Рядък вид динозавър с два нокътя беше открит от учени

...
Рядък вид динозавър с два нокътя беше открит от учени
Коментари Харесай

Учени откриха невероятен нов вид динозавър в пустинята Гоби

Рядък тип динозавър с два нокътя беше открит от учени в пустинята Гоби, Монголия, съобщи.

Видът, наименуван Duonychus tsogtbaatari, е неповторим измежду теризинозаврите – група динозаври, които се движат на задните си крака и нормално имат три нокътя.  

New species of dinosaur discovered in Mongolia's Gobi Desert.

Duonychus tsogtbaatari similar to the Therizinosaur.
— GP  Andrew (@GPxGP)
ози динозавър е бил със междинни размери и е тежал към 260 кг. Изследователите считат, че дългите, извити нокти и способността му да ги огъва доста биха го създали ефикасен при захващане на растителност.  

DINO NEWS!!!
Meet Duonychus tsogtbaatari the Khishigjav Tsogtbaatar´s 2 claws.
A 90 mya 2 fingers Therizinosaurid who was 3 m. long and like 270 kg.

Giving us amazing, bizarre and iconic species from Mongolia.
— The Darknix (@TheDarknix)
Теризинозаврите са група тревопасни или всеядни тероподни динозаври, населявали Азия и Северна Америка по време на интервала Креда – ера, почнала преди 145 милиона години и приключила преди 66 милиона години.  

Те са разпознаваеми по солидното си тяло и дългите си нокти, като един от тях е изобразен в Jurassic World Dominion. Според доктор Дарла Зеленицки , доцент в Университета в Калгари и съавтор на проучването, те са били " необичайно изглеждащи “ и имат отличителна анатомия.  

Фосилът на Duonychus tsogtbaatari е открит в геоложката групировка Bayanshiree в пустинята Гоби, датираща от интервала Късна Креда (преди сред 100,5 и 66 милиона години).  

今日の古生物

デュオニクス・ツクトバアタリ
(Duonychus tsogtbaatari)

ついこないだ発表された新種の恐竜。
3本指の大きな爪で知られる
テリジノサウルスの仲間であるが、
この新種だけは2本指だった。

化石は2012年にモンゴルのゴビ砂漠で発見。
だいたい9000万年前に生息…
— 川崎悟司 (@satoshikawasaki)
Според ЮНЕСКО, монголската пустиня Гоби е най-големият прочут контейнер на вкаменелости от динозаври в света. Регионът е изключително скъп поради находките от по-късния интервал Креда – последната фаза от ерата на динозаврите, белязана от значими еволюционни промени.  

Проучването разкрива, че самите нокти на Duonychus tsogtbaatari, с дължина съвсем 30 см, са доста по-големи от костите, към които са прикрепени. Освен че служели за по-добро захващане, ръцете с два пръста евентуално били употребявани и за проява, копаене или като оръжие.  

Най-известните динозаври с два пръста са представителите на фамилията тиранозавриди, измежду които Tyrannosaurus rex. Въпреки това Duonychus tsogtbaatari е развил двупръстата си конструкция без значение от тях и от други тероподи с сходна анатомия.  

Откритият образец е първият теризинозавър, при който е непокътната кератиновата обвивка – пласт, който покрива нокътя, сходно на човешките нокти. Тази обвивка евентуално е играла роля в отбраната, придвижването или улавянето на плячка.  

 
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР