Фермери и търговци: Македонско агнешко ще бъде продавано у нас, маскирано като българско
С наближаването на Великден и Гергьовден се развихря следващ скандал на хранителния фронт. Асоциацията на овцепроизводителите в България недоволства от конкуренцията на на ниска цена агнешко месо от Северна Македония и плаши с митинги и блокади. Фермери и търговци оповестиха, че македонско агнешко ще бъде продавано у нас, маскирано като българско, написа „ Сега “.
На процедура се повтаря познатият сюжет с украинското жито и полските яйца - нашите агробизнесмени жигосват импорта като " дъмпингов " и със " подозрително качество ".
От Българската организация за сигурност на храните обаче настояват, че вносът е под " изключително засилен " надзор и фалшификации за произхода са невъзможни, като напомнят, че в случай че месото е от животно, отгледано у нас, то е със наследник щемпел, в случай че е с различен генезис, маркирано е с алено мастило.
Според овцевъдната асоциация досега у нас са влезнали над 200 тона агнешко от Северна Македония на цена под 7 евро за кг.
Заради конвенция сред Европейски Съюз и и Северна Македония за безмитна търговия у нас се внася месо, което е с 30% по-евтино от родното произвеждане, разгласи преди дни съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев.
Западната съседка не съблюдава европейските регулации за потреблението на фуражи, ваксини и медикаменти при развъждането на животните и качеството на съответното месо е под въпрос, изясни Караколев пред Радио „ Фокус “. Според него неналичието на евроегулации наред с по-ниските разноски за произвеждане в Северна Македония обуславящи по-ниската цена, а вместо да е под лупа, у нас контролът е занижен.
Месото не влиза непосредствено в България, а през Гърция като реекспорт, защото България няма утвърден от Европейски Съюз пункт за внос на месо от страни отвън Европейския съюз за импорт на меса от трети страни. По европравилата, щом стоката към този момент е влезнала в страна от Европейски Съюз, на идната граница няма условие за щателни инспекции. " А гърците не се задълбочават в проучвания “, твърди Симеон Караколев.
По данни на овцевъдната асоциация поради на ниска цена импорт от Северна Македония предходната година над 20 000 български агнетата са останали непродадени и в този момент ще се случи същото.
От сектора разясняват, че има и импорт от Румъния, който обаче не ги тормози, тъй като цените са близки до нашите.
Агнешкото месо в магазинната мрежа варира сред 20 и 29 лв. за кг.
Нашите фермери и търговци изясняват пред медиите, че се ползва следната скица - внасят се агнета от западната съседка, колят се в български кланици и месото се пуска в комерсиалната мрежа като българско (то се маркира със наследник щемпел, а вносното - с червен), с цел да се избегнат прецизни инспекции.
В тази връзка БАБХ стартира масирани инспекции на кланици и магазини. Ето какво изясни пред БНР доктор Калина Милушева, началник-отдел " Контрол на храните " при Областната дирекция по сигурност на храните Благоевград:
В област Благоевград няма импорт на македонски агнета за месо, има гръцки в две кланици. Месото се маркира с червен щемпел и в документа, който потегля от кланицата към предприятието или месарския магазин, е отразено, че животното е отгледано в друга страна, не в България.