да се одобри и лекува подобен пациент. А идващите 4-5 часа са основни за неговото оцеляване ”, означи на собствен ред един от най-хубавите ни кардиолози - проф. Иво Петров.

“В някои страни тромболизата се прави още в колата за спешна помощ, а у нас даже не се прави във всички лечебни заведения ”, не скри огорчението си проф. Петров.

“Наистина има лечебни заведения, които афишират, че нямат свободни места. Очевидно хората с инсулт са стопански неизгодни за лечебните заведения. Ако стане стопански преференциален, на пациента доста бързо ще му се откри легло ”, заключи доцент Калпачки.
Скенерът наложителен при подозрение за удар


Малките лечебни заведения, които нямат запас да правят тромболиза, би трябвало най-малко да създадат скенер на пациента, с цел да се обясни положението му, след което незабавно да се откара с кола за спешна помощ или хеликоптер към лечебно заведение за тромболиза, съобщи доктор Диян Ганев, началник промяна в Центъра за незабавна здравна помощ по въздух.

Лекарите са безапелационни, че тромболизата се е утвърдила като стандарт в лекуването на инсулт. Осъществява се посредством венозно слагане на препарат алтеплаза, разрушаващ на тромба, запушил съда.

Най-голям резултат при използване на тромболитика се следи в границите на най-много 60 ми­ну­ти от инсулта.

“Голям % от потърпевшите са докарани със личен превоз, седнали на задната седалка в кола, извозени отвън стандартите при сходни мозъчни положения. Това е доста рисково ”, предизвести доктор Десислава Каталиева, незабавен доктор с над 30-годишен стаж в Бърза помощ - Варна.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР