С балетната класика „Спящата красавица“ Софийска опера и балет чества

...
С балетната класика „Спящата красавица“ Софийска опера и балет чества
Коментари Харесай

Маша Илиева чества 40 години творческа дейност със Спящата красавица

С балетната класика „ Спящата хубавица “ Софийска опера и балет празнува 40 години креативна активност на примабалерината Маша Илиева. Запомняща е изключителната ѝ артистичност, съчетана с изрядна техника, характер и блестящо театрално наличие.

Маша Илиева стартира да се занимава с балет от 8-годишна. На 10 години е призната в Държавното хореографско учебно заведение – София в класа на примабалерината Цвета Джумалиева. Следващата година Маша е изпратена като изключително надарено дете да продължи образованието си в световноизвестната Академия „ Ваганова “ в Санкт Петербург (тогава Ленинград).

След довеждане докрай на образованието си става част от състава на балета на Софийската национална опера. От 1990 година Маша Илиева е назначена за примабалерина. Играла е всички огромни функции от балетния репертоар на театъра в този интервал: Жизел – „ Жизел “, Китри - “Дон Кихот”, Одета – Одилия – „ Лебедово езеро “, Силфида – „ Силфида “, Жулиета – „ Ромео и Жулиета “, Аврора, Фея Люляк – „ Спящата хубавица “, мадам Ортанс - “Зорба гърка” и доста други.

В интервала 2001-2003г. е живописен началник на Националния балет – София. Тогава българската балетна аудитория за първи път се среща с творчеството на Баланчин и се слага истинската режисура на “Силфида “.

От 2009 година е репетитор в Софийска опера и балет, а през 2014г, към този момент като балетен режисьор, Маша Илиева възвръща балетната класика „ Спящата хубавица “ на сцената на националния ни оперен и балетен спектакъл. Ето за какво точно с този театър Софийска опера и балет ще означи празника на примабалерината.

В интервала, в който Маша Илиева е артист-балерина, а в следствие и примабалерина, „ Спящата хубавица “ има своя история, обвързвана с Операта. През 1983г. огромният балетен актьор и хореограф Марис Лиепа придвижва версията на Болшой спектакъл на балета „ Спящата хубавица “, поставяйки го на сцената на Софийската национална опера. В този миг Маша Илиева напълно от скоро е част от балетната натрупа на театъра. Поверени са ѝ всички дребни сола.



По-късно балетът „ Спящата хубавица “ е възобновен от Бойко Неделчев във типа, в който е бил подложен от Лиепа. Вече като примабалерина, Маша Илиева влиза в ролята на принцеса Аврора и Фея Люляк.

През 2005г. следва още една версия на балетния шедьовър – тази на Мариинския спектакъл. Тук Маша извършва ролята на Фея Люляк.

И по този начин, през 2014г, към този момент като балетен режисьор, Маша Илиева възвръща „ Спящата хубавица “ на сцената на Софийска опера и балет. Тя резервира достоверността на балета и в това време вкарва собствен личен прочит в някои от основните функции в спектакъла, да вземем за пример ролята на Фея Карабос. В истинската версия ролята се извършва от мъж, с цел да бъде по-силно емфатичен контраста на Фея Карабос и останалите феи в балета. В постановката на Маша Илиева Фея Карабос е жена с могъщ темперамент, отмъстителна и непреклонна. Премиерата се състои на 14 ноември 2014г. и се радва на огромен триумф.

Зрителите на Софийска опера и балет още веднъж ще могат да се насладят на приказната балетна класика „ Спящата хубавица “, режисура и постановка на Маша Илиева, на 11 и 12 февруари 2022г. от 19:00ч. Двата спектакъла са честване на известната българска примабалерина, жест на признателност и самопризнание за всичко, което е дала и продължава да дава на българския балет като актьор, хореограф, репетитор, възпитател и балетен режисьор.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР