С цел повече сигурност и гъвкавост кабинетът предлага рестриктивни промени

...
С цел повече сигурност и гъвкавост кабинетът предлага рестриктивни промени
Коментари Харесай

Сега: Абсурдни промени от правителството: Ще проверяват работещите от вкъщи

С цел повече сигурност и еластичност кабинетът предлага рестриктивни промени в Кодекса на труда, които ще реализиран тъкмо противоположното - да създадат съвсем невъзможна работата от разстояние, която другояче безпроблемно се ползва по целия свят от пандемията насам.

Промените са цялостни с нови бюрократични условия и към работодателя, и към служителя. Те, също така, основават неравнопоставени условия сред чиновници в присъствена форма на работа и техните сътрудници, които работят от у дома.

С тях се залагат условия, за чието съблюдаване ще е мъчно да се следи, само че които отварят благоприятни условия за административен произвол. Всичко това, както нормално, е облечено в другояче смислените рекомендации на Европейска комисия по отношение на все по-трудното съвместяване на персоналния и служебния живот, написа в. " Сега ".

Противоречията сред замисъла на законопроекта и действителните текстове са поразителни. В претекстовете се приказва за потребността от еластичност, само че на процедура съгласно измененията излиза, че отсега нататък ще сме застопорени единствено на едно място - надали не няма да можем да мърдаме до дивана в хола, в случай че сме декларирали, че работим от кухнята.

Помещението, в което ще работим от разстояние, към този момент би трябвало да бъде записано в трудовия контракт, а служителят да даде документално изложение пред работодателя.

Това ще обезсмисли главното предопределение на работата от разстояние - да сме свободни да я вършим от всяка точка на света. В претекстовете дори в прав текст написа, че посредством уговаряне в трудовия контракт на съответното място, от което ще се прави работата от разстояние, " нито една от страните няма да има право едностранно да трансформира уговореното място на работата от разстояние ".

С други думи - служителят няма да може самичък да смени мястото, от което работи, примерно да слезе в близкото кафене или споделено пространство.

Въпреки че работата през днешния ден постоянно се побира в един преносим компютър, към работното ни помещение има условия то да е с " задоволителна повърхност и с условия, позволяващи на работещия да прави работата от разстояние без риск за здравето и сигурността ".

Така излиза, че на процедура за най-уязвимите групи - да вземем за пример самотна майка в тясно жилище, това другояче комфортно облекчение може да се окаже недостъпно.

По този въпрос в претекстовете се вменява внушението, че преценката къде е безвредно да работим от разстояние е на работодателя.

С цел сигурност се вкарват още нови условия - служителят би трябвало авансово да уговори с работодателя си метод на известяван за настъпила акцидент на работното място.

И когато тя настъпи, е задължен " неотложно " да го уведоми.

Този текст може да е изобилен извор на шеговити хипотези - от него излиза, че работещият от разстояние би трябвало да се уговори по какъв начин ще съобщи на шефа си, в случай че се подхлъзне по паркета или се удари на шкафа. Шкафът обаче би трябвало да е от авансово заявеното работно помещение, с цел да се води злополуката за трудова. Не е ясно какво става, в случай че примерно сме заявили работно помещение в спалнята, само че се ударим в холната гарнитура, до момента в който тичаме да вдигнем телефона по работа. Или в случай че ни е стегнала шапката и сме се отлъчили от оповестения си офис някъде другаде, където инцидентно ни сполети повреда.

“Пишеш нещо, удря те ток “ – властта умува по какъв начин да ревизира хоум офиса

Как ще се ревизира спазването на трудовите права и изискванията на труд при работата от вкъщи – на тази тематика бе отдадено последното съвещание на парламентарната комисия по електронно ръководство.

27 Яну. 2022

Едно от новите оферти дава отговор навръх предназначението си - да подсигурява съчетаването на професионалния и персоналния живот и да обезпечава опция за пълноценно превозване на свободното време.

За задачата се предлага специфичен текст, че служителят, който прави работа от разстояние, не е задължен да реализира електронна връзка с работодателя по време на междудневната и седмичната отмора, с изключение на когато в трудовия контракт са уговорени условия, при които това е възможно.

С този текст обаче има различен проблем - липсва аналогична отбрана и за присъствените чиновници. Така излиза, че работещият от у дома няма да е задължен да следи служебните чатове в извънработно време, само че на присъствения чиновник е разрешено да се звъни и нощем.

Работата от нас, преносимият компютър - от вас

По този въпрос имаше безредици и през локдауните, само че той в действителност е остарял правилник от 2011 година Когато човек работи от разстояние, работодателят би трябвало да му обезпечи за своя сметка съоръжение, консумативи, програмен продукт, устройства за връзка, включително интернет съгласуваност. Възможно е работодателят даже да инсталира система за наблюдаване, в случай че такава се постанова и в случай че има документално единодушие на служителя.

А кой ще ни следи къде сме

Промените сигурно ще възобновят и остарелия спор от пандемията кой може да влиза в дома ни на инспекция, с цел да наблюдава спазването на всичките тези нови правила. При локдауните ставаше напрежение, когато ГИТ обявяваше самодейност да ревизира хоум офиса.

Тогава беше деликатно разяснено, че в случай че вкъщи имаме обособено работно място, то това работно място може да бъде тествано освен от инспектори на ГИТ, само че и от работодателя, и от синдикатите. И в този момент в Кодекса на труда написа, че " служащите и чиновниците, които правят работа от разстояние, нямат право да отхвърлят достъп до работното място без съображение за това, в границите на откритото работно време ".

Разбира се, на процедура не се е чуло някой да е звънял по вратите на хора, работещи вкъщи. Затова и не се е налагало на никого да ревизира на процедура дали неговият дом е цитадела.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР