С цена от 8,20 евро на час трудът в България

...
С цена от 8,20 евро на час трудът в България
Коментари Харесай

Най-евтината работна ръка в ЕС отново е у нас - чувствате ли се добре, че взимате мизерни заплати?

С цена от 8,20 евро на час трудът в България остава най-евтиният в Европейски Съюз, където междинното ниво е 30,50 евро. Но пък за 10 години разноските за труд в България са нарастнали със 141,2 %, написа DW.

В индустрията в Германия един час труд коства приблизително 44 евро, в това число спомагателните разноски за осигуровки, гласят формалните данни на Федералната статистическа работа. Излиза, че в Германия се заплаща с 44 % повече, в сравнение с е междинното равнище в Европейски Съюз (30,50 евро). Това подрежда страната на четвърто място в Общността.

И в областта на услугите разноските за труд в Германия - възлизащи на 38 евро на час - са по-високи с 26 % от междинното за Европейски Съюз ниво. Т.е. тя заема шесто място измежду 27-те. Като цяло във връзка с разноските за труд Германия е на седмо място в Европейски Съюз - към този момент от години.



От данните на статистиците излиза наяве, че най-високи са разноските за труд в Люксембург - 50,70 евро на час, оттова нататък следват Дания, Белгия, Франция, Нидерландия и Швеция.

Най-ниските разноски за труд са в България - 8,20 евро на час.



У нас приказката - който работи, живее добре, не е настояща. Колкото и да работиш, няма да спечелиш кой знае какъв брой - едвам ще ти стигнат за храна, вероятно някоя дреха, медикаментите остават отвън листата с благоприятни условия, почивките също.

За последните 10 години разноските за труд са се нараснали най-много в Източна Европа, сочи статистиката.

Те са се повишили най-вече в България (със 141,2 процента), Румъния (със 131,7), Литва (със 122) и Латвия (със 103,3 на сто). Най-малък растеж е установен в Швеция (7,5 процента) и Италия (6,1).

Гърция пък е единствената страна в Европейски Съюз, в която разноските за труд са намалели спрямо интервала преди 10 години - минус 7,6 %.

През 2022-а максимален растеж е маркиран в разноските за труд в България - 15,5 %, в Литва - 12,9 и в Румъния - 11,8. За Германия същият индикатор е 5,6 на 100, а приблизително за Европейски Съюз - 5,2 %, сочат данните на Федералната статистическа работа.
Източник: woman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР