С позиция до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и

...
С позиция до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и
Коментари Харесай

Домусчиев и работодателите се обявиха против спасяването на ТЕЦ ”Марица-изток-2”

С позиция до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова работодателските организации, обединени в Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), се оповестиха изрично против „ спасяването “ на „ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ по заповед на отрасловия министър и с решение на Народно събрание, заяви уеб страницата Кмета.БГ.
" Това са непазарни практики от интервала преди 1989 година, срещу европейските политики и забавящи икономическия напредък на България ", означават в позицията си работодателите. Те показват, че тези заповеди усилват неприемливо неефективността на пазара.

„ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ ще работи на непазарна цена. Това ще коства на фонд Сигурност на електроенергийната система в годишен проект над 150 млн. лв., което ще се заплати от потребителите през закрепената съставния елемент от крайната цена на електрическа енергия, наречена „ Задължение към обществото “. Това ще увеличи в допълнение цената на електрическата енергия.

Централата, получавайки „ пари наготово “, не се стреми да си усъвършенства разноските. Работи на 50% и по-малко от потенциала си без да усъвършенства така и така раздутата бройка на личния състав. В края на 2019 година централата има близо 2400 чиновници, при конфигурирана мощ от 1620 МВ. За съпоставяне в „ КонтурГлобал Марица изток 3 “ работят малко над 400 чиновници, при конфигурирана мощ от 908 МВ, а в „ Ей и Ес 3С Марица изток 1 “ при мощ от 690 МВ има близо 380 заети. За тази неефективност на държавната Топлоелектрическа централа заплащат всички консуматори в България, възмущават се от АОБР и поосчват, че не се извършва рекомендацията, направена от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) в ценовото решение С-19, стр. 34 през юни 2019 г, а точно:

„ КЕВР смята, че държанието на сдружението следва да е насочено към търсене на благоприятни условия на пазара за покриване на разноските си посредством реализация на създадената електрическа сила на балансиращ пазар, на пазара ден напред, на пазара в границите на деня, в интервалите, когато междинните ценови равнища са над променливите разноски на сдружението 93,33 лева./Мвтч, с цел да се покрият или най-малко понижат загубите на сдружението от регистрираните условно-постоянни разноски. “

„ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ понижава производството си и усилва устойчиво загубите си – към септември 2019 година централата регистрира негативен финансов резултат от 173 млн.лв., с което способства за високата цена на ел.енергията в България, като страната ни се трансформира във вносител на електрическа енергия, всички консуматори би трябвало да покриват възходящите загуби.

Крайният резултат: ще продължим да имаме най-високата цена на тока в Европа, достигаща разлика от 25 до 50% над междинната. За м. януари 2020 година нямаше страна в Европейски Съюз с по-висока от нашата цена на електрическата енергия за промишлеността, предизвестяват работодателите.

" Категорично бизнесът желае „ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ да работи оптимално дълго. Но по следния метод:

1. България следва да вкара тъй наречените капацитетен механизъм и да вкара тръжна процедура за обезпечаване на сигурността на електроенергийната система. Това даде обещание обществено енергийният министър Теменужка Петкова в края на 2019 година, само че опроверга с издаването на заповед Е-РД-16-39/29.01.2020 година.

2. Всички ненотифицирани държавни помощи в енергетиката следва да бъдат прекъснати, а получаващите такива помощи производители да вземат участие в търг за потенциали. Тези, които предложат по-ниски цени за обезпечаване на недостигащия потенциал ще получат утвърдена от Европейска комисия държавна помощ при съответните задължения. Очакваме размера на тази помощ да бъде доста по-малак от надплащания без утвърждение на Европейска комисия до момента, към който режим се прикачи и „ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ вместо да се откачат другите.

3. Задължително „ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ би трябвало да си усъвършенства разноските. За да има късмет да завоюва квота в търга за потенциал ".

4. „ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “ да продава електрическа енергия, според рекомендацията от ценовото решение С-19/юли 2019 година на КЕВР ", споделят в позицията си работодателите.

" Уважаеми господин Борисов,

Всичко казано нагоре директно утежнява конкурентоспособността на българския бизнес и устойчивостта на обществените финанси. Икономическият напредък ще бъде „ изяден “, спасявайки непазарно комерсиалното сдружение „ Топлоелектрическа централа Марица Изток 2 “. Защото парите за вложения на стопанската система, в това число и на енергетиката ще бъдат изразходвани без да има изгода от това. Търпението ни се изчерпва и ще бъдем принудени да сезираме Европейска комисия за тези практики, които са срещу ползите на България ", предизвестяват от АОБР.

Позицията е подписана персонално от ръководителя на КРИБ и ротационен ръководител на АОБР Кирил Домусчиев.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР