Станимир Михайлов пред Zdrave.net: Ще регулираме броя на хоспитализациите с предварителен контрол
С шефа на НЗОК Станимир Михайлов беседваме за миналата година в Здравната каса, има ли недостиг в бюджета, какви са опциите за развиване на системата през 2025 година В диалога участваха шефът на Дирекция „ Бюджет и финансови параметри “ в Здравната каса Ганка Аврамова и шефът на Дирекция „ Лекарствени артикули и диетични храни “ Владимир Афенлиев.
Г-н Михайлов, по време на чуване в Народното събрание по отношение на недостига в бюджета на НЗОК, служебният здравен министър доктор Галя Кондева съобщи, че за регистрираните 146 млн. лева надлимитна активност би трябвало да се потърси механизъм за възнаграждение, въпреки тези средства да не са включени в бюджета на Касата за 2025 година Как може да се случи това?
Това е обвързване, което ще бъде платено, защото има благоприятни условия, които са написани в закона за обществените финанси. Още на първото съвещание на Надзорния съвет за тази година ще предложим такива разновидности. Искам да подчертая, че в Надзорния съвет влизат двама представители на Министерството на здравеопазването – единият е ръководителят, който е зам.-министър, а другият е шефът на Изпълнителна организация „ Медицински контрол “, тъй че те са осведомени както със обстановката, по този начин и с опциите за разрешаването й. Касата постоянно заплаща на договорните си сътрудници за осъществената активност.
В Народното събрание оперативното управление на Касата беше упрекнато, че поради погрешно извършено договаряне във връзка с размери и цени на медицинските действия в лечебните заведения, изпълнителните на болнична помощ планувано са сложени в състояние на надлимитна активност.
Няма да разясня съответни изявления, ще кажа единствено обстоятелствата.
За 2024 година сме отчели 200 000 хоспитализации повече, по тази причина те са заложени и в плана за бюджета за тази година – общо 2,3 млн. хоспитализации. Друг е въпросът за какво сме стигнали до там? Какви са аргументите? И ние се постарахме да създадем разбор и да изведем тези аргументи.
Октомври месец, когато бях възобновен като шеф на НЗОК, поисках информация, с цел да видя размерите на хоспитализациите на национално равнище. Какво открих? За първите три месеца на 2024 година хоспитализациите са релативно постоянно число. Веднага след влизане на решението на Конституционния съд след април месец размерите в болнична помощ първо скачат доста внезапно, по-късно малко понижават, само че междинният % на нарастване по отношение на първите три месеца на годината за месеците април, май, юни, юли, август, септември и октомври е 9.6%, съвсем 10%. Вероятно до края на годината междинното нарастване ще е 10%, тъй като декември се оказа изключително мощен във връзка с хоспитализациите.
За да се изяснят аргументите за това нарастване беше основана работна група, а преди този момент беше издадена заповед от подуправителя на Касата, до момента в който изпълняваше длъжността шеф, да се прави ежемесечен надзор и с решение на Надзорния съвет да се изискват отчети от шефовете на районните каси, в които да бъдат описвани инспекциите, резултатите, аргументите за надвишената предел на активност. Знаете, че първоначално този развой не потръгна добре. Не всички бяха пуснали такива отчети или отчетите не бяха цялостни, само че от октомври месец нататък зададохме формат на отчета, който те трябваше прецизно да съблюдават, в това число за аргументите, в това число за подхванатите от тях ограничения. Проведохме срещи, неколкократно с всички шефове на районни каси, обяснихме какво желаеме и получихме противоположна информация.
Обобщавайки това, което започнахме да получаваме като противоположна информация, работната група излезе с отчет, който към този момент е оповестен на интернет страницата на Здравната каса. Подчертавам, че това е резултат от труда на експертите на Централно ръководство на НЗОК от профилираните дирекции и те единомислещо са стигнали до изводите, посочени в отчета - че главната причина за по-големия размер активност е увеличеният брой лечебни заведения и новата активност в съществуващите лечебни заведения, което основава блян за привличане на пациентите от извънболничната в болничната помощ за отчитане на по скъпа активност. Също по този начин, на база на цялата тази информация, може да се направи обосновано съмнение, че патологията по клинични пътеки на доста места е изкуствено повишена. Докато работеше тази група изискахме разбори, които обаче бяха на равнище освен клинични пътеки, освен лечебни заведения, а на равнище ЕГН на здравноосигурено лице. Това е най-детайлния разбор, тъй като към този момент може да се види по избрани критерии къде, в кои районни каси и в кои лечебни заведения това здравноосигурено лице е лекувано, наблюдава се има ли логическа аргументация за това лекуване и дали това, за което е лекувано това лице е обвързвано с предходните му болести.
Бяхте загатнали, че са открити странни многократни хоспитализации..
На базата навръх сходен аршин влязохме в няколко лечебни заведения и бяха открити хоспитализации, които не са се случвали. В резултат на това, единствено за един месец за няколко лечебни заведения бяха пуснати предложения за възобновяване на непозволено получени суми на стойност към 500 000 лева
Това ли е повода за надвишаването на сумата за болнична помощ, гласувана в Закона за бюджета на НЗОК?
Не. Причините са тези, които са посочени в отчета и не е една. Ние тръгнахме по един аршин и констатирахме, че има доста активност, която да свалим. Тези непозволено получени суми са единствено за няколко лечебни заведения, а ние ще проверим целия размер активност по критерия лица с многократни хоспитализации. Става дума евентуално за повече от 10 милиона лв.. Вече са издадени инструкции към районните здравноосигурителни каси да правят инспекции по лечебни заведения, където има такива многократни хоспитализации. И това ще е развой през цялата 2025 година да се вършат сходни инспекции, с цел да се установи обикновено ли е или не е обикновено да бъдат приети в болница толкоз доста пъти избрани лица. Има случаи, в които това е медицински обосновано и се потвърди от инспекциите, само че има и други случаи, в които не е медицински обосновано.
По-важното е, че вследствие на работата на работната група се стигна до един много значим извод - че Касата би трябвало да усъвършенства контрола си преди възнаграждение. Това е по този начин нареченият прелиминарен надзор преди възнаграждение, който се прави на равнище районни каси. С шефовете на районните каси и на Контрол на болничната помощ стигнахме до извода, че е по-добре там, където е допустимо и където текстовете НРД го разрешават, да го въведем автоматизирано, т.е. с автоматизирана контрола, която да отхвърля краткотрайно активност, която би трябвало да бъде тествано и по-късно да бъде заплатена.
Това към този момент е направено, нали?
Да. Въведохме тази контрола и резултатът беше, че отхвърлените на прелиминарен надзор за възнаграждение действия се усилиха двойно.
Това сподели, че с цел да няма надвишаване на средствата, би трябвало да подобрим предварителния надзор. Убеден съм, че тогава няма да имаме такава стойност от надлимитна активност.
И в действителност нашата задача е тази ние да прегледаме този голям размер от активност по разнообразни критерии, които сме си подбрали и считаме, че те ни дават ясна визия къде може да има пропуснати неточности от лечебните заведения и да желаяме възобновяване на огромна част от тези 146 милиона лв., които остават като обвързване за 2025 година. Само че, в случай че преди този надзор се е правил на инцидентен принцип, в този момент към този момент ще го правим по избрани критерии целеустремено, а предварителният надзор ще отсява активността, която би трябвало да преглеждаме по тези критерии и едвам по-късно ще я заплащаме.
Тези 146 млн. лева, които сега се дължат на лечебните заведения за възнаграждение на надлимитната активност, ще бъдат ли заплатени напълно или ще намалеят в следствие от новите инспекции?
Дори и да бъдат заплатени в този момент напълно, при всички положения чакам огромна част от тази сума да желаяме да ни бъде възобновена назад единствено, че би трябвало да го потвърдим с инспекции и протоколи.
Ганка Аврамова: В касата няма недостиг по закона за бюджета. Ние приключваме на уравновесено бюджетно салдо. Към 31.12.2024г. сме разплатили всички декларирани средства, фактурирани от договорните сътрудници в границите на ресурса с който сме разполагали. Касата може да има бъдещи отговорности, само че не и недостиг. Когато имаме остатък се образуват налични парични средства по сметката в Българска народна банка.
Как по този начин?
Ганка Аврамова: Приходите би трябвало да са равни на разноските. Ако с някаква сума приходите надвишават направените разноски, имаме остатък. През последните няколко години в края на годината има спомагателни доходи,които докато работи Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА) могат да се употребяват за разноски с решение на Надзорния съвет на НЗОК.
Има ли превишение при средствата за медикаменти?
Няма проблем със средствата за медикаменти. При медикаментите работи и механизъм за предвидимост и резистентност. По отношение на онколекарствата по решение на Надзорния съвет на Касата и БЛС беше признато заплащането на лекуването на онкоболните пациенти да бъде включено в приложение 1 – т.е. каквото е регистрирано, това да е заплатено. Т.нар. надлимитна активност се образува от останалата активност, която е по приложение 2 към самостоятелните контракти с лечебните заведения. Това са всички останали действия хирургични и лечебни. В приложение 3 са новаторските действия и роботизираната хирургия.
Владимир Афенлиев: От 3 години насам НЗОК всяка година утвърждава най-малко 20-25 супер нови и супер скъпи молекули, от които 95% минимум са за онколечение, както и още толкоз нови показания на към този момент съществуващи молекули от позитивния лист, които на практика са напълно нови молекули. Съответно и всяка година има повишаване на разхода, тъй като естественият механизъм при медикаментите е следния - когато изтече патента на едно скъпо лекарство, то би трябвало да бъде сменено с генеричен или биоподобен медикамент.
За страдание има още какво да се желае в българската лекарствена политика, защото сега влизането на генерици и биоподобни лекарства и свалянето на цената по закон с 20-30% не може да компенсира навлизането на новите молекули. Това е натурален развой.
Не бива да се не помни, че от 1 януари в Европейския съюз има нови правила и всички онколекарства ще идват с оценка на здравната технология. Доклад, който е юридически централно в Европейската организация.
Субективният миг завършва. Това чисто здравната част, т.е. там се потвърждава, че от тази нова молекула има здравна потребност.
Какъв е резултатът от използването на формулата за среднопретеглената стойност на онкологичните лекарства?
Изготвили сме разбор от 1 юли до 1 ноември, който следва да създадем обществен. Има резултат в посока редуциране на разноските на НЗОК за лекарствените артикули, предопределени за онкоболни пациенти. Ефектът не е огромен първоначално, както и чакахме при приемането на формулата със среднопретеглената цена. Ефект има, който би трябвало да се развива във времето и да става все по огромен. Най-голям резултат обаче ще има, когато Министерството на здравеопазването успее да организира процедурата за рамковите съглашения, тъй като тази формула е заместващ вид за възнаграждение от страна на НЗОК.
Здравната каса има едно главно обвързване – да заплаща. Иначе цените се дефинират на друго място, наредбите и законодателните начинания се дефинират от други институции, а ние би трябвало единствено да плащаме и да обираме луфтовете сред пациентите и всички останали.
А какъв беше резултата от увеличението на реимбурсацията на медикаментите за сърдечносъдови заболявания?
Владимир Афенлиев: Това са най евтините базисни лечения за хора със сърдечносъдови болести. Само че нормално тези пациенти най-често са пенсионери, хора с ниски приходи, хора в отдалечените региони, мъчно налични.
Един подобен пенсионер на село, когато има изписани 5 медикаменти и сумарно при пенсия 500 лева би трябвало да даде 150-200 заради огромното доплащане, първоначално стопира медикаментите през лятото, тъй като тогава се усеща добре. След това взема решение да се откаже от два-три от останалите лекарства и най-после прави случай и отива в болница, където Касата заплаща 40-50 000 лева за лекуването му. Това е скритият резултат от тази политика, който че се ускорява още повече.
В резултат от увеличената реимбурсация тези хора стартират постоянно да си взимат медикаментите, последователно ще се научат, че една част от медикаментите в действителност са безвъзмездни, а на това ще се научат и лекарите – да изписват по-често референтните субстанции.
До момента, броят на новите пациенти, получаващи безвъзмездни медикаменти е 56144 ЗОЛ.
Смятате ли, че проектобюджетът на НЗОК за 2025 година ще покрие всички потребности в системата?
Ние го правихме още преди да имаме окончателните данни за приключването на тази година, защото ситуацията беше извънредно динамична всеки месец и имаше разнообразни изненади. Най-важното му достолепие, най-малко аз го смятам за такова, е запазването на политиките, които бяха стартирани през 2024 година
По отношение на болничната помощ, без да имаме работещ парламент и постоянно държавно управление, ние не можем да предлагаме спомагателни промени, защото за спомагателни промени би трябвало да има политическа поддръжка, а сега не усещаме такава. И по тази причина сме се въздържали от предложение на спомагателни промени. Същевременно при регистрирани 2 300 000 хоспитализации, до момента в който не ги потвърдим с инспекциите през идващите месеци, не можем да си позволим да оставим пациента без подсигуряване със средства през болничните лечебни заведения.
Това, което е в нашите благоприятни условия, защото нямаме опция за законодателна самодейност, е в договарянията с Българския лекарски съюз по идния анекс към НРД, е да предложим текстове и условия, с които да се опитаме да изнесем част от дейностите от болничната помощ в извънболничната. Предварително сме маркирали някои тематики в предварителните диалози. Другата посока е в възстановяване на нашата вътрешна организация и в посока прелиминарен надзор.
Г-н Михайлов, по време на чуване в Народното събрание по отношение на недостига в бюджета на НЗОК, служебният здравен министър доктор Галя Кондева съобщи, че за регистрираните 146 млн. лева надлимитна активност би трябвало да се потърси механизъм за възнаграждение, въпреки тези средства да не са включени в бюджета на Касата за 2025 година Как може да се случи това?
Това е обвързване, което ще бъде платено, защото има благоприятни условия, които са написани в закона за обществените финанси. Още на първото съвещание на Надзорния съвет за тази година ще предложим такива разновидности. Искам да подчертая, че в Надзорния съвет влизат двама представители на Министерството на здравеопазването – единият е ръководителят, който е зам.-министър, а другият е шефът на Изпълнителна организация „ Медицински контрол “, тъй че те са осведомени както със обстановката, по този начин и с опциите за разрешаването й. Касата постоянно заплаща на договорните си сътрудници за осъществената активност.
В Народното събрание оперативното управление на Касата беше упрекнато, че поради погрешно извършено договаряне във връзка с размери и цени на медицинските действия в лечебните заведения, изпълнителните на болнична помощ планувано са сложени в състояние на надлимитна активност.
Няма да разясня съответни изявления, ще кажа единствено обстоятелствата.
За 2024 година сме отчели 200 000 хоспитализации повече, по тази причина те са заложени и в плана за бюджета за тази година – общо 2,3 млн. хоспитализации. Друг е въпросът за какво сме стигнали до там? Какви са аргументите? И ние се постарахме да създадем разбор и да изведем тези аргументи.
Октомври месец, когато бях възобновен като шеф на НЗОК, поисках информация, с цел да видя размерите на хоспитализациите на национално равнище. Какво открих? За първите три месеца на 2024 година хоспитализациите са релативно постоянно число. Веднага след влизане на решението на Конституционния съд след април месец размерите в болнична помощ първо скачат доста внезапно, по-късно малко понижават, само че междинният % на нарастване по отношение на първите три месеца на годината за месеците април, май, юни, юли, август, септември и октомври е 9.6%, съвсем 10%. Вероятно до края на годината междинното нарастване ще е 10%, тъй като декември се оказа изключително мощен във връзка с хоспитализациите.
За да се изяснят аргументите за това нарастване беше основана работна група, а преди този момент беше издадена заповед от подуправителя на Касата, до момента в който изпълняваше длъжността шеф, да се прави ежемесечен надзор и с решение на Надзорния съвет да се изискват отчети от шефовете на районните каси, в които да бъдат описвани инспекциите, резултатите, аргументите за надвишената предел на активност. Знаете, че първоначално този развой не потръгна добре. Не всички бяха пуснали такива отчети или отчетите не бяха цялостни, само че от октомври месец нататък зададохме формат на отчета, който те трябваше прецизно да съблюдават, в това число за аргументите, в това число за подхванатите от тях ограничения. Проведохме срещи, неколкократно с всички шефове на районни каси, обяснихме какво желаеме и получихме противоположна информация.
Обобщавайки това, което започнахме да получаваме като противоположна информация, работната група излезе с отчет, който към този момент е оповестен на интернет страницата на Здравната каса. Подчертавам, че това е резултат от труда на експертите на Централно ръководство на НЗОК от профилираните дирекции и те единомислещо са стигнали до изводите, посочени в отчета - че главната причина за по-големия размер активност е увеличеният брой лечебни заведения и новата активност в съществуващите лечебни заведения, което основава блян за привличане на пациентите от извънболничната в болничната помощ за отчитане на по скъпа активност. Също по този начин, на база на цялата тази информация, може да се направи обосновано съмнение, че патологията по клинични пътеки на доста места е изкуствено повишена. Докато работеше тази група изискахме разбори, които обаче бяха на равнище освен клинични пътеки, освен лечебни заведения, а на равнище ЕГН на здравноосигурено лице. Това е най-детайлния разбор, тъй като към този момент може да се види по избрани критерии къде, в кои районни каси и в кои лечебни заведения това здравноосигурено лице е лекувано, наблюдава се има ли логическа аргументация за това лекуване и дали това, за което е лекувано това лице е обвързвано с предходните му болести.
Бяхте загатнали, че са открити странни многократни хоспитализации..
На базата навръх сходен аршин влязохме в няколко лечебни заведения и бяха открити хоспитализации, които не са се случвали. В резултат на това, единствено за един месец за няколко лечебни заведения бяха пуснати предложения за възобновяване на непозволено получени суми на стойност към 500 000 лева
Това ли е повода за надвишаването на сумата за болнична помощ, гласувана в Закона за бюджета на НЗОК?
Не. Причините са тези, които са посочени в отчета и не е една. Ние тръгнахме по един аршин и констатирахме, че има доста активност, която да свалим. Тези непозволено получени суми са единствено за няколко лечебни заведения, а ние ще проверим целия размер активност по критерия лица с многократни хоспитализации. Става дума евентуално за повече от 10 милиона лв.. Вече са издадени инструкции към районните здравноосигурителни каси да правят инспекции по лечебни заведения, където има такива многократни хоспитализации. И това ще е развой през цялата 2025 година да се вършат сходни инспекции, с цел да се установи обикновено ли е или не е обикновено да бъдат приети в болница толкоз доста пъти избрани лица. Има случаи, в които това е медицински обосновано и се потвърди от инспекциите, само че има и други случаи, в които не е медицински обосновано.
По-важното е, че вследствие на работата на работната група се стигна до един много значим извод - че Касата би трябвало да усъвършенства контрола си преди възнаграждение. Това е по този начин нареченият прелиминарен надзор преди възнаграждение, който се прави на равнище районни каси. С шефовете на районните каси и на Контрол на болничната помощ стигнахме до извода, че е по-добре там, където е допустимо и където текстовете НРД го разрешават, да го въведем автоматизирано, т.е. с автоматизирана контрола, която да отхвърля краткотрайно активност, която би трябвало да бъде тествано и по-късно да бъде заплатена.
Това към този момент е направено, нали?
Да. Въведохме тази контрола и резултатът беше, че отхвърлените на прелиминарен надзор за възнаграждение действия се усилиха двойно.
Това сподели, че с цел да няма надвишаване на средствата, би трябвало да подобрим предварителния надзор. Убеден съм, че тогава няма да имаме такава стойност от надлимитна активност.
И в действителност нашата задача е тази ние да прегледаме този голям размер от активност по разнообразни критерии, които сме си подбрали и считаме, че те ни дават ясна визия къде може да има пропуснати неточности от лечебните заведения и да желаяме възобновяване на огромна част от тези 146 милиона лв., които остават като обвързване за 2025 година. Само че, в случай че преди този надзор се е правил на инцидентен принцип, в този момент към този момент ще го правим по избрани критерии целеустремено, а предварителният надзор ще отсява активността, която би трябвало да преглеждаме по тези критерии и едвам по-късно ще я заплащаме.
Тези 146 млн. лева, които сега се дължат на лечебните заведения за възнаграждение на надлимитната активност, ще бъдат ли заплатени напълно или ще намалеят в следствие от новите инспекции?
Дори и да бъдат заплатени в този момент напълно, при всички положения чакам огромна част от тази сума да желаяме да ни бъде възобновена назад единствено, че би трябвало да го потвърдим с инспекции и протоколи.
Ганка Аврамова: В касата няма недостиг по закона за бюджета. Ние приключваме на уравновесено бюджетно салдо. Към 31.12.2024г. сме разплатили всички декларирани средства, фактурирани от договорните сътрудници в границите на ресурса с който сме разполагали. Касата може да има бъдещи отговорности, само че не и недостиг. Когато имаме остатък се образуват налични парични средства по сметката в Българска народна банка.
Как по този начин?
Ганка Аврамова: Приходите би трябвало да са равни на разноските. Ако с някаква сума приходите надвишават направените разноски, имаме остатък. През последните няколко години в края на годината има спомагателни доходи,които докато работи Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА) могат да се употребяват за разноски с решение на Надзорния съвет на НЗОК.
Има ли превишение при средствата за медикаменти?
Няма проблем със средствата за медикаменти. При медикаментите работи и механизъм за предвидимост и резистентност. По отношение на онколекарствата по решение на Надзорния съвет на Касата и БЛС беше признато заплащането на лекуването на онкоболните пациенти да бъде включено в приложение 1 – т.е. каквото е регистрирано, това да е заплатено. Т.нар. надлимитна активност се образува от останалата активност, която е по приложение 2 към самостоятелните контракти с лечебните заведения. Това са всички останали действия хирургични и лечебни. В приложение 3 са новаторските действия и роботизираната хирургия.
Владимир Афенлиев: От 3 години насам НЗОК всяка година утвърждава най-малко 20-25 супер нови и супер скъпи молекули, от които 95% минимум са за онколечение, както и още толкоз нови показания на към този момент съществуващи молекули от позитивния лист, които на практика са напълно нови молекули. Съответно и всяка година има повишаване на разхода, тъй като естественият механизъм при медикаментите е следния - когато изтече патента на едно скъпо лекарство, то би трябвало да бъде сменено с генеричен или биоподобен медикамент.
За страдание има още какво да се желае в българската лекарствена политика, защото сега влизането на генерици и биоподобни лекарства и свалянето на цената по закон с 20-30% не може да компенсира навлизането на новите молекули. Това е натурален развой.
Не бива да се не помни, че от 1 януари в Европейския съюз има нови правила и всички онколекарства ще идват с оценка на здравната технология. Доклад, който е юридически централно в Европейската организация.
Субективният миг завършва. Това чисто здравната част, т.е. там се потвърждава, че от тази нова молекула има здравна потребност.
Какъв е резултатът от използването на формулата за среднопретеглената стойност на онкологичните лекарства?
Изготвили сме разбор от 1 юли до 1 ноември, който следва да създадем обществен. Има резултат в посока редуциране на разноските на НЗОК за лекарствените артикули, предопределени за онкоболни пациенти. Ефектът не е огромен първоначално, както и чакахме при приемането на формулата със среднопретеглената цена. Ефект има, който би трябвало да се развива във времето и да става все по огромен. Най-голям резултат обаче ще има, когато Министерството на здравеопазването успее да организира процедурата за рамковите съглашения, тъй като тази формула е заместващ вид за възнаграждение от страна на НЗОК.
Здравната каса има едно главно обвързване – да заплаща. Иначе цените се дефинират на друго място, наредбите и законодателните начинания се дефинират от други институции, а ние би трябвало единствено да плащаме и да обираме луфтовете сред пациентите и всички останали.
А какъв беше резултата от увеличението на реимбурсацията на медикаментите за сърдечносъдови заболявания?
Владимир Афенлиев: Това са най евтините базисни лечения за хора със сърдечносъдови болести. Само че нормално тези пациенти най-често са пенсионери, хора с ниски приходи, хора в отдалечените региони, мъчно налични.
Един подобен пенсионер на село, когато има изписани 5 медикаменти и сумарно при пенсия 500 лева би трябвало да даде 150-200 заради огромното доплащане, първоначално стопира медикаментите през лятото, тъй като тогава се усеща добре. След това взема решение да се откаже от два-три от останалите лекарства и най-после прави случай и отива в болница, където Касата заплаща 40-50 000 лева за лекуването му. Това е скритият резултат от тази политика, който че се ускорява още повече.
В резултат от увеличената реимбурсация тези хора стартират постоянно да си взимат медикаментите, последователно ще се научат, че една част от медикаментите в действителност са безвъзмездни, а на това ще се научат и лекарите – да изписват по-често референтните субстанции.
До момента, броят на новите пациенти, получаващи безвъзмездни медикаменти е 56144 ЗОЛ.
Смятате ли, че проектобюджетът на НЗОК за 2025 година ще покрие всички потребности в системата?
Ние го правихме още преди да имаме окончателните данни за приключването на тази година, защото ситуацията беше извънредно динамична всеки месец и имаше разнообразни изненади. Най-важното му достолепие, най-малко аз го смятам за такова, е запазването на политиките, които бяха стартирани през 2024 година
По отношение на болничната помощ, без да имаме работещ парламент и постоянно държавно управление, ние не можем да предлагаме спомагателни промени, защото за спомагателни промени би трябвало да има политическа поддръжка, а сега не усещаме такава. И по тази причина сме се въздържали от предложение на спомагателни промени. Същевременно при регистрирани 2 300 000 хоспитализации, до момента в който не ги потвърдим с инспекциите през идващите месеци, не можем да си позволим да оставим пациента без подсигуряване със средства през болничните лечебни заведения.
Това, което е в нашите благоприятни условия, защото нямаме опция за законодателна самодейност, е в договарянията с Българския лекарски съюз по идния анекс към НРД, е да предложим текстове и условия, с които да се опитаме да изнесем част от дейностите от болничната помощ в извънболничната. Предварително сме маркирали някои тематики в предварителните диалози. Другата посока е в възстановяване на нашата вътрешна организация и в посока прелиминарен надзор.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ