С развитието на новите технологии във все по-глобализирания свят България

...
С развитието на новите технологии във все по-глобализирания свят България
Коментари Харесай

Плевнелиев: Да пренастроим образователната система на България

С развиването на новите технологии във все по-глобализирания свят България не би трябвало да остава обратно. Предстои посредством на територията на София Тех Парк, страната ни да се трансформира в цифровия хъб на Европа, само че с цел да се случи това, би трябвало още работа. За новата постройка, в която ще се обитава суперкомпютърът, по кое време тя би трябвало да стане факт и по кое време изцяло ще проработи суперкомпютърът News.bg беседва с президента на България в интервала 2012-2017 година Росен Плевнелиев.

Господин президент, направихте инспекция на построяването на постройката, в която ще се обитава суперкомпютърът. Кога би трябвало да бъде подготвена постройката и по кое време би трябвало да проработи компютърът в София Тех Парк?

През август месец направихме първата копка, спомняте си доста добре - за четири месеца напредъкът е забележим, всичко се движи в график, в период, ден по ден, всички работят мобилизирано и графиците се извършват. До края на януари строителните елементи ще приключат, в това число инсталациите, които са неповторими. Такива съоръжения не е имало в постройка до момента в България и на Балканите.

От февруари месец стартират доставките на частите на самия компютър. Основните доставки ще бъдат през март, всичко това е по график, по проект и се извършва излючително правилно и тъкмо. Сградата ще бъде подготвена към края на април, в това число със суперкомпютъра, от май стартира оживяването на системите и към края на юни всичко ще бъде в работна подготвеност.

Колко работни места ще се отворят с построяването на новата постройка и стартирането в употреба на суперкомпютъра?

Ако приказваме за непосредствено - към 80, само че в случай че приказваме с изключение на директно засегнатите от постройката, инсталациите, работни места и непряко, аз мисля, че хиляди. Нека да обясня, че това, че към този момент имаме подобен суперкомпютърен център в България докара до основаването на три нова клъстера - начинания на огромни и дребни частни компании. Единият от тях е клъстер " Изкуствен разсъдък ", тъй като изкуствен интелект не може без големи изчислителни благоприятни условия.

Другият клъстер е обвързван с науките, обвързван и с човешкото здраве, тъй като те имат потребност също от голяма изчислителна мощ. Тук ще се раждат нови промишлености, нови компании, часният бранш ще осъществя плановете си и съм уверен, че приказваме за хиляди работни места.

Тук на територията на София Тех Парк, както знаем, има много вложители. На прага ли е България до нов сериозен вложител, макар че изпуснахме " Фолксваген "?

Истината е, че " Фолксваген " както видяхте, по този начин въобще не реши да прави тази фабрика. Ситуацията в света се промени толкоз фрапантно, че всички трансформираха проектите си, само че да - ние работим сега по няколко стратегически обекта от размера на " Фолксваген ", т.е. вложения от 500 млн. до 1 милиарда евро. И да - България към този момент е подготвена за тези неща, колкото по-бързо модернизираме инфраструктурата, само че огромният проблем е човешкият капитал. Колкото по-бързо успеем да пренастроим просветителната система на България, виждате университетите мислят за повече инженери, повече изчислителни техници, повече компютърни и софтуерни експерти.

Вижте, аз смятам, че по-скоро тези по-големи вложения ще бъдат в областта на човешкия капитал. В момента преговаряме за два огромни центъра за научноизследователска и развойна активност на световни компании с по 2, 3 и даже 5 000 чиновници. Ефектът от един подобен научноизследователски център да е доста по-голям, в сравнение с от една фабрика " Фолксваген ".
 Суперкомпютърът трансформира България в цифровия хъб на Европа
Суперкомпютърът трансформира България в цифровия хъб на Европа

София Тех Парк - висшият пилотаж в политиката съгласно Росен Плевнелиев
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР