С известно закъснение в резултат на предприетите мерки срещу COVID-19,

...
С известно закъснение в резултат на предприетите мерки срещу COVID-19,
Коментари Харесай

Занаятчийското училище за деца отвори врати в Стария Пловдив...

С известно забавяне вследствие на подхванатите ограничения против COVID-19, които постановиха неколкократно отсрочване и съблюдаване на локдауна, в събота, 17 април, бе обещано началото на реализацията на плана за Занаятчийско учебно заведение за деца в Старинен Пловдив.



Инициативата се радва на голям интерес от страна на деца, родители и искащи възрастни. Децата са извънредно стимулирани, въодушевени и откровено се забавляват, овладявайки тънкостите на занаятите и изработвайки малко по малко свое лично занаятчийско произведение, под вещото управление на известни в страната и чужбина майстори от Регионалната занаятчийска камара – Пловдив. В това се убеди персонално и заместник-кмета по просвета, археология и туризъм Пламен Панов, който дружно с представители на РЗК посети някои от ателиетата. Занятията се организират при съблюдаване на всички противоепидемични ограничения.



Припомняне, че по план е планувано всяко дете да се запознае детайлно с три занаята. Заниманията се организират в къщите в Старинен Пловдив – Улица на занаятите (ул. „ Стръмна “ № 1, 1А, 3, 5), Бакалова къща (ул. „ Д-р Ст. Чомаков” № 9), Галерия „ Занаяти “ (ул. „ Д-р Вълкович “ № 3). През времето на реализация на плана, по 100 деца на месец ще имат опция да се срещнат с най-вълнуващите секрети на обичайните български занаяти, а в тънкостите им ще ги вкарват 20 майстори от Регионалната занаятчийска камара. Това са: Васка Велкова – изобразяване върху стъкло; Даниела Горалова – разработване на художествена керамика; Пенка Ставрева – кукли; Варта Торосян – пекарство; Славка Балджиева – художествени тъкани (вертикален стан); Жана Иванова - Димитрова - художествена тъкан, плъсти, Галина Тодорова – разработване на художествена керамика (писани яйца); Костадин Деведжиев – художествена обработка на дърво и дърворезба; Елена Демирева – художествена обработка на дърво (варак); Веселина Божилова - кукли, Димитър Мирчев – ремонт старинно оръжие; Тони Пранджева – художествена керамика моделиране, мозайки; Елена Георгиева – иконопис; София Христозова - Йорданова - худ.керамика, Иван Тонев – гайтанджийство; Жулиета Георгиева - царевична шума; ; Елена Драмова – художествени тъкани, водоравен стан; Христо Войводов – разработване на произведения от кожа; Стоян Стоянов – разработване на украшения от мъниста, художествени тъкани; Любен Баков – ретро-фото.



Проектът на отдел „ Култура, археология и културно наследство” в партньорство с Регионална занаятчийска камара, завоюва финансиране от Министерство на културата в размер на 100 000 лв.. Той дава опция построената база да се употребява допустимо най-рационално като през месеците юли и август е планувано в образованието да се включат и жители – студенти, български и задгранични туристи, поданици на града, които желаят сами да изработят неповторимо произведение.



Организаторите са извънредно задоволени от обстоятелството, че още преди формалния старт, ползата е огромен. Родителите, които имат предпочитание да включат децата си, могат да го създадат през учебните заведения, на уеб страницата на Занаятчийската камара и в обществените медии. Там в елементи е обяснено по какъв начин могат да се запишат. Това би трябвало да стане с предварителна поръчка, тъй като групите са дребни от 4 до 6 деца. Обучението за всяко едно включва 4 астрономически часа или 6 образователни часа. По време на образователния курс няма оценки, само че се планува всяка просветителна стратегия да завърши с галерия, представяща работата на децата в Галерия „ Занаяти “ и връчване на Сертификати за преминатото образование.





Снимки Община Пловдив
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР