С измененията се предлага лечението на редки заболявания с лекарствени

...
С измененията се предлага лечението на редки заболявания с лекарствени
Коментари Харесай

Държавата вече ще покрива лечението на редките заболявания и след навършване на пълнолетие

С промените се предлага лекуването на редки болести с лекарствени артикули и диетични храни за специфични медицински цели, почнало преди навършване на 18-годишна възраст на пациента, да продължава да се заплаща със средства от държания бюджет и след пълноправие до привършване на лекуването. Според вносителите по този метод ще се подсигурява достъпът до лекуване и ще се обезпечи неговата непрекъснатост за тези пациенти, без значение от тяхната възраст.

По време на разискванията Георги Гьоков от " Българска социалистическа партия за България " сподели, че незадоволителното познаване на редките заболявания е причина за закъснение при слагане на диагнозата и допускане на затруднения, както и, че има дефицит от лекари експерти и немедицински терапевти с опит в тази област. Това води до риск от късно стартирано или неправилно лекуване, добави той. По думите му настоящите сега разпореждания на Закона за здравето не плануват правна опция за възнаграждение на лекуването на пациентите с редки болести, отвън обсега на наложителното здравно обезпечаване след навършване на 18-годишна възраст. Гьоков съобщи, че тези промени са наложителни.

Има лист с редките болести като не става дума човек да се разболее от необичаен вид вирус или бактерии, сподели Андрей Чорбанов от " ИТН " (ИТН). Той изясни, че голямата част от тези болести са генетични и за цялостен живот. По думите му е съвсем невероятно човек, който страда от подобен вид болести да получи някакво усъвършенстване през живота му и по тази причина се нуждаят от характерно лекуване. Смятам, че този закон е една добра първа стъпка за покриване на потребностите на тази пациентска група, добави Чорбанов.

Димо Дренчев от " Възраждане " прикани Министерството на здравеопазването и тези, които се занимават с изработването на законите, свързани със опазването на здравето да трансформират Закона за лекарствените средства по този начин, че най-много медикаментите за редките болести, които се позволяват за приложимост в България, да минават през по-лесна процедура.

Той посочи, че задачата е да са по-достъпни на пазара тези медикаменти, които засягат един или двама души, с цел да може разноските на обществото да не са толкоз високи. Осем милиона до края на годината не наподобяват нищо, само че следващата година ние ще натрупаме нови 12 млн. лева, след това още, сподели Дренчев и изясни, че в последна сметка ще плащаме на фирмите, които са лицензирали някакво лекарство в целия свят, големи суми за нещо, което не е толкоз мъчно да бъде създадено от нашата фармацевтична промишленост.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР