С любов за Смолян екип специалисти от София оживява градските автобуси
" С обич за Смолян " - този надпис от табелата на рейс от линия 3 в китния родопски град се трансформира в лого на плана за интегрирана информация за пасажерите в регионалния град.
От пролетта екип експерти от София под управлението на Марио Евстатиев го осъществя в градските рейсове на „ Рожен Експрес “ и „ Орфей Експрес “.
Евстатиев е единственият експерт в България, подготвен във Виена по интегрирани бордови осведомителни системи. Преминалите това образование сполучливо могат да практикуват тази активност от хардуера до последната софтуерна частица.
Поканата към него е отправена първо от „ Пампорово бус “, само че проучвайки каква е обстановката в града, Евстатиев схваща, че притежателят на " Рожен Експрес " Васил Кисьов си търси екип за програмиране на табели.
" Отидох на място, запознахме се и започнахме да оживяваме табелите на Волвата и Неопланите. След това се срещнах с Александър Станчев от " Орфей Експрес ". През август месец започнахме плана с гласово обявяване. Проработиха се направления, снеха се координати на спирките. До момента с господин Станчев сме оборудвали 4 от 5 рейса - два Неоплана, един 9-метров SOR и 1 чешки „ Ирисбус “. Предстои отново по линия 3 да се направи петият рейс с сложна система за обявяване и това ще е подарък за града. Това съм съумял да издействам от сътрудници в Чехия - производители на осведомителни системи, които също се възпламениха от концепциите ми за Смолян “, споделя експертът.
В „ Рожен експрес “ екипът среща другар в лицето на Иван Насташов, с който всички са другари. Именно той е вдъхновението за всички положителни хрумвания, които се осъществят в града. Проектът в Смолян е пети за екипа.
За първи път след 2019 година в София се осъществя концепцията за възкръсване на градските рейсове – с глас, светлинни табла, новаторски указателни табели.
Гласът е на режисьора и радиоводещ Николай Вачев. Специално за този план са записани и характерни известия като одобрение към пасажерите с информация за обслужващия ги транспортен оператор. Гласът на Николай Вачев звучи в над 350 транспортни средства в цялата страна - трамваи, тролейбуси и рейсове в София, рейсове в Благоевград, Сапарева баня, а към този момент и в Смолян.
„ Благоевград беше първият град отвън София, където инсталирахме гласово обявяване. Създадоха се и съответните логаритми за по-добро осведомително обслужване, само че там се направи за единия от транспортните оператори, по негова самодейност. Имайте поради, че пътническите осведомителни линии в България до 2017 година не бяха нещо значимо. Никой не обръщаше внимание. Там, където ги имаше, или не се употребиха, или са правени на парче, половинчато и грозно. Като дойдохме тази пролет в Смолян нямаше нито една работеща табела, само че градът към този момент може да се похвали с много сериозна численост рейсове, които оферират информация “, добавя Евстатиев.
Устройствата, които са демонстрационни за Смолян, са подарък от чешка компания, с която екипът работи.
Пресечената околност и недотам положителното покритие на системата за световна навигация GPS са единствено дребна част от провокациите пред експертите. За да работи всичко безупречно, те се обръщат към производителя на осведомителни системи BUSTEC – Чехия, с искане да модифицират софтуера на бордовите компютри, които считат да употребяват. Целта е системата да прави автоматизирана триангулация при премерване на позицията с цел да се минимизира вероятността за неточности.
Първите проби се вършат в София, а при започване на месец август месец е реалност първият рейс с гласово обявяване в Смолян, доставен единствено дни по-рано от Пилзен.
Изработена е маршрутна табела, която демонстрира посоката, в която отива рейсът. Гласът осведоми пасажерите за идващите спирки, за лидера, който ги обслужва, припомня им да употребяват маски, да демонстрират картите си за пътешестване без подкана от водача.
„ Транспортната скица на града е направена от екипа ми. Целта беше да се даде сложна, сбита информация за това кои линии кои спирки обслужват, къде могат да бъдат направени прехвърляния сред линиите, надлежно за гостите на града, които не познават маршрутите, да могат елементарно да се ориентират. Така да ги подтикнем да употребяват градския превоз, който за подобен дребен град е прелестно проведен. Мога да кажа, че това е една от първите транспортни системи, с които се сблъсквам - безусловно ефикасни, без да се разкриват 10-15-20 линии. Тук с 4 съществени линии действително се покрива целият град “, сочи Евстатиев.
Той е създател на занимателния надпис в градския превоз на София: " Готин съм, само че съм за гараж! " - след стотиците случаи на изнервени чакащи, които се жалват, щом видят, че рейс по тяхната линия минава, само че не ги качва, някои хвърляли дори камъни по тях.
Решил да разчупи стандарта и да направи надпис, с който да тушира напрежението. „ Този вид занимателни надписи имат своя добър резултат. Хората се научиха, че има изключвания за гараж, че има така наречен нулев пробег. Намалихме малко случаите на вербална експанзия сред пасажери и водачи, само че това става с възстановяване на осведомителното обслужване “, безапелационен е експертът.
Типизираните спиркови указатели са следващи хрумвания. Проектът " Интегрирана информация за пасажерите в град Смолян " е в няколко стадия - съоръжение на рейсовете с гласово обявяване по съществени линии 1 и 3, правене на шаблонизирана карта с маршрутите на главните градски линии - всяка линия с друг цвят, като в Брюксел.
„ Вече може умерено да казвате не единицата, а мрачно синята линия, не тройката, а алената линия. Има два критерия, по които ще се ориентирате за дадената линия. 26 спирки планираме да предложим на общината да се оборудват, като ние ще изработим цялата графична база. От тях на 11 спирки ще има и карта с маршрутите на линията. На всяка спирка са снети настоящи GPS координати. Изключително се забавлявахме с екипа и снехме координатите на 51 спирки за две визити. В София са 3300. Целта тук беше да се направи картотека. Прецизираха се някои имена, тъй като се оказа, че след десетки улични поправки има спирки, които са преместени, само че имената им не са заменени. Например една спирка беше означена като „ Улица Изгрев “, само че тя не е там, а вярното ѝ название е " Автобусно хранилище ". Аврамиковска е на улица „ Коста Аврамиков “, само че там има три спиркознака. Има последна и начална за линия 1 на „ Каптажа “, която към този момент се споделя " Обръщателно ухо ", тъй като там има още две спирки за линия 4. Във Влахово обособихме начална-крайна спирка “, споделя с страст Евстатиев.
Целта му е откакто направи всичко да даде безплатно на общината готовите файлове с данни, с цел да могат те да ги употребяват като типизирани спиркови указатели.
Вече работят и върху спирков знак, който ще се конфигурира на стълба със съществуващия наследник пътен знак. Там ще се дава информация на български и британски език – за номера на спирката, името й, кои линии минават, какво е разписанието.
„ Правя всичко това с извънредно доста обич за града. Щастлив съм, че стъпих в Смолян. Още повече ще съм удовлетворен, когато видя всичките ни хрумвания осъществени. Бих се радвал хората да виждат тази смяна. Когато върша нещо, аз влагам извънредно усърдие “, споделя Марио Евстатиев.
Казва, че отстранява всички съпътстващи несъответствия по съоръжения, схеми и други Стандартното гласово обявяване се прави за три часа, само че за него не е проблем да отдели пет. „ Накрая желая, когато рейсът е подготвен, да няма никакъв риск да се повреди, да откаже системата. Ние на този хардуер гледаме като на една цяла жива система и задачата е да накараме хората в Смолян да погледнат на превоза със напълно друго око, пасажерите да се почувстват значими, нужни и да употребяват ресурсите на тази система, която изградихме “, безапелационен е Марио Евстатиев.
С сътрудниците му Чехия за началото на идната година разискват забавно продължение на плана за Смолян.
Тъй като рейсовете с гласово обявяване се оборудват с извънредно съвременни контролери, които разрешават и различен вид връзка, възнамерява да подари на града четири електронни спиркови табла, две от които на планетариума, едното на новия център и още едно - на автобусното хранилище. Те ще демонстрират в действително време по кое време идва съответният рейс.
Това е за да се показва функционалността на системата в цялостния й формат - композиция от бордови компютър, програмен продукт за интегрирано гласово обявяване, GPS информационен модем, обвързван по Ethernet с бордовия компютър, спиркови табла, захранващи се с уличното осветяване. Те разполагат със собствен модем и стратегия, която се качва в облачно пространство, комуникира с рейсовете и таблата по авансово заложени критерии - номер на линия, номер на кола по наряд или така наречен система линия-курс.
„ Сравнително просто като осъществяване, само че функционално като благоприятни условия и резултат. Целта на екипа е след още няколко месеца ефикасна, само че приятна работа, да остави след себе си един изменен Смолян “, обобщава Евстатиев.
От пролетта екип експерти от София под управлението на Марио Евстатиев го осъществя в градските рейсове на „ Рожен Експрес “ и „ Орфей Експрес “.
Евстатиев е единственият експерт в България, подготвен във Виена по интегрирани бордови осведомителни системи. Преминалите това образование сполучливо могат да практикуват тази активност от хардуера до последната софтуерна частица.
Поканата към него е отправена първо от „ Пампорово бус “, само че проучвайки каква е обстановката в града, Евстатиев схваща, че притежателят на " Рожен Експрес " Васил Кисьов си търси екип за програмиране на табели.
" Отидох на място, запознахме се и започнахме да оживяваме табелите на Волвата и Неопланите. След това се срещнах с Александър Станчев от " Орфей Експрес ". През август месец започнахме плана с гласово обявяване. Проработиха се направления, снеха се координати на спирките. До момента с господин Станчев сме оборудвали 4 от 5 рейса - два Неоплана, един 9-метров SOR и 1 чешки „ Ирисбус “. Предстои отново по линия 3 да се направи петият рейс с сложна система за обявяване и това ще е подарък за града. Това съм съумял да издействам от сътрудници в Чехия - производители на осведомителни системи, които също се възпламениха от концепциите ми за Смолян “, споделя експертът.
В „ Рожен експрес “ екипът среща другар в лицето на Иван Насташов, с който всички са другари. Именно той е вдъхновението за всички положителни хрумвания, които се осъществят в града. Проектът в Смолян е пети за екипа.
За първи път след 2019 година в София се осъществя концепцията за възкръсване на градските рейсове – с глас, светлинни табла, новаторски указателни табели.
Гласът е на режисьора и радиоводещ Николай Вачев. Специално за този план са записани и характерни известия като одобрение към пасажерите с информация за обслужващия ги транспортен оператор. Гласът на Николай Вачев звучи в над 350 транспортни средства в цялата страна - трамваи, тролейбуси и рейсове в София, рейсове в Благоевград, Сапарева баня, а към този момент и в Смолян.
„ Благоевград беше първият град отвън София, където инсталирахме гласово обявяване. Създадоха се и съответните логаритми за по-добро осведомително обслужване, само че там се направи за единия от транспортните оператори, по негова самодейност. Имайте поради, че пътническите осведомителни линии в България до 2017 година не бяха нещо значимо. Никой не обръщаше внимание. Там, където ги имаше, или не се употребиха, или са правени на парче, половинчато и грозно. Като дойдохме тази пролет в Смолян нямаше нито една работеща табела, само че градът към този момент може да се похвали с много сериозна численост рейсове, които оферират информация “, добавя Евстатиев.
Устройствата, които са демонстрационни за Смолян, са подарък от чешка компания, с която екипът работи.
Пресечената околност и недотам положителното покритие на системата за световна навигация GPS са единствено дребна част от провокациите пред експертите. За да работи всичко безупречно, те се обръщат към производителя на осведомителни системи BUSTEC – Чехия, с искане да модифицират софтуера на бордовите компютри, които считат да употребяват. Целта е системата да прави автоматизирана триангулация при премерване на позицията с цел да се минимизира вероятността за неточности.
Първите проби се вършат в София, а при започване на месец август месец е реалност първият рейс с гласово обявяване в Смолян, доставен единствено дни по-рано от Пилзен.
Изработена е маршрутна табела, която демонстрира посоката, в която отива рейсът. Гласът осведоми пасажерите за идващите спирки, за лидера, който ги обслужва, припомня им да употребяват маски, да демонстрират картите си за пътешестване без подкана от водача.
„ Транспортната скица на града е направена от екипа ми. Целта беше да се даде сложна, сбита информация за това кои линии кои спирки обслужват, къде могат да бъдат направени прехвърляния сред линиите, надлежно за гостите на града, които не познават маршрутите, да могат елементарно да се ориентират. Така да ги подтикнем да употребяват градския превоз, който за подобен дребен град е прелестно проведен. Мога да кажа, че това е една от първите транспортни системи, с които се сблъсквам - безусловно ефикасни, без да се разкриват 10-15-20 линии. Тук с 4 съществени линии действително се покрива целият град “, сочи Евстатиев.
Той е създател на занимателния надпис в градския превоз на София: " Готин съм, само че съм за гараж! " - след стотиците случаи на изнервени чакащи, които се жалват, щом видят, че рейс по тяхната линия минава, само че не ги качва, някои хвърляли дори камъни по тях.
Решил да разчупи стандарта и да направи надпис, с който да тушира напрежението. „ Този вид занимателни надписи имат своя добър резултат. Хората се научиха, че има изключвания за гараж, че има така наречен нулев пробег. Намалихме малко случаите на вербална експанзия сред пасажери и водачи, само че това става с възстановяване на осведомителното обслужване “, безапелационен е експертът.
Типизираните спиркови указатели са следващи хрумвания. Проектът " Интегрирана информация за пасажерите в град Смолян " е в няколко стадия - съоръжение на рейсовете с гласово обявяване по съществени линии 1 и 3, правене на шаблонизирана карта с маршрутите на главните градски линии - всяка линия с друг цвят, като в Брюксел.
„ Вече може умерено да казвате не единицата, а мрачно синята линия, не тройката, а алената линия. Има два критерия, по които ще се ориентирате за дадената линия. 26 спирки планираме да предложим на общината да се оборудват, като ние ще изработим цялата графична база. От тях на 11 спирки ще има и карта с маршрутите на линията. На всяка спирка са снети настоящи GPS координати. Изключително се забавлявахме с екипа и снехме координатите на 51 спирки за две визити. В София са 3300. Целта тук беше да се направи картотека. Прецизираха се някои имена, тъй като се оказа, че след десетки улични поправки има спирки, които са преместени, само че имената им не са заменени. Например една спирка беше означена като „ Улица Изгрев “, само че тя не е там, а вярното ѝ название е " Автобусно хранилище ". Аврамиковска е на улица „ Коста Аврамиков “, само че там има три спиркознака. Има последна и начална за линия 1 на „ Каптажа “, която към този момент се споделя " Обръщателно ухо ", тъй като там има още две спирки за линия 4. Във Влахово обособихме начална-крайна спирка “, споделя с страст Евстатиев.
Целта му е откакто направи всичко да даде безплатно на общината готовите файлове с данни, с цел да могат те да ги употребяват като типизирани спиркови указатели.
Вече работят и върху спирков знак, който ще се конфигурира на стълба със съществуващия наследник пътен знак. Там ще се дава информация на български и британски език – за номера на спирката, името й, кои линии минават, какво е разписанието.
„ Правя всичко това с извънредно доста обич за града. Щастлив съм, че стъпих в Смолян. Още повече ще съм удовлетворен, когато видя всичките ни хрумвания осъществени. Бих се радвал хората да виждат тази смяна. Когато върша нещо, аз влагам извънредно усърдие “, споделя Марио Евстатиев.
Казва, че отстранява всички съпътстващи несъответствия по съоръжения, схеми и други Стандартното гласово обявяване се прави за три часа, само че за него не е проблем да отдели пет. „ Накрая желая, когато рейсът е подготвен, да няма никакъв риск да се повреди, да откаже системата. Ние на този хардуер гледаме като на една цяла жива система и задачата е да накараме хората в Смолян да погледнат на превоза със напълно друго око, пасажерите да се почувстват значими, нужни и да употребяват ресурсите на тази система, която изградихме “, безапелационен е Марио Евстатиев.
С сътрудниците му Чехия за началото на идната година разискват забавно продължение на плана за Смолян.
Тъй като рейсовете с гласово обявяване се оборудват с извънредно съвременни контролери, които разрешават и различен вид връзка, възнамерява да подари на града четири електронни спиркови табла, две от които на планетариума, едното на новия център и още едно - на автобусното хранилище. Те ще демонстрират в действително време по кое време идва съответният рейс.
Това е за да се показва функционалността на системата в цялостния й формат - композиция от бордови компютър, програмен продукт за интегрирано гласово обявяване, GPS информационен модем, обвързван по Ethernet с бордовия компютър, спиркови табла, захранващи се с уличното осветяване. Те разполагат със собствен модем и стратегия, която се качва в облачно пространство, комуникира с рейсовете и таблата по авансово заложени критерии - номер на линия, номер на кола по наряд или така наречен система линия-курс.
„ Сравнително просто като осъществяване, само че функционално като благоприятни условия и резултат. Целта на екипа е след още няколко месеца ефикасна, само че приятна работа, да остави след себе си един изменен Смолян “, обобщава Евстатиев.
Източник: actualno.com
КОМЕНТАРИ