Лавров предупреди за „опасни последици“ за САЩ в Украйна
Съединените щати ще бъдат изправени пред „ рискови последствия “, в случай че продължат да усилват военната си помощ за Украйна, вместо да поддържат препоръчаното от Русия съглашение, съгласно което Москва ще завземе обширни територии, съобщи в извънредни отговори на въпроси на Newsweek индивидът, който в продължение на 20 години беше първи посланик на съветския президент Владимир Путин.
Повече от две години и половина, откакто Путин подреди „ специфична военна интервенция “ против Украйна, която се трансформира в най-смъртоносния спор в Европа от Втората международна война насам, съветският външен министър Сергей Лавров съобщи, че Кремъл предлага жизнерадостен проект за преустановяване на кръвопролитията и възобновяване на основите на сигурността на континента. Той упрекна ръководения от Съединени американски щати боен алианс НАТО, че пръв е посял семената на войната преди десетилетие и продължава да раздухва пламъците .
„ Русия е отворена за политико-дипломатическо споразумяване, което би трябвало да отстрани първопричините за рецесията “, съобщи той.
„ То би трябвало да има за цел да постави завършек на спора, а не да реализира преустановяване на огъня. “, добавя Лавров.
Планът на Русия би означавал Украйна да отстъпи държаните от Русия в забележителна степен провинции Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие, които бяха публично анексирани от Москва след интернационално оспорван референдум през септември 2022 година, както и Крим, заграбен от Русия и анексиран посредством сходно гласоподаване през 2014 година Киев би трябвало също по този начин да се съгласи да се откаже от устрема си да стане член на НАТО и да предприеме други стъпки, отхвърлени от украинския президент Володимир Зеленски и неговите интернационалните поддръжници, в това число Съединени американски щати.
Вместо това Киев и задграничните му поддръжници упорстват за абсолютно съветско евакуиране, до момента в който Москва съобщи, че ескалирането на спора доближава НАТО до директен конфликт с Русия, която има най-големия ресурс от нуклеарни оръжия в света.
„ В момента, доколкото можем да забележим, възобновяване на мира не е част от проекта на нашия съперник. Зеленски не е отменил указа си за възбрана на договарянията с Москва “, съобщи Лавров.
„ Вашингтон и неговите съдружници от НАТО оказват политическа, военна и финансова поддръжка на Киев, с цел да може войната да продължи. Те разискват разрешаването на ВСУ [въоръжените сили на Украйна] да употребяват западни ракети с отдалечен обхват на деяние, с цел да нанасят удари надълбоко в съветската територия. Играта с огъня „ по този метод може да докара до рискови последствия “, добавя той.
Мерките, към които се стреми Москва, съгласно Лавров, подхождат на траекторията на бързо изменящия се свят, в който Русия е открила надълбоко партньорство с Китай и е укрепила връзките си с разрастващите се страни, които се стремят да имат по-голямо въздействие на международната сцена. Дори и Москва да понесе разноски, той съобщи, че Киев и неговите поддръжници ще изгубят най-вече в една дълга война.
„ Това, което имаме поради, е, че международният ред би трябвало да бъде приспособен към актуалните действителности “, сподели той и добави:
„ Днес светът претърпява „ многополюсен миг “. Преминаването към многополюсен международен ред е естествена част от ребалансирането на силите, което отразява обективните промени в международната стопанска система, финансите и геополитиката. Западът изчака по-дълго от останалите, само че и той стартира да осъзнава, че този развой е необратим. “
Забележките на Лавров идват в миг, когато съветските военни напредват на няколко основни украински фронта, макар че по едно и също време се борят с украински контраудар в самата Русия.
Решаващ за хода на войната може да се окаже резултатът от президентските избори в Съединени американски щати на 5 ноември сред вицепрезидента Камала Харис и някогашния президент Доналд Тръмп. Подкрепата за Украйна е обект на политически битки в западните столици и не на последно място във Вашингтон, който е дал най-голямата директна помощ.
„ Като цяло резултатът от тези избори няма никакво значение за нас, защото двете партии са постигнали консенсус във връзка с опълчването на нашата страна “, сподели Лавров и добави:
„ Като цяло би било естествено жителите на Белия дом, без значение кои са те, да се занимават с вътрешните си работи, а не да търсят завършения на десетки хиляди благи от американските крайбрежия. Убеден съм, че американските гласоподаватели мислят по същия метод “.
Следващият текст на отговорите е леко редактиран за по-голяма изясненост, прецизират от Newsweek:
В момента, когато спорът в Украйна продължава, до каква степен позицията на Русия е друга от тази през 2022 година и по какъв начин се преценят разноските за спора по отношение на постигнатия прогрес във връзка с стратегическите цели?
Лавров: Нашата позиция е необятно известна и остава непроменена. Русия е отворена за политико-дипломатическо споразумяване, което би трябвало да отстрани първопричините за рецесията. То би трябвало да има за цел да постави завършек на спора, а не да реализира преустановяване на огъня. Западът би трябвало да спре доставките на оръжие, а Киев да приключи военните дейности. Украйна следва да се върне към своя безпристрастен, неблоков и неядрен статут, да пази съветския език и да зачита правата и свободите на своите жители.
Истанбулските съглашения, парафирани на 29 март 2022 година от съветската и украинската делегация, биха могли да послужат като основа за споразумяване. Те плануват отхвърли на Киев да се причисли към НАТО и съдържат гаранции за сигурността на Украйна, като в същото време признават действителностите на място към този миг. Излишно е да споделяме, че за повече от две години тези действителности доста се трансформираха, в това число в правно отношение.
На 14 юни президентът Владимир Путин изброи следните предварителни условия за реализиране на съглашение: цялостно евакуиране на ВСУ от ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска област; признание на териториалните действителности, залегнали в съветската конституция; безпристрастен, неблоков и неядрен статут на Украйна; нейната демилитаризация и денацификация; гарантиране на правата, свободите и ползите на рускоезичните граждани; и унищожаване на всички наказания против Русия.
Киев отговори на това изказване с въоръжено навлизане в Курска област на 6 август. Неговите настойници - Съединени американски щати и други страни от НАТО - се стремят да нанесат стратегическо проваляне на Русия. При тези условия нямаме различен избор, с изключение на да продължим специфичната си военна интервенция, до момента в който не бъдат отстранени заканите от страна на Украйна.
Цената на спора е най-голяма за украинците, които са безмилостно тласкани от личните си управляващи към войната, с цел да бъдат избити там. За Русия става въпрос за отбрана на нейния народ и жизненоважни ползи в региона на сигурността. За разлика от Русия, Съединени американски щати не престават да описват за някакви „ правила “, „ метод на живот “ и други сходни, явно едва разбирайки къде се намира Украйна и какъв е залогът в тази война.
Колко евентуално е съгласно Вас да бъде реализирано военно или дипломатическо решение, или виждате по-голям риск спорът да прерасне в нещо още по-голямо, като украинските сили получат по-модерно въоръжение на НАТО и навлязат на съветска територия?
Да върша догатки не е моя работа. Това, което желая да кажа, е, че повече от десетилетие се опитваме да потушим тази рецесия, само че всякога, когато сключваме съглашения, които устройват всички, Киев и неговите господари се отдръпват. Точно това се случи със съглашението, реализирано през февруари 2014 година: то беше потъпкано от опозицията, която извърши прелом с поддръжката на Съединени американски щати. Година по-късно бяха подписани споразуменията от Минск, утвърдени от Съвета за сигурност на ООН; те също бяха саботирани в продължение на седем години, а водачите на Украйна, Германия и Франция, които бяха подписали документа, се похвалиха по-късно, че в никакъв случай не са имали желание да го изпълнят. Документът, парафиран в Истанбул в края на март 2022 година, по този начин и не беше подписан от Зеленски по гледище на западните му ръководители, по-специално на тогавашния английски министър-председател.
Понастоящем, доколкото можем да забележим, възобновяване на мира не е част от проекта на нашия съперник. Зеленски не е отменил указа си за възбрана на договарянията с Москва. Вашингтон и неговите съдружници от НАТО оказват политическа, военна и финансова поддръжка на Киев, с цел да може войната да продължи. Те разискват разрешаването на ВСУ да употребява западни ракети с огромен обхват на деяние, с цел да нанасят удари надълбоко в съветската територия. „ Играта с огъня “ по този метод може да докара до рискови последствия. Както съобщи президентът Путин, ние ще вземем съответни решения въз основа на нашето схващане за заканите, отправени от Запада. От вас зависи да извършите изводите.
Какви съответни проекти има Русия в сходство със стратегическите си партньорства с Китай и други сили, с цел да реализира промени в сегашния международен ред, и по какъв начин очаквате тези упоритости да се проявят в областите на мощна конкуренция и спорове, в това число в Близкия изток?
Лавров: Това, което имаме поради, е, че международният ред би трябвало да бъде приспособен към актуалните действителности. Днес светът претърпява „ многополюсен миг “. Преминаването към многополюсен международен ред е естествена част от ребалансирането на силите, което отразява обективните промени в международната стопанска система, финансите и геополитиката. Западът изчака по-дълго от останалите, само че и той стартира да осъзнава, че този развой е необратим.
Говорим за подсилване на нови центрове на власт и взимане на решения в световния Юг и Изток. Вместо да се стремят към надмощие, тези центрове признават смисъла на суверенното тъждество и цивилизационното многообразие и поддържат взаимноизгодното съдействие и зачитането на ползите на другите.
Многополярността се демонстрира във все по-голямата роля на районните сдружения, като ЕАЕУ [Евразийски стопански съюз], ШОС [Шанхайска организация за сътрудничество], АСЕАН [Асоциация на страните от Югоизточна Азия], Африканския съюз, CELAC [Общност на латиноамериканските и карибските държави] и други БРИКС [начело с Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка] се трансформира в модел на многостранна дипломация. Организация на обединените нации би трябвало да остане конгрес за координиране на ползите на всички страни.
Вярваме, че всички страни, в това число Съединени американски щати, би трябвало да извършват отговорностите си наедно с останалите, а не да прикриват правния си нихилизъм с мантри за своята изключителност. Тук ни поддържат болшинството страни, които виждат по какъв начин интернационалното право се нарушава изцяло безнаказано в линията Газа и Ливан, тъкмо както по-рано беше нарушавано в Косово, Ирак, Либия и на доста други места.
Нашите китайски сътрудници могат да отговорят сами за себе си, само че мисля и знам, че те споделят главната ни теза - разбирането, че сигурността и развиването са неразделни и неделими, и че до момента в който Западът продължава да се стреми към владичество, идеалите за мир, заложени в Устава на Организация на обединените нации, ще останат мъртва писмен знак.
Какво влияние очаквате да окажат президентските избори в Съединени американски щати върху руско-американските връзки, в случай че победи Доналд Тръмп или Камала Харис, и по какъв начин Русия се приготвя за всеки от тези сюжети?
Лавров: Най-общо казано, резултатът от тези избори няма никакво значение за нас, защото двете партии са постигнали консенсус във връзка с противодействието на нашата страна. В случай че има политически промени в Съединените щати и нови оферти към нас, ние ще сме подготвени да ги разгледаме и да решим дали дават отговор на нашите ползи. При всички случаи ще пазиме уверено ползите на Русия, изключително що се отнася до нейната национална сигурност.
Като цяло би било естествено жителите на Белия дом, без значение кои са те, да се занимават с вътрешните си работи, а не да търсят завършения на десетки хиляди километри от американските крайбрежия. Убеден съм, че американските гласоподаватели мислят по същия метод.
Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в
Повече от две години и половина, откакто Путин подреди „ специфична военна интервенция “ против Украйна, която се трансформира в най-смъртоносния спор в Европа от Втората международна война насам, съветският външен министър Сергей Лавров съобщи, че Кремъл предлага жизнерадостен проект за преустановяване на кръвопролитията и възобновяване на основите на сигурността на континента. Той упрекна ръководения от Съединени американски щати боен алианс НАТО, че пръв е посял семената на войната преди десетилетие и продължава да раздухва пламъците .
„ Русия е отворена за политико-дипломатическо споразумяване, което би трябвало да отстрани първопричините за рецесията “, съобщи той.
„ То би трябвало да има за цел да постави завършек на спора, а не да реализира преустановяване на огъня. “, добавя Лавров.
Планът на Русия би означавал Украйна да отстъпи държаните от Русия в забележителна степен провинции Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие, които бяха публично анексирани от Москва след интернационално оспорван референдум през септември 2022 година, както и Крим, заграбен от Русия и анексиран посредством сходно гласоподаване през 2014 година Киев би трябвало също по този начин да се съгласи да се откаже от устрема си да стане член на НАТО и да предприеме други стъпки, отхвърлени от украинския президент Володимир Зеленски и неговите интернационалните поддръжници, в това число Съединени американски щати.
Вместо това Киев и задграничните му поддръжници упорстват за абсолютно съветско евакуиране, до момента в който Москва съобщи, че ескалирането на спора доближава НАТО до директен конфликт с Русия, която има най-големия ресурс от нуклеарни оръжия в света.
„ В момента, доколкото можем да забележим, възобновяване на мира не е част от проекта на нашия съперник. Зеленски не е отменил указа си за възбрана на договарянията с Москва “, съобщи Лавров.
„ Вашингтон и неговите съдружници от НАТО оказват политическа, военна и финансова поддръжка на Киев, с цел да може войната да продължи. Те разискват разрешаването на ВСУ [въоръжените сили на Украйна] да употребяват западни ракети с отдалечен обхват на деяние, с цел да нанасят удари надълбоко в съветската територия. Играта с огъня „ по този метод може да докара до рискови последствия “, добавя той.
Мерките, към които се стреми Москва, съгласно Лавров, подхождат на траекторията на бързо изменящия се свят, в който Русия е открила надълбоко партньорство с Китай и е укрепила връзките си с разрастващите се страни, които се стремят да имат по-голямо въздействие на международната сцена. Дори и Москва да понесе разноски, той съобщи, че Киев и неговите поддръжници ще изгубят най-вече в една дълга война.
„ Това, което имаме поради, е, че международният ред би трябвало да бъде приспособен към актуалните действителности “, сподели той и добави:
„ Днес светът претърпява „ многополюсен миг “. Преминаването към многополюсен международен ред е естествена част от ребалансирането на силите, което отразява обективните промени в международната стопанска система, финансите и геополитиката. Западът изчака по-дълго от останалите, само че и той стартира да осъзнава, че този развой е необратим. “
Забележките на Лавров идват в миг, когато съветските военни напредват на няколко основни украински фронта, макар че по едно и също време се борят с украински контраудар в самата Русия.
Решаващ за хода на войната може да се окаже резултатът от президентските избори в Съединени американски щати на 5 ноември сред вицепрезидента Камала Харис и някогашния президент Доналд Тръмп. Подкрепата за Украйна е обект на политически битки в западните столици и не на последно място във Вашингтон, който е дал най-голямата директна помощ.
„ Като цяло резултатът от тези избори няма никакво значение за нас, защото двете партии са постигнали консенсус във връзка с опълчването на нашата страна “, сподели Лавров и добави:
„ Като цяло би било естествено жителите на Белия дом, без значение кои са те, да се занимават с вътрешните си работи, а не да търсят завършения на десетки хиляди благи от американските крайбрежия. Убеден съм, че американските гласоподаватели мислят по същия метод “.
Следващият текст на отговорите е леко редактиран за по-голяма изясненост, прецизират от Newsweek:
В момента, когато спорът в Украйна продължава, до каква степен позицията на Русия е друга от тази през 2022 година и по какъв начин се преценят разноските за спора по отношение на постигнатия прогрес във връзка с стратегическите цели?
Лавров: Нашата позиция е необятно известна и остава непроменена. Русия е отворена за политико-дипломатическо споразумяване, което би трябвало да отстрани първопричините за рецесията. То би трябвало да има за цел да постави завършек на спора, а не да реализира преустановяване на огъня. Западът би трябвало да спре доставките на оръжие, а Киев да приключи военните дейности. Украйна следва да се върне към своя безпристрастен, неблоков и неядрен статут, да пази съветския език и да зачита правата и свободите на своите жители.
Истанбулските съглашения, парафирани на 29 март 2022 година от съветската и украинската делегация, биха могли да послужат като основа за споразумяване. Те плануват отхвърли на Киев да се причисли към НАТО и съдържат гаранции за сигурността на Украйна, като в същото време признават действителностите на място към този миг. Излишно е да споделяме, че за повече от две години тези действителности доста се трансформираха, в това число в правно отношение.
На 14 юни президентът Владимир Путин изброи следните предварителни условия за реализиране на съглашение: цялостно евакуиране на ВСУ от ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска област; признание на териториалните действителности, залегнали в съветската конституция; безпристрастен, неблоков и неядрен статут на Украйна; нейната демилитаризация и денацификация; гарантиране на правата, свободите и ползите на рускоезичните граждани; и унищожаване на всички наказания против Русия.
Киев отговори на това изказване с въоръжено навлизане в Курска област на 6 август. Неговите настойници - Съединени американски щати и други страни от НАТО - се стремят да нанесат стратегическо проваляне на Русия. При тези условия нямаме различен избор, с изключение на да продължим специфичната си военна интервенция, до момента в който не бъдат отстранени заканите от страна на Украйна.
Цената на спора е най-голяма за украинците, които са безмилостно тласкани от личните си управляващи към войната, с цел да бъдат избити там. За Русия става въпрос за отбрана на нейния народ и жизненоважни ползи в региона на сигурността. За разлика от Русия, Съединени американски щати не престават да описват за някакви „ правила “, „ метод на живот “ и други сходни, явно едва разбирайки къде се намира Украйна и какъв е залогът в тази война.
Колко евентуално е съгласно Вас да бъде реализирано военно или дипломатическо решение, или виждате по-голям риск спорът да прерасне в нещо още по-голямо, като украинските сили получат по-модерно въоръжение на НАТО и навлязат на съветска територия?
Да върша догатки не е моя работа. Това, което желая да кажа, е, че повече от десетилетие се опитваме да потушим тази рецесия, само че всякога, когато сключваме съглашения, които устройват всички, Киев и неговите господари се отдръпват. Точно това се случи със съглашението, реализирано през февруари 2014 година: то беше потъпкано от опозицията, която извърши прелом с поддръжката на Съединени американски щати. Година по-късно бяха подписани споразуменията от Минск, утвърдени от Съвета за сигурност на ООН; те също бяха саботирани в продължение на седем години, а водачите на Украйна, Германия и Франция, които бяха подписали документа, се похвалиха по-късно, че в никакъв случай не са имали желание да го изпълнят. Документът, парафиран в Истанбул в края на март 2022 година, по този начин и не беше подписан от Зеленски по гледище на западните му ръководители, по-специално на тогавашния английски министър-председател.
Понастоящем, доколкото можем да забележим, възобновяване на мира не е част от проекта на нашия съперник. Зеленски не е отменил указа си за възбрана на договарянията с Москва. Вашингтон и неговите съдружници от НАТО оказват политическа, военна и финансова поддръжка на Киев, с цел да може войната да продължи. Те разискват разрешаването на ВСУ да употребява западни ракети с огромен обхват на деяние, с цел да нанасят удари надълбоко в съветската територия. „ Играта с огъня “ по този метод може да докара до рискови последствия. Както съобщи президентът Путин, ние ще вземем съответни решения въз основа на нашето схващане за заканите, отправени от Запада. От вас зависи да извършите изводите.
Какви съответни проекти има Русия в сходство със стратегическите си партньорства с Китай и други сили, с цел да реализира промени в сегашния международен ред, и по какъв начин очаквате тези упоритости да се проявят в областите на мощна конкуренция и спорове, в това число в Близкия изток?
Лавров: Това, което имаме поради, е, че международният ред би трябвало да бъде приспособен към актуалните действителности. Днес светът претърпява „ многополюсен миг “. Преминаването към многополюсен международен ред е естествена част от ребалансирането на силите, което отразява обективните промени в международната стопанска система, финансите и геополитиката. Западът изчака по-дълго от останалите, само че и той стартира да осъзнава, че този развой е необратим.
Говорим за подсилване на нови центрове на власт и взимане на решения в световния Юг и Изток. Вместо да се стремят към надмощие, тези центрове признават смисъла на суверенното тъждество и цивилизационното многообразие и поддържат взаимноизгодното съдействие и зачитането на ползите на другите.
Многополярността се демонстрира във все по-голямата роля на районните сдружения, като ЕАЕУ [Евразийски стопански съюз], ШОС [Шанхайска организация за сътрудничество], АСЕАН [Асоциация на страните от Югоизточна Азия], Африканския съюз, CELAC [Общност на латиноамериканските и карибските държави] и други БРИКС [начело с Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка] се трансформира в модел на многостранна дипломация. Организация на обединените нации би трябвало да остане конгрес за координиране на ползите на всички страни.
Вярваме, че всички страни, в това число Съединени американски щати, би трябвало да извършват отговорностите си наедно с останалите, а не да прикриват правния си нихилизъм с мантри за своята изключителност. Тук ни поддържат болшинството страни, които виждат по какъв начин интернационалното право се нарушава изцяло безнаказано в линията Газа и Ливан, тъкмо както по-рано беше нарушавано в Косово, Ирак, Либия и на доста други места.
Нашите китайски сътрудници могат да отговорят сами за себе си, само че мисля и знам, че те споделят главната ни теза - разбирането, че сигурността и развиването са неразделни и неделими, и че до момента в който Западът продължава да се стреми към владичество, идеалите за мир, заложени в Устава на Организация на обединените нации, ще останат мъртва писмен знак.
Какво влияние очаквате да окажат президентските избори в Съединени американски щати върху руско-американските връзки, в случай че победи Доналд Тръмп или Камала Харис, и по какъв начин Русия се приготвя за всеки от тези сюжети?
Лавров: Най-общо казано, резултатът от тези избори няма никакво значение за нас, защото двете партии са постигнали консенсус във връзка с противодействието на нашата страна. В случай че има политически промени в Съединените щати и нови оферти към нас, ние ще сме подготвени да ги разгледаме и да решим дали дават отговор на нашите ползи. При всички случаи ще пазиме уверено ползите на Русия, изключително що се отнася до нейната национална сигурност.
Като цяло би било естествено жителите на Белия дом, без значение кои са те, да се занимават с вътрешните си работи, а не да търсят завършения на десетки хиляди километри от американските крайбрежия. Убеден съм, че американските гласоподаватели мислят по същия метод.
Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в
Източник: vesti.bg
КОМЕНТАРИ