С председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров от

...
С председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров от
Коментари Харесай

Д-р Маджаров: Спешно трябва да се приеме методика за разпределянето на средствата от икономиите и резерва на НЗОК

С ръководителя на Българския лекарски съюз доктор Иван Маджаров от Zdrave.net разговаряхме за митингите на медиците, доклада на НЗОК за деветмесечието и какво следва до края на годината.

Д-р Маджаров, Върховен административен съд спря дефинитивно действието на текстовете в НРД, с които се задължаваха лечебните заведения да дават заплати на медиците съгласно КТД. Какви ще са следствията от това?

Решението на съда не облекчава ситуацията на лечебните заведения и няма и да го облекчи. Работещите сътрудници ще продължат да упорстват за по-високите си хонорари. Ако има нещо позитивно, то това е, че лечебните заведения ще могат да получават контрактуваните по-високи цени на действия.

Медиците от МОБАЛ-Велико Търново излязоха на митинг поради ниските си заплати. Каква е повода да не могат да бъдат увеличени възнагражденията им?

Протестът на медиците във Велико Търново поради ниските хонорари на работещите там сътрудници евентуално ще бъде последван и от други лечебни заведения в страната. Областните и общинските лечебни заведения от няколко месеца към този момент сигнализират, че не могат с наличния размер работа, с цените на клиничните пътеки, които бяха обезпечени при договарянията напролет, и с бюджетите, които имат, да покачат заплатите до равнищата, заложени в НРД. Бяха посочени едни числа и лекарите и медицинските сестри чакаха, че ще получат това нарастване. Още повече, че имаше места, където страната извърши своите задължения като шеф: Центровете за незабавна здравна помощ; детските ясли към общините – и там заплатите бяха нараснали.

Отчетът на НЗОК към 30 септември демонстрира, че сме били прави още от началото на годината, когато твърдяхме, че средствата в бюджета на Касата са задоволителни, с цел да има нарастване на цените на клиничните пътеки не с 25%, а с 30-35%. Знаем, че броят на пациентите не може да се усилва непрестанно, както и че в някои лечебни заведения няма задоволително пациенти, а системата за възнаграждение сега е на минал пациент.

Това значи, че нито нарастването на цените на пътеките, нито понижението на размерите, което постигнахте тази година, е било задоволително.

Точно по този начин. Ние предложихме фрапантно по-голямо понижение на броя на предвижданите хоспитализации, а предложенията ни за цени значително отразяваха несъответствието сред обособените клинични пътеки в последните 10-15 години. За страдание в процеса на договарянията препоръчаните от нас параметри претърпяха промени, все пак обаче нямаше по какъв начин да не подпишем нарастване на цените от 1 май, в противоположен случай и това, което успяхме да договорим с толкоз старания, нямаше да влезе в действие. Припомням, че управлението на Касата твърдеше, че няма никаква опция цените на пътеките да се покачат с повече от 4% до 6% приблизително, тъй като нямало задоволително пари в бюджета. Към сегашната дата се вижда, че освен има задоволително пари, само че и голяма част от лечебните заведения не съумяха да си проработят месечните си бюджети. Към 30 септември има почти 135 млн. лева икономии в бюджета на Касата по перо болнична помощ. На елементарен език значи, че лечебните заведения, макар напъните, които са положили, те не са съумели да реализират стойностите, които Касата им е определила като планирани стойности за деветмесечието.  Съответно това рефлектира като по-нисък доход. Категорични сме, че лечебните заведения би трябвало да лекуват единствено тези пациенти, които имат нужда. Трябва да е пределно ясно: БЛС не упорства лечебните заведения да получават дотации  На тях би трябвало да им се заплаща за свършена работа, само че до момента в който извървим пътя до действително остойностяване на медицинските действия и труд е належащо годишно компенсиращо  увеличение на цените. Важно е да отбележим, че има образувани и към 40 млн. лева надлимитни средства, само че те се дължат на нови действия, които се извършват в някои лечебни заведения. Пари за тях също има, няма терзание за Касата.

Възможно ли е освен това състояние – осъществени икономии и разполагаем запас, в оставащите месеци от годината да бъдат изменени цените на пътеките по този начин, че да компенсират неналичието на пациенти?

Има разнообразни разновидности. Би трябвало в следствие от договарянията сред БЛС и НЗОК да се подпише такава рамка, в която през цените и през вярна оценка на упования брой пациентите, заложените средства в бюджета на НЗОК за болнична помощ да доближат до лечебните заведения в страната. По време на диалозите с Касата беше обсъждано всички средства от бюджета да бъдат разпределени по лечебните заведения до 30 септември, а останалите два месеца да бъдат покрити със средствата от запаса. Важно е да отбележим, че бюджетната година завършва на 30 ноември, а не на 31 декември. Заплащането за декември се прави със средства от бюджета за идната година. Ние към този момент сме при започване на октомври и макар опциите за предвиждания и за предварителни калкулации и този път Касата още веднъж съзнателно изчака да мине края на септември. Тези планове трябваше да са подготвени преди месец, с цел да може лечебните заведения да работят със повишени бюджети до края на бюджетната година (октомври и ноември месец).

Дори и все още ние нямаме покана да разгледаме обстановката, макар че законът задължава НЗОК при съществуване или липса на икономии да разисква по-нататъшните дейности с БЛС. За следващ път НЗОК си разрешава да нарушава закона.

Какво следва следователно?

Реализираните към 30 септември икономии просто бяха разпределени от НЗОК по месеци до края на годината по лечебните заведения, без въобще да се приказва за запаса. Излиза, че Касата счита с парите, които бяха планувани до 30 септември, да изкара цялата година.

Подхвърлят се оферти запасът да се отвори декември месец, което значи, че неразпределените средства за болнична помощ няма по какъв начин да бъдат употребявани даже за предплатени заплащания, въпреки че е порочна практиката с пари от тази година да се заплащат действия от идната. Това ни кара да мислим, че тези 170 млн. лева в запаса за болнична помощ може да бъдат употребявани за нещо друго или да се възстановят в бюджета на страната.

Описах една обстановка, в която времето е извънредно малко и единственият метод да бъдат подкрепени лечебните заведения е с НЗОК незабавно да приемем методика за разпределянето на средствата, по този начин както направихме предходната година с икономиите за първичната и профилираната извънболнична помощ.

Идеята е цените на дейностите в болничната помощ да бъдат увеличени със задна дата и лечебните заведения да получат доникъде на декември осъществените икономии по отношение на осъществената от тях активност. Така на практика всеки ще получи това, което е изработил. Това може да се случи в границите на няколко дни, само че от НЗОК още веднъж бавят нещата.

Изпратили сме писмо преди няколко дни с молба за среща, с цел да обсъдим по какъв начин да се употребява запаса. Виждаме, че се приказва за освобождение на 6 млн. лева, с цел да се покрият цените на детските кардиохирургични пътеки, само че те се покриват от общите бюджети на лечебните заведения, които ги извършват, и това решение не е разумно, няма общо с действителността. Единствената причина, заради която би трябвало да се отвори запасът, е, с цел да се обезпечи по-голяма месечна сума за лечебните заведения. За следващ път виждаме политика от страна НЗОК, която разчита на това, че на голяма част от обществото му е мъчно да чете данните от Касата. Става въпрос за една голяма каша от таблици, които в случай че не се преглеждат от специалисти, каквито имаме ние в Лекарския съюз, на практика нищо не приказват на хората. На Надзорния съвет се демонстрират едни числа и те просто ги гласоподават. Това не може да се случи при нас. Ние сме сътрудници на Здравната каса от основаването й и можем да твърдим, че не по-зле от тях разбираме системата. Аз персонално съм бил шеф на огромна РЗОК и познавам процесите чудесно. Ще напомня, че предходната година предприехме крути ограничения по същата причина, тъй като отново виждахме в стенограмите от съвещанията на Надзорния съвет, че се рапортуват погрешни неща и се вършат директни нарушавания на Закона за бюджета на Касата. Бяхме принудени да сигнализираме Прокуратурата, ДАНС и Сметната палата.

Какво се случи тогава със сигналите?

Веднага след нашите сигнали незабавно бяха ревизирани данните и се взе решение за разпределянето икономиите, които Касата твърдеше, че не съществуват. Така не допуснахме да бъде осъществено закононарушение, не се укриха средства и заради тази причина следствените органи завършиха преписката, само че не съм сигурен, че са завършили наблюдението. Тук е мястото да кажа, че в случай че тогава не бяхме договорили тези средства като икономии да постъпят в извънболничната помощ и не бяхме договорили нови цени в първичната и профилирана доболнична помощ, дигитализацията там щеше да бъде пагубно провалена. Тежестта от нея беше обезщетена единствено с тези средства.

Ще ви върна още веднъж към положението на болничната помощ в този момент. В НРД е записано, че единствено на лечебните заведения, които са постигнали равнищата на възнаграждение по КТД, ще им бъде платена активността по новите цени на пътеките. Оказва се обаче, че новите цени са нужни, с цел да се реализиран тези заплати. Това не е ли обаян кръг?

Изключително мъчно постигнахме един гратисен интервал от 1 май до 1 август, в който всички получиха възнаграждение по увеличените цени с доста по-малки условия. Това беше като заричане, че е временен интервал, през който Министерство на здравеопазването трябваше да направи разбор и оценка на обстановката в страната и сигналите, които идват от другите лечебни заведения и вероятно някои лечебни заведения, които са в най-тежко положение, трябваше да бъдат подкрепени от страната. По разбираеми и справедливи аргументи поради политическата конюнктура в страната обаче това не се случи. Независимо дали е вярно или погрешно, ние нямаше по какъв начин да не се съгласим с настояването за увеличение на приходите на медиците. Единственото, което можехме да създадем, е да се борим за спомагателни средства, с цел да могат лечебните заведения да дадат посочените хонорари. Изискването влезе в действие от 1 август, а тези заплати трябваше да се получат в края на септември. Както излиза наяве, това на доста места не е реалност и сътрудниците с съображение стачкуват. На този декор ние още веднъж ставаме очевидци на остарялата скица, която от 10-15 години очевидно е под диктовката на един и същи човек, с съществена цел не да се стабилизира и обезпечи здравната системи, а да се скрият средства с обикновен мотив – „ не можаха да ги проработят “. Когато определяш ниски цени и залагаш нереално висок брой пациенти е ясно, че лечебните заведения в огромната си част няма да съумеят да проработят парите и ще оферират все по-ниско качество на услугите. Това е още един мотив незабавно да се отвори запасът и да се одобри методика за преразпределяне на икономиите. Така лечебните заведения ще бъдат подкрепени в усилието си да усилят заплатите и да заплащат високите сметки за ток. В противоположен случай, без значение кой е министър и какво е ръководството на страната, ще има всеобща верижна реакция от митинги в структуроопределящите регионални лечебни заведения. На местата, в които лекарите и сестрите получават към 900 лева и на практика са на минимална работна заплата, няма какво да чакаме като медицинска помощ. Истината е, че младите сътрудници, даже да имат предпочитание да дадат силите си и уменията си за своя роден край, предлагайки им сходни хонорари няма по какъв начин да останат там. Грижата за районите би трябвало да бъде държавна политика, която да бъде прокарвана и през инструмента НЗОК.

Все отново има лечебни заведения, които са съумели да се оправят със заплатите?

В предишното заплатите на всички места бяха идентични. От десетилетия живеем в пазарна стопанска система. Има лечебни заведения, които дават и доста по-големи заплати от изискваните сега, и други, които както към този момент казахме изрично не се оправят и би трябвало да бъдат подкрепени. Единият метод това да се случи е точно посредством икономиите в бюджета на Касата. Скандалното е, че вместо това към този момент да е реалност, сега още веднъж се приготвя икономиите да бъдат изхарчени за друго на фона на това, че 80% от общинските и регионалните лечебни заведения в страната не могат да реализират заложените хонорари. 2000 лева за лекари и 1500 лева не са огромни заплати за висококвалифициран труд – те по-скоро към този момент са минимални. Моят зов е обществото и тези, които се интересуват от обстановката в опазването на здравето ни, да не се поддават на подправените, мъгляви пояснения от страна на управлението на НЗОК. Има ясни знаци, които да дават цялостна картина за финансовото положение на Касата – макрорамка на бюджета на НЗОК, разпределена по пера на средствата в болнична, първична извънболнична, профилирана извънболнична помощ, медикаменти и медицински произведения, както и осъществяването на бюджета към 30 септември, предстоящото му осъществяване към 30 ноември. Проследявайки деликатно тези знаци е най-лесният метод да се наблюдава има ли опит за укриване на средства и злоупотреби. Проследявайки тези знаци става повече от ясно, че в болнична помощ има икономии от 135 млн. лева, с изключение на тях има и неразпределени към 170 млн. лева в запаса. За сътрудниците в страната и шефовете на лечебните заведения споделям – пари до края на годината в бюджета на НЗОК има задоволително. Реално с икономиите се обезпечават средномесечните бюджети, които до този миг са имали лечебните заведения, а освобождението на запаса би дал опция да се разпределят към лечебните заведения в допълнение по към 35 млн. на месец до края на годината.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР