С построяването на новата сграда на научната лаборатория на базата

...
С построяването на новата сграда на научната лаборатория на базата
Коментари Харесай

С новата лаборатория в базата на о. Ливингстън БАИ има ново място на картата на антарктическите изследвания, каза арх. Пенка Станчева

С построяването на новата постройка на научната лаборатория въз основата „ Св. Климент Охридски” на о. Ливингстън Българският антарктически институт (БАИ) има ново място на картата на антарктическите проучвания. Това сподели пред Българска телеграфна агенция арх. Пенка Станчева, която неотдавна получи премията „ Сграда на годината “ за постройката на научната лаборатория на българската база на Ледения континент.

По думите й това е отличие за целия екип - за проектантите, възложителите и изключително за всички, взели участие в другите стадии на реализация на този план. „ Хората, чиято мисъл, сила и пот са вложени в този план, са не един или двама - в случай че реша да изтъквам имената им ще се получи дълъг лист, в който пожертвам да пропусна някого. Тази премия е самопризнание за това, че напъните на целия екип са видяни и оценени “, сподели арх. Станчева.

Тя описа, че една от първите задания при проектирането на научната лаборатория било да се намерения за метода на осъществяване и логистиката на строителството. „ В Антарктика, при мощ на ветровете доста над познатите ни, достигащи 130-170км/ч, задачата да построиш постройка се усложнява. Метеорологичните условия са сериозна компликация при работата по подобен обект и следва да се вземат под внимание при проектирането. Късият строителен сезон от три месеца в годината, доста постоянно изменящото се време, което те изненадва с периодично повтаряне на мощен вятър, дъжд, или и двете направиха реализацията на този план тестване на волята. Изработването на металната структура в България, предварителното сглобяване и демонтиране в завода, докарването й до о. Ливингстън, разтоварването от кораба на брега, качването на мястото на строителство и най-после реализирането на самата сграда – всеки един от тези стадии на друго място въобще не са тематика за разискване, те просто се случват. Но тук тези тематики са в центъра на вниманието “, изясни арх. Станчева.

Проектирала базата на Антарктида преди всичко, съобразявайки се с изискванията и разбирайки природата по тези места като прекарване. „ За мен беше значимо да предложа елементарна за осъществяване и комфортна нова постройка. И да се откажа в точния момент от желанието си „ да блесна “ с този план. Мисля, че точно с това предлагането ми е привлякло вниманието на журито на състезанието и за това са избрали точно то да бъде осъществено “, разкава тя. И посочи, че всички решения по проектирането са съобразени, както с климата, по този начин и с потребностите на учените. По думите й функционалността е водеща в решението на постройката. „ Простотата на схемата допуска ефикасната й употреба. Начинът, по който е проектирана постройката, разрешава прибавяне на нови модули при потребност в бъдещето - както в жилищното, по този начин и в научно-изследователското крило “, означи арх. Пенка Станчева.

Според нея архитектурата може да бъде форма на национално наличие и авторитет, „ само че в този случай, посредством тази премия, означаваме най-много волята за реализация на постройката. И да, крайният резултат е значим за Български антарктически институт – в този момент те имат ново място на картата на антарктическите проучвания “, сподели арх. Станчева.

Българска телеграфна агенция напомня, че постройката на новата научна лаборатория към българската база „ Св. Климент Охридски “ на остров Ливингстън през февруари тази година. Тя бе построена в интервала 2021–2024 година и разполага с три профилирани лаборатории в направленията науки за земята, биологични науки и обща лаборатория. Създаването ѝ има за цел да разреши бързо и дейно проучване на събираните в Антарктида проби непосредствено на място, което доста покачва успеваемостта и обсега на научните проучвания.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР