Прокуратурата отказа дело за смъртта на затворник в Стара Загора - семейството оспорва пълнотата на проверката
Сагата със продължава. Синът на Добри Белчев - Недко още веднъж се свърза с ФОКУС и заяви нови обстоятелства към случая с татко му. Той изясни, че е получил отговор от Прокуратурата и той е отказ от дело, само че въпросите пред фамилията остават. Недко Белчев продължава да търси отговори за часовете преди съдбовния инфаркт и дейностите на институциите.
Случаят със гибелта на ограничения от независимост Добри Недев Белчев в Затвора – Стара Загора се трансформира в тематика с явен публичен интерес, откакто прокуратурата отхвърли да образува досъдебно произвеждане, а фамилията продължава да слага въпроси по отношение на своевременността на реакцията и пълнотата на осъществената инспекция. Решението още през вчерашния ден е обжалвано от сина на Добри Белчев, изтърпяващ наказване " пожизнен затвор без подмяна “.
ФОКУС напомня, че Добри Белчев е умрял на 11 февруари 2026 година, след превозване до УМБАЛ " Проф. доктор Стоян Киркович “ в Стара Загора. до Главна дирекция " Изпълнение на наказванията “, Министерството на здравеопазването, Омбудсмана, прокуратурата и болничното заведение с гледище да получи цялата документи по случая, в това число медицински протоколи, времева линия на дейностите, записи и вътрешни отчети.
Какво споделя прокуратурата в отговора си до фамилията?
С разпореждане от 14 май 2026 година, Окръжна прокуратура – Стара Загора отхвърля да образува досъдебно произвеждане по кореспонденция №523/2026 година Според документа не са събрани данни за осъществено закононарушение от общ темперамент, а чиновниците на пандиза, медицинските лица и екипът на Спешна помощ са реагирали навреме и съгласно професионалните си отговорности.
В постановлението е разказана следната публична последователност:
- Около 09:00 ч. на 11 февруари е осъществена утринна инспекция, при която не са регистрирани оплаквания;
- Преди обяд други лишени от независимост са забелязали, че Белчев лежал на леглото си;
- Около 14:00 ч. различен пандизчия е съобщил на надзорник, че Белчев не се усеща добре;
- В 14:12 ч. Белчев е бил отведен в Медицинския център към затвора;
- В 14:21 ч. е бил подаден сигнал на телефон 112;
- В 14:38 ч. е пристигнала линейка;
- В 14:48 ч. той е превозен към УМБАЛ " Проф. доктор Стоян Киркович “;
- В 16:30 ч. лекарите са установили гибелта му, а като причина е посочен изострен миокарден инфаркт.
" Основният противоречив миг към този момент не е дали след формалното подаване на сигнал е имало реакция, а дали недоволствата не са почнали доста по-рано. Аз разполагам с аудиозапис, в който здравно лице загатва, че съпътстващи чиновници са говорили за признаци още предходния ден. Ако това бъде доказано, поражда основен въпрос - дали системата е реагирала едвам когато положението към този момент е станало сериозно. В самото разпореждане също участва подробност, който поражда въпроси. Посочва се, че на останалите лишени от независимост им е направило усещане, че татко ми е " лежал на леглото си целия преди обед “. Това не потвърждава автоматизирано нарушаване, само че слага въпроса по кое време очевидно влошено положение на човек под държавен контрол следва да задейства здравна реакция. Допълнително внимание провокира и описанието на дейностите в болничното заведение. В постановлението категорично е записано: " В период от към двадесет минути здравните експерти провеждали нужните медицински мероприятия, за усъвършенстване на положението на доживотно наказания. “ Същевременно, съгласно същия документ, татко ми е дошъл в болничното заведение към 14:48 ч., а гибелта му е установена в 16:30 ч. Това значи, че сред постъпването му в лечебното заведение и настъпването на гибелта са минали почти един час и 40 минути. Така пораждат няколко разумни въпроса - Какво тъкмо значи " към двадесет минути “?; Дали това е единствено част от лекуването?; Какви дейности са осъществявани през останалото време?; Провеждани ли са реанимационни дейности и какъв брой дълго са траяли те?; В какво положение е бил пациентът в този интервал? ", споделя Недко Белчев.
Именно по тази причина фамилията упорства за цялостната здравна документи и детайлна времева линия на дейностите в болничното заведение. Институциите към този момент са публично сезирани. По случая са изпращани сигнали и претенции до Окръжна прокуратура – Стара Загора, Апелативна прокуратура, Главна дирекция " Изпълнение на наказванията “, Министерството на здравеопазването, Омбудсмана на Република България и УМБАЛ " Проф. доктор Стоян Киркович “.
От Министерството на здравеопазването публично показват, че наследниците имат право да получат здравната информация и копия от медицинските документи на умрелия пациент.
Омбудсманът също е удостоверил, че е направил инспекция по случая. В отговора си институцията показва, че съгласно предоставената информация не е открито закъснение сред недоволството и подхванатите дейности. В същото време омбудсманът отбелязва, че в Окръжна прокуратура – Стара Загора е била формирана прокурорска кореспонденция и е предоставена предварителна инспекция.
Смъртта на човек под държавен контрол неизбежно поражда публичен интерес, тъй като страната носи директна отговорност за изискванията, здравната грижа и своевременната реакция.
Към момента прокуратурата е отказала формиране на досъдебно произвеждане, само че постановлението предстои на обжалване пред Апелативна прокуратура – Пловдив. А в това време фамилията продължава да упорства за едно - цялостна изясненост за последните часове от живота на човек, който се е намирал под контрола на страната. В тази връзка и решението на Окръжна прокуратура-Стара Загора е обжалвано още на 18 май, с копия до Омбудсмана, Апелативния съд и Върховен касационен съд.
Случаят със гибелта на ограничения от независимост Добри Недев Белчев в Затвора – Стара Загора се трансформира в тематика с явен публичен интерес, откакто прокуратурата отхвърли да образува досъдебно произвеждане, а фамилията продължава да слага въпроси по отношение на своевременността на реакцията и пълнотата на осъществената инспекция. Решението още през вчерашния ден е обжалвано от сина на Добри Белчев, изтърпяващ наказване " пожизнен затвор без подмяна “.
ФОКУС напомня, че Добри Белчев е умрял на 11 февруари 2026 година, след превозване до УМБАЛ " Проф. доктор Стоян Киркович “ в Стара Загора. до Главна дирекция " Изпълнение на наказванията “, Министерството на здравеопазването, Омбудсмана, прокуратурата и болничното заведение с гледище да получи цялата документи по случая, в това число медицински протоколи, времева линия на дейностите, записи и вътрешни отчети.
Какво споделя прокуратурата в отговора си до фамилията?
С разпореждане от 14 май 2026 година, Окръжна прокуратура – Стара Загора отхвърля да образува досъдебно произвеждане по кореспонденция №523/2026 година Според документа не са събрани данни за осъществено закононарушение от общ темперамент, а чиновниците на пандиза, медицинските лица и екипът на Спешна помощ са реагирали навреме и съгласно професионалните си отговорности.
В постановлението е разказана следната публична последователност:
- Около 09:00 ч. на 11 февруари е осъществена утринна инспекция, при която не са регистрирани оплаквания;
- Преди обяд други лишени от независимост са забелязали, че Белчев лежал на леглото си;
- Около 14:00 ч. различен пандизчия е съобщил на надзорник, че Белчев не се усеща добре;
- В 14:12 ч. Белчев е бил отведен в Медицинския център към затвора;
- В 14:21 ч. е бил подаден сигнал на телефон 112;
- В 14:38 ч. е пристигнала линейка;
- В 14:48 ч. той е превозен към УМБАЛ " Проф. доктор Стоян Киркович “;
- В 16:30 ч. лекарите са установили гибелта му, а като причина е посочен изострен миокарден инфаркт.
" Основният противоречив миг към този момент не е дали след формалното подаване на сигнал е имало реакция, а дали недоволствата не са почнали доста по-рано. Аз разполагам с аудиозапис, в който здравно лице загатва, че съпътстващи чиновници са говорили за признаци още предходния ден. Ако това бъде доказано, поражда основен въпрос - дали системата е реагирала едвам когато положението към този момент е станало сериозно. В самото разпореждане също участва подробност, който поражда въпроси. Посочва се, че на останалите лишени от независимост им е направило усещане, че татко ми е " лежал на леглото си целия преди обед “. Това не потвърждава автоматизирано нарушаване, само че слага въпроса по кое време очевидно влошено положение на човек под държавен контрол следва да задейства здравна реакция. Допълнително внимание провокира и описанието на дейностите в болничното заведение. В постановлението категорично е записано: " В период от към двадесет минути здравните експерти провеждали нужните медицински мероприятия, за усъвършенстване на положението на доживотно наказания. “ Същевременно, съгласно същия документ, татко ми е дошъл в болничното заведение към 14:48 ч., а гибелта му е установена в 16:30 ч. Това значи, че сред постъпването му в лечебното заведение и настъпването на гибелта са минали почти един час и 40 минути. Така пораждат няколко разумни въпроса - Какво тъкмо значи " към двадесет минути “?; Дали това е единствено част от лекуването?; Какви дейности са осъществявани през останалото време?; Провеждани ли са реанимационни дейности и какъв брой дълго са траяли те?; В какво положение е бил пациентът в този интервал? ", споделя Недко Белчев.
Именно по тази причина фамилията упорства за цялостната здравна документи и детайлна времева линия на дейностите в болничното заведение. Институциите към този момент са публично сезирани. По случая са изпращани сигнали и претенции до Окръжна прокуратура – Стара Загора, Апелативна прокуратура, Главна дирекция " Изпълнение на наказванията “, Министерството на здравеопазването, Омбудсмана на Република България и УМБАЛ " Проф. доктор Стоян Киркович “.
От Министерството на здравеопазването публично показват, че наследниците имат право да получат здравната информация и копия от медицинските документи на умрелия пациент.
Омбудсманът също е удостоверил, че е направил инспекция по случая. В отговора си институцията показва, че съгласно предоставената информация не е открито закъснение сред недоволството и подхванатите дейности. В същото време омбудсманът отбелязва, че в Окръжна прокуратура – Стара Загора е била формирана прокурорска кореспонденция и е предоставена предварителна инспекция.
Смъртта на човек под държавен контрол неизбежно поражда публичен интерес, тъй като страната носи директна отговорност за изискванията, здравната грижа и своевременната реакция.
Към момента прокуратурата е отказала формиране на досъдебно произвеждане, само че постановлението предстои на обжалване пред Апелативна прокуратура – Пловдив. А в това време фамилията продължава да упорства за едно - цялостна изясненост за последните часове от живота на човек, който се е намирал под контрола на страната. В тази връзка и решението на Окръжна прокуратура-Стара Загора е обжалвано още на 18 май, с копия до Омбудсмана, Апелативния съд и Върховен касационен съд.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




