Събуждането сутрин трябва да бъде освежаващо начало на деня. За

...
Събуждането сутрин трябва да бъде освежаващо начало на деня. За
Коментари Харесай

Какво е бруксизъм или защо се събуждаме със стиснати зъби?

Събуждането заран би трябвало да бъде освежаващо начало на деня. За доста хора то е съпроводено със чудноват и противен признак – стиснати зъби. Той е прочут още като бруксизъм. 

Това положение е доста по-разпространено, в сравнение с можем да си представим. Много хора не осъзнават, че стягат зъбите си до момента в който спят.

Последствия от стиснати зъби

Чести последици при този признак са болежка в челюстта, главоболие или даже развалени зъби.

Какво е бруксизъм или за какво се разсънваме със стиснати зъби? 14.08.24 05:00 Ето с коя вкусна и здравословна закуска ще държите кръвната захар в норма 14.08.24 04:30 Магическата 13-дневна диета на космонавтите: И ти можеш! 14.08.24 03:00 Разкрит е най-хубавият чай за бездънен сън! 14.08.24 02:30 Може ли честото миене на косата да я накара да пораства по-бързо? 14.08.24 02:00

Какво съставлява бруксизмът?

Бруксизмът е положение, при което човек несъзнателно стяга или скърца със зъбите си, най-често по време на сън. Това положение може да бъде както краткотрайно, по този начин и хронично. То може да засегне хора на всякаква възраст. Докато някои са наясно със своето положение, други могат да не осъзнават казуса, до момента в който не изпитат физически признаци или не им бъде казано от сътрудник, който забележи шумното скърцане по време на сън.

Бруксизмът може да бъде разграничен на две съществени категории: нощен бруксизъм (по време на сън) и дневен бруксизъм (когато човек е буден). Въпреки че аргументите за двата вида могат да се припокриват, те постоянно са свързани с разнообразни фактори.

Съществуват няколко аргументи за бруксизъм

Една от главните е стресът и тревогата. Много хора, които претърпяват мощен стрес или прочувствено напрежение, могат неумишлено да стартират да стискат зъбите си като метод на справяне с напрежението. Това се случва както денем, по този начин и през нощта, когато мозъкът продължава да обработва насъбраното напрежение.

Други вероятни аргументи да се събудим със стиснати зъби са нарушавания в съня. Това да вземем за пример, е сънна апнея, при която дишането краткотрайно стопира по време на сън, което може да докара до стресови реакции в тялото, в това число притискане на зъбите. Неравномерността на зъбите или неправилното им нареждане също може да провокира бруксизъм, защото челюстта се пробва да откри подобаващата позиция за отмора.

Генетичните фактори също могат да играят роля. Някои хора са по-предразположени към признак на стиснати зъби заради наследствени особености. Освен това, потреблението на стимуланти като кофеин и алкохол, както и пушенето, може да усили риска от бруксизъм.

Какви са следствията?

Бруксизмът може да докара до редица неприятни последствия, изключително в случай че не бъде третиран навреме. Една от най-честите последствия е износването на зъбите, което може да докара до сензитивност, кариеси и даже до потребност от зъбни коронки. Стискането на зъбите може също да аргументи болежка в челюстта, главоболие, както и мускулни болки в лицето и шията.

В по-тежки случаи бруксизмът може да докара до разстройство на темпоромандибуларната става (ТМС), което може да аргументи мощна болежка и затруднено отваряне на устата. Това положение може съществено да утежни качеството на живота и да изисква здравна интервенция.

Как да се оправим?

Лечението на бруксизъм зависи от неговата тежест и аргументите, които го провокират. Едно от първите неща, които може да се направи, е да се опитате да намалите напрежението и тревогата в всекидневието си. Техники за релаксация като медитация, йога или надълбоко дишане могат да оказват помощ за понижаване на напрежението и надлежно на стискането на зъбите.

Зъболекарят може да предложи потреблението на специфични защитни шини, които се носят по време на сън и защищават зъбите от изхабяване. Ако бруксизмът е обвързван с нарушавания на съня, като сънна апнея, лекуването на тези съществени проблеми може да помогне за понижаване на стискането на зъбите.

Коригирането на зъбната захапка посредством ортодонтски процедури също може да бъде решение, в случай че неправилното нареждане на зъбите е повода за бруксизма.

Събуждането със стиснати зъби може да бъде знак за бруксизъм – положение, което постоянно е резултат от стрес или други здравословни проблеми. Въпреки че може да наподобява като малък проблем, бруксизмът може да докара до съществени последици за вашето здраве и качество на живот. Разпознаването на признаците и вземането на подобаващи ограничения за справяне с тях са основни за попречване на дълготрайни проблеми. Важно е да обърнете внимание на това положение и да потърсите помощ, в случай че забележите, че стискате зъбите си през нощта.

Източник: Actualno.com

Още вести четете в: Здраве За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР