Съд в щата Калифорния, САЩ разпореди на компанията „Монсанто“ да

...
Съд в щата Калифорния, САЩ разпореди на компанията „Монсанто“ да
Коментари Харесай

Съкрушителна присъда: "Монсанто" ще плаща 2 милиарда на семейство болно от рак заради "Раундъп"

Съд в щата Калифорния, Съединени американски щати разпореди на компанията „ Монсанто “ да изплати два милиарда $ обезщетение за нанесени вреди на фамилна двойка, която твърди, че препарат на компанията е причина за болестта им от рак, съобщи Агенция Франс Прес.

Решението е последното от серията правосъдни провали на „ Монсанто “, която е благосъстоятелност на концерна "Байер ", по отношение на препарата „ Раундъп “. Компанията упорства, че продуктът на основата на глифозат не е обвързван със болести от рак.

Юридическият екип на фамилната двойка дефинира присъденото обезщетение, като „ историческо “, като съобщи, че то възлиза общо на 2,055 милиарда $, откакто са добавени малко повече от 55 милиона $, като обезщетителни вреди.

Решението идва след поредност федерални каузи против фамозния хербицид Раундъп (Roundup) на агрохимическия колос Monsanto.

След Диуейн "Лий " Джонсън, 46-годишен татко на две деца, диагностициран с рак на кръвта - неходжкинов лимфом, който е нелечим - в този момент различен калифорниец, Едуин Хардъмен, упреква глифозата, че е съдействал за неговото раково заболяване от същия вид.

Този гражданин на Сонома, северно от Сан Франциско, твърди, че е употребявал щедро Раундъп срещу плевели в парцела си още от 1980-те години до 2012 година, акцентират неговите юристи. Той подал тъжба против Monsanto през 2016 година, откакто бил диагностициран с рак.

Според жалбата агрохимическият колос "е знаел или е имал детайли, с цел да знае, че Раундъп има дефекти и не е сигурен препарат и че може да аргументи рак или други болести или тежки пострадвания ".
В този федерален съд в Сан Франциско сега се пренасочват над 760 от общо 9300 тъжби против Раундъп в Съединени американски щати, отбелязва Ройтерс. Германската група Bayer, която купи Monsanto за 62,5 милиарда $, отхвърля този хербицид да е рисков за здравето и акцентира, че той е позволен от регулаторите по света.

Глифозатът е избран като "вероятно канцерогенно вещество " от 2015 година от един от клоновете на Световната здравна организация (СТО), само че не и от европейските организации за сигурност на храните и за сигурност на химическите артикули.

Все по-голям брой организации се борят за неговата възбрана, напомня Агенция Франс Прес. Франция се ангажира да го забрани до 2021 година.

Припомняме, че учени от Вашингтонския университет обявиха, че необятно употребяваният хербицид глифозат усилва риска от рак с над 40%, заяви уеб сайтът MedicalXpress на 17 февруари 2019 година

Специалистите са създали метаанализ на научни изявления през интервала 2011-2018 година, в това число на проучвания, обхванали над 54 хиляди души, занимаващи се с обработката на растения с пестициди. Оказало се, че глифозат усилва риска от неходжкинов лимфом с 41%.

Получените данни съответстват със заключенията на Международната организация за проучване на рака, която през 2015 година разгласи въпросния хербицид за евентуален канцероген за индивида.

Глифозат за пръв път е употребен като хербицид през 1974 година Използването му в селското стопанство внезапно се усили от средата на първото десетилетие на 21-ви век, когато бе въведена практиката растения да се пръскат хербициди малко преди прибирането на реколтата. В резултат е допустимо в този момент зърнените култури да съдържат повече токсични субстанции.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР