С политическо злорадство депутатите от БСП и от ГЕРБ се

...
С политическо злорадство депутатите от БСП и от ГЕРБ се
Коментари Харесай

БСП и ГЕРБ поспориха за пътя на гражданите до правосъдие

С политическо зложелателство депутатите от Българска социалистическа партия и от ГЕРБ се захапаха за президентското несъгласие върху Административно-процесуалния кодекс (АПК). Заседанието на правната комисия потегли добродушно.

Емилия Друмева, представител на правния съвет на президента, посочи, че административните съдилища са държавни съдилища. Спецификата при тях е, че в разногласията, които се вземат решение в тези съдилища, едната страна постоянно е страната.
Изниква въпросът дали държавните съдилища няма да отсъждат в интерес на страната, запита тя.

Административното правораздаване е извоювало един авторитет. Законността е належащо изискване за съществуването на правовата страна, изясни Друмева. Драстичното нарастване на правосъдните такси ще попречва търсенето на правораздаване, безапелационна е представителят на правния съвет на президента.

Според Друмева не е присъщо такса да се дефинира в закон. Практиката е да се дефинира с подзаконов нормативен акт. Тя се тормози, че новите разпореждания ще се трансфорат в бариера към търсенето на правдивост. Пътят към съда постоянно би трябвало да е отворен, безапелационна е Емилия Друмева.

Според коалиция " За да остане природа с България " таксите попречват достъпа до правораздаване на хората и на организациите.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов се поинтересува какъв брой пари дава неправителственият бранш за процесуално посланичество на касационна инстанция, че такса от 370 лв. е доста за правораздаване. Явор Божанков от Българска социалистическа партия му отговори, че с политическо зложелателство ще гледа по какъв начин герберът се излага пред НПО-тата.

Еколозите се ядосаха на Кирилов, че се възползвал от ситуацията си. Затова Данаил Кирилов повери воденето на съвещанието на патриота Христиан Митев.

Промените в Административнопроцесуален кодекс бяха признати от Народното събрание на 25 юли 2018 година и върнати за ново разискване от президента Румен Радев на 1 август 2018 година

Президентът оспорва общо 16 разпореждания от закона. Според него с тях уредбата се отдалечава от съществени конституционни начала и деформира обичайни правила и достижения на административното право.

Президентът счита, че с измененията ще се понижи интензитетът на отбраната на правата на жителите и юридическите лица по отношение на актове, издавани от позицията на власт и изискващи послушание.

Държавният глава показва противоречие с наредбите по отношение на разпоредбите за подсъдността, закритите правосъдни съвещания, фрапантно увеличените такси в касационното произвеждане и премахването на касационната инстанция в редица специфични закони.

Президентът акцентира, че наличието на правото на отбрана неведнъж е тълкувано от Европейския съд за правата на индивида, който приема, че страната не би трябвало да слага правни и на практика спънки пред неговото практикуване.

Като основават неразбираема родова подсъдност, усилват разноските за правораздаване с признатата локална подсъдност, плануват голословно фрапантно увеличение на таксите в касационното произвеждане и отстраняват касационната инстанция в специфични закони, оспорените разпореждания на ЗИД Административнопроцесуален кодекс слагат точно такива спънки. Тези разпореждания ще понижат способността на административното правораздаване да бъде измежду главните фактори, които подсигуряват салдото и контрола сред управляващите в държавното ръководство и върховенството на закона. Така е заплашен правовият и либерален темперамент на актуалната страна, стимулира се Радев.

Това е деветото несъгласие на президента Румен Радев. До момента депутатите от 44-то национално заседание поддържаха единствено ветото върху Закона за приватизация и следприватизационен надзор. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР